Dokupienie AC do OC

Czy mogę dokupić ubezpieczenie AC do OC?

Kupiłeś używany samochód i przejąłeś OC po dawnym właścicielu? Chcesz rozszerzyć zakres ubezpieczenia i rozważasz zawarcie umowy na autocasco? To rozsądne rozwiązanie. Dodatkowa polisa zapewni Ci wsparcie finansowe, gdyby doszło do uszkodzenia lub kradzieży pojazdu. Zastanawiasz się, czy dokupienie AC do OC jest możliwe? Czy to opłacalne rozwiązanie? Wyjaśniamy.

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Zapewnia wsparcie finansowe właścicielowi pojazdu w niespodziewanych sytuacjach, gdy dojdzie do uszkodzenia samochodu np. w wyniku działania sił przyrody, aktów wandalizmu czy kolizji. Najczęściej umowę na taką ochronę zawiera się razem z OC. Jednak nie oznacza to, że nie można jej dokupić później.

Czy można dokupić AC do OC?

AC można wykupić osobno, już po zawarciu umowy na polisę od odpowiedzialności cywilnej. Jednak nie jest to tak łatwe, jak w przypadku nabycia razem OC+autocasco. Po pierwsze ofert dodatkowego ubezpieczenia jest znacznie mniej na rynku. Ponadto firmy ubezpieczeniowe stosują liczne ograniczenia, przez które możesz stracisz szansę na zakup AC. Np.:

 • od rozpoczęcia umowy na obowiązkowe OC nie może upłynąć zbyt dużo czasu – tak jest np. w Uniqa i Link4. W tych firmach autocasco można wykupić odpowiednio w przeciągu 30 dni lub 2 miesięcy od zawarcia polisy od odpowiedzialności cywilnej;
 • AC może być wykupione tylko w tym samym towarzystwie co polisa od odpowiedzialności cywilnej.

W niektórych firmach, np. Allianz, YouCanDrive czy Wiener, można wykupić ubezpieczenie tylko po indywidualnym skontaktowaniu się z jej pracownikami.

Co lepsze – samo AC czy AC+OC?

Zastanawiasz się, czy lepiej dokupić autocasco w trakcie trwania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, czy poczekać i zawrzeć umowę na polisę OC+AC? Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przemyśleć wady i zalety każdego rozwiązania.

Dokupienie ACZakup OC+AC
Mały wybór ofertWiele propozycji
Polisa może obowiązywać przez rok lub krócejUmowa trwa 12 miesięcy
Ochronę można wykupić, dopiero gdy będzie taka potrzebaTrzeba zapłacić za oba ubezpieczenia jednocześnie
Wysoka składkaNiższa cena w porównaniu do OC i AC kupowanych oddzielnie
Źródło: Opracowanie własne.

Należy także pamiętać, że jeśli zdecydujesz się na dokupienie autocasco, data zakończenia umowy będzie przypadać na inny dzień niż ta dotycząca OC. Przez to łatwo zapomnieć o zawarciu nowego ubezpieczenia. Dodatkowo przez to że AC nie przedłuża się automatycznie, może nagle okazać się, że Twój samochód nie jest chroniony w takim zakresie, jak myślałeś.

Aby tego uniknąć, można spróbować ustalić w porozumieniu z towarzystwem, żeby umowa na AC kończyła się w tym samym czasie co ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Gdzie można dokupić AC?

Dokupienie samego autocasco jest możliwe wyłącznie u eksperta ubezpieczeniowego lub u pracownika w siedzibie wybranego towarzystwa. Pracownik przedstawi Ogólne Warunki Ubezpieczenia, obliczy cenę ochrony i zawrze z Tobą umowę.

Chcesz samodzielnie wybrać AC?

Jest to możliwe, ale pod jednym warunkiem – wraz z autocasco musisz kupić OC. Atrakcyjne oferty pakietu polis możesz znaleźć np. za pośrednictwem internetowej porównywarki ubezpieczeń. W systemie są zgromadzone oferty od kilkunastu wiodących na rynku towarzystw.

Masz już polisę od odpowiedzialności cywilnej?

Pozostaje Ci złożyć wypowiedzenie umowy i zawrzeć nową lub poczekać, aż ubezpieczenie się skończy.

Jak wykupić ubezpieczenie OC+AC?

Aby poznać propozycje dopasowane do swojej sytuacji, wypełnij formularz, który znajduje się na stronie. Do tego potrzebne będą:

 • parametry techniczne samochodu, m.in. marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, ilość przejechanych kilometrów;
 • dane osobowe, imię, nazwisko, PESEL, data urodzenia, rok zdania prawo jazdy;
 • informacje osobiste, np. liczba dzieci poniżej 26. roku życia, miejsce zamieszkania,
 • opis sposobu użytkowania pojazdu, np. miejsce parkowania, wyjazdy za granicę, planowana liczba przejechanych kilometrów,
 • informacje o historii ubezpieczenia, np. nazwa towarzystwa, w którym jest kupowana polisa,
 • dane o wypadkach, np. liczba kolizji i pobranych odszkodowań.

Na ich podstawie towarzystwo określi wysokość Twoich zniżek na ubezpieczenie i przygotuje propozycje polis w formie rankingu. Tobie pozostanie wybrać najkorzystniejszą z nich i zawrzeć umowę.

Zakup ubezpieczenia przez internet ma wiele korzyści. Można bez pośpiechu zapoznać się z każdą ofertą i przeanalizować jej warunki. Porównywarka jest dostępna przez całą dobę, więc można kupić polisę nawet o północy w sobotę. Ponadto nie trzeba nigdzie jeździć ani z nikim się kontaktować – wszystkich formalności można dopełnić, siedząc wygodnie na własnej kanapie.

Dlaczego warto kupić AC?

Zastanawiasz się, czy dokupienie autocasco to rozsądna decyzja? Zdecydowanie tak, zwłaszcza jeśli masz nowe auto. Aby upewnić się, że to dobry wybór, poznaj zalety tej polisy.

 • AC daje gwarancję otrzymania odszkodowania za uszkodzenie pojazdu, nawet jeśli doszło do tego z Twojej winy. Środki z autocasco można przeznaczyć na naprawę samochodu lub zakup nowego – w zależności od skali zniszczeń. Natomiast w przypadku OC cała rekompensata jest wypłacana ofiarom zdarzenia. Jeśli nie masz AC, pozostajesz ze zniszczonym samochodem.
 • Autocasco chroni przed finansowymi konsekwencjami kradzieży pojazdu. Gdy auto padnie ofiarą złodziei, towarzystwo wypłaci Ci stosowne odszkodowanie, a Ty będziesz mógł kupić nowy pojazd.
 • Po zawarciu umowy na AC towarzystwo może wypłacić Ci pieniądze, jeśli samochód został zniszczony na skutek działania żywiołów, aktów wandalizmu lub osób trzecich, np.  nieuważnych kierowców na parkingu. Ponadto firma ubezpieczeniowa może zapewnić Ci auto zastępcze w ramach likwidacji szkody – pod warunkiem, że Twoja umowa obejmuje taką możliwość.
 • AC pozwala zmniejszyć koszty utrzymania pojazdu. W zależności od warunków umowy towarzystwo może pokryć część lub całość wydatków na naprawę samochodu. Jest to szczególnie opłacalne dla właścicieli drogich, nowych aut. Zakup części do nich może znacznie obciążać budżet. Dzięki autocasco nie trzeba się o to martwić.

Jeśli chcesz kupić AC, pamiętaj, że najlepiej zrobić to w pakiecie z OC. Zestaw ubezpieczeń ma niższą cenę niż produkty wybierane osobno. Wynika to przede wszystkim z polityki towarzystw, które w ten sposób chcą zachęcić klientów do skorzystania ze swojej oferty. Niezależnie od tego, czy kupisz samo AC, czy pakiet OC+autocasco, z pewnością nie pożałujesz swojej decyzji. Ubezpieczenie zapewnia wsparcie finansowe w różnych losowych sytuacjach, a Ty nie musisz martwić się o dodatkowe wydatki.