Sprawdzenie historii ubezpieczenia pojazdu

Historia ubezpieczenia OC pojazdu – jak ją sprawdzić?

Wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej to obowiązek każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Dotyczy zarówno posiadaczy samochodów osobowych i ciężarowych, jak i motorowerów czy ciągników rolniczych. Za nieprzestrzeganie przepisów związanych z obligatoryjną polisą grożą spore kary od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Pojawia się więc pytanie: jak sprawdzić, czy dany pojazd jest objęty ubezpieczeniem? Odpowiadamy.

Po co sprawdza się historię ubezpieczenia OC auta?

Historia ubezpieczenia OC informuje, jakie polisy zostały wykupione w przeszłości dla konkretnego pojazdu. Taka wiedza przydaje się, m.in. gdy:

 • zapomniałeś do kiedy obowiązuje Twoje ubezpieczenie. Dzięki skorzystaniu z odpowiedniej bazy danych poznasz dokładną datę wygaśnięcia umowy;
 • kupujesz używany samochód i chcesz zweryfikować deklaracje poprzedniego właściciela odnośnie do zgodności ze stanem faktycznym;
 • byłeś uczestnikiem wypadku lub kolizji i sprawdzasz, czy pojazd sprawcy jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem. Ma to zastosowanie zwłaszcza w sytuacji, gdy planujesz spisać z innym kierowcą oświadczenie po zdarzeniu drogowym bez wzywania na miejsce policji.

Historia ubezpieczeniowa, oprócz informacji na temat ważności ubezpieczenia, zawiera również dane o liczbie spowodowanych stłuczek czy wypadków, a także o sumie wypłaconych odszkodowań. Dostęp do takich informacji przez wiele lat miały jedynie firmy ubezpieczeniowe, lecz od 2016 roku dane o OC są do dyspozycji każdego właściciela pojazdu mechanicznego.

Jak sprawdzić historię ubezpieczenia OC: UFG?

UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, to instytucja funkcjonująca na rynku ubezpieczeń od 1990 roku. Jej członkowie to kilkadziesiąt firm krajowych i zagranicznych oferujących w Polsce obowiązkowe polisy właścicielom pojazdów mechanicznych. Zadaniem UFG jest m.in. wypłacanie odszkodowań osobom poszkodowanym, gdy sprawca nie miał ważnego OC.

Oprócz tego fundusz zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem danych na temat polis komunikacyjnych od ubezpieczycieli.

Jak sprawdzić historię ubezpieczenia OC na stronie UFG?

Historię OC możesz sprawdzić w prosty sposób na stronie internetowej UFG. Po otwarciu witryny należy:

 • otworzyć zakładkę Baza OC i AC;
 • wybrać opcję Sprawdzenie ubezpieczenia OC;
 • zjechać na dół strony i kliknąć Sprawdź OC dla pojazdu.

Następnie otworzy się formularz, który należy uzupełnić. Potrzebny będzie numer rejestracyjny lub numer VIN weryfikowanego pojazdu. Po wypełnieniu tych pól i kliknięciu Sprawdź uzyskasz niezbędne informacje odnośnie do ubezpieczenia innego auta na podany przez Ciebie dzień.

Fundusz udostępnia informacje odnośnie do marki i modelu samochodu, daty zawarcia polisy, jej numeru, a także nazwy i adresu firmy ubezpieczeniowej. Na dodatek, po wybraniu państwa innego niż Polska, dowiesz się do kogo kierować swoje roszczenia po stłuczce czy wypadku.

Jak sprawdzić historię ubezpieczenia w aplikacji?

W celu ułatwienia dostępu do historii ubezpieczeń UFG stworzyło aplikację mobilną działającą na urządzeniach z systemem Android i iOS. Dzięki programowi “Na Wypadek” możesz z łatwością sprawdzić najważniejsze informacje dotyczące polisy sprawcy zdarzenia drogowego.

Poza zapewnieniem dostępu do bazy danych UFG, aplikacja:

 • wysyła powiadomienie o kończącej się umowie OC Twojego pojazdu;
 • zapewnia dostęp do praktycznego poradnika, który podpowiada, jak postępować w razie stłuczki czy wypadku;
 • pozwala skorzystać z gotowego wzoru oświadczenia po kolizji.

Jak można wywnioskować, program „Na Wypadek” to bardzo funkcjonalne narzędzie. Zapewnia nieocenione wsparcie podczas stresujących sytuacji na drodze.

Jak sprawdzić historię ubezpieczenia OC pojazdu: CEPiK

Historię ubezpieczenia OC udostępnia również CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Ten system informatyczny zawiera przydatne informacje dotyczące zarejestrowanych samochodów, ich właścicieli, a także osób mających prawo jazdy. Dzięki niemu sprawdzisz czy masz ważne ubezpieczenie OC (https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-oc/).

Aby uzyskać dostęp do danych, musisz wejść na rządową stronę historiapojazdu.gov.pl i wypełnić formularz. Potrzebujesz do tego numeru rejestracyjnego, numeru VIN, a także daty pierwszej rejestracji auta.

Dzięki CEPiK możesz dowiedzieć się, czy konkretny pojazd jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Poza tym system upublicznia inne informacje przydatne zwłaszcza podczas zakupu używanego auta. Należą do nich:

 • stan licznika zarejestrowany podczas ostatniego przeglądu;
 • moc i pojemność silnika;
 • typ paliwa;
 • aktualność badań technicznych;
 • data produkcji;
 • masa własna pojazdu;
 • historia zmian właścicieli.

Co grozi za brak ważnego OC?

Niedopilnowanie terminu płatności składki za obowiązkowe ubezpieczenie może mieć dla Ciebie poważne konsekwencje finansowe. UFG kara właścicieli w zależności od okresu, przez jaki samochód nie był objęty polisą, a także od rodzaju pojazdu.

Przykładowo za jeden dzień braku ciągłości OC w przypadku auta osobowego zapłacisz 1 200 zł. Po 4 dniach wartość grzywny wzrasta do 3 010 zł, a po dwóch tygodniach — do 6 020 zł. Wysokość opłat jest ustalana na podstawie płacy minimalnej, dlatego też co jakiś czas podlega ona aktualizacji.

Co ważne, do wykrycia nieubezpieczonego pojazdu może dojść nie tylko podczas stłuczki czy rutynowej kontroli policji. Informatyczna baza UFG jest w stanie bardzo szybko wyszukać pojazdy nieobjęte polisą dzięki specjalnym algorytmom. W ten sposób nieterminowe płatności mogą być bez problemu ujawnione nawet w przypadku pojazdów, które nie poruszają się po drodze. Warto też wiedzieć, że w niektórych sytuacjach możesz odwoływać się od kary finansowej nałożonej przez UFG. Jeśli np. masz wysokie koszty utrzymania osób mieszkających w Twoim gospodarstwie domowym lub jesteś zadłużony w banku, jesteś w stanie starać się o anulację grzywny. Mimo to najlepszym sposobem na uniknięcie mandatów za brak ciągłości OC jest pilnowanie płatności za składki. Pomóc w tym może skorzystanie z przedstawionych narzędzi służących do sprawdzania historii ubezpieczeń – strony lub aplikacji UFG czy bazy danych CEPiK.