Podróż samochodem - AC na godziny

AC na godziny – czy warto? gdzie kupić ubezpieczenie?

Ubezpieczenie AC to jeden z kilku rodzajów dobrowolnej polisy, na której zakup mogą zdecydować się właściciele samochodów. Zdecydowana większość kierowców nie korzysta jednak z tej opcji ze względu na dość wysokie składki roczne. Jako pierwsze towarzystwo ubezpieczeniowe na rynku firma Aviva udostępniła swoim klientom możliwość zakupu AC oraz assistance na godziny. Dowiedz się nieco więcej na temat tej oferty oraz czy znalazła ona uznanie wśród kierowców.

Od 18 czerwca 2019 roku klienci towarzystwa ubezpieczeniowego Aviva mogli skorzystać z możliwości zakupu AC i Assistance na godziny. Miała to być alternatywa dla polis długoterminowych. Okazało się jednak, że mimo kuszącej oferty nie jest nią zainteresowana wystarczająca liczba osób. Firma liczyła na ogromne zainteresowanie taką polisą zwłaszcza w okresie wakacyjnych wyjazdów. Jednak ze względu na to, że nie udało się osiągnąć zakładanej liczby klientów, oferta została wycofana kilka miesięcy później, a dokładniej w październiku tego samego roku. Do tej pory żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie zdecydowało się na wprowadzenie takiego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie AC na godziny – dla kogo skierowana była oferta?

Wprowadzone do oferty Aviva ubezpieczenie AC na godziny skierowane było do określonych grup właścicieli pojazdów. Zgodnie z założeniami miało cieszyć się ono popularnością przede wszystkim wśród osób, które posiadają starsze samochody i nieopłacalne jest dla nich kupowanie ubezpieczenia na cały rok. Kolejną grupą docelową byli kierowcy, którzy wyruszają w dłuższe trasy sporadycznie, dlatego nie potrzebują polisy AC przez cały rok. Dzięki niższym składkom była to oferta skierowana również do młodych kierowców, którzy ze względu na krótki staż posiadania prawa jazdy nie mogli liczyć na różnego rodzaju zniżki.

Głównym założeniem autocasco na godziny było uzupełnienie dotychczasowej oferty i wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów. Miało być ono tańszą alternatywą dla polis długoterminowych, które ze względu na swoje dość wysokie ceny są stosunkowo rzadko wybierane. AC na godziny skierowane było więc przede wszystkim do klientów, którzy potrzebują takiej ochrony jedynie przez krótki czas w ciągu roku.

Autocasco na godziny – w jaki sposób można było je zakupić?

Oferta AC na godziny była innowacyjnym produktem, na którego wprowadzenie jak do tej pory zdecydowała się jedynie firma Aviva. Zakup takiej polisy był możliwy za pośrednictwem aplikacji mobilnej o nazwie „TERAZ by Aviva”. Klienci towarzystwa mogli ściągnąć ją za pośrednictwem sklepu Google Play i App Store. Aby kupić ubezpieczenie AC na godziny, należało na samym początku zeskanować kod Aztec, który znajduje się w dowodzie rejestracyjnym. Następnym krokiem było zrobienie zdjęcia samochodu, a także potwierdzenie tego, że posiada on ważny przegląd techniczny.

Aby kupić autocasco na godziny klienci, którzy chcieli z niego skorzystać, musieli również złożyć stosowne oświadczenie dotyczące tego, że pojazd nie będzie wykorzystywany do celów zarobkowych. Następnym krokiem był wybór zakresu ochrony oraz czasu, w jakim ma ona obowiązywać. Cały proces zakupu AC był bardzo łatwy oraz szybki. Już po upływie godziny od momentu opłacenia składki klienci mogli korzystać z ubezpieczenia. Za pośrednictwem wspomnianej aplikacji można było także zgłosić każdą szkodę, która wystąpiła w czasie obowiązywania polisy.

AC na godziny – jakie warunki obowiązywały podczas zakupu ubezpieczenia?

Oferowane przez firmę Aviva AC na godziny można było wykupić na okres od 3 godzin do 30 dni. Był to więc okres zdecydowanie krótszy niż w przypadku standardowej polisy. Co ważne, jego zakres był dokładnie taki sam, jak ubezpieczenia długoterminowego. Oferta ta dedykowana była właścicielom pojazdów nie starszych niż 15 lat oraz których wartość nie przekracza 100 000 zł. Ubezpieczeniem można było objąć także wyposażenie stałe takiego samochodu, jak i maksymalnie dwa foteliki dziecięce.

Firma Aviva wprowadzając na rynek innowacyjną ofertą, jaką było ubezpieczenie autocasco na godziny, w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia zastrzegła, że nie odpowiada za szkody o wysokości do 500 zł. Z kolei jeśli z ubezpieczonego samochodu korzystać miał kierowca poniżej 26. roku życia, to udział własny wynosił 2000 zł. Zasady te nie obowiązywały w przypadku kradzieży samochodu. Jednak, aby w takiej sytuacji można było skorzystać z polisy, to niezbędne było zgłoszenie tego faktu na policję i przedstawienie pisemnego potwierdzenia.

Klienci, którzy zdecydowali się na zakup AC na godziny, mogli skorzystać z ochrony, jaką dawało to ubezpieczenie nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Było to więc świetne rozwiązanie dla osób, które planowały wyjazd np. na wakacje czy podróż służbową poza granice kraju.

Alternatywa dla AC na godziny – co warto wybrać?

Ubezpieczenie AC na godziny nie jest obecnie oferowane przez żadne z towarzystw, co oznacza, że nie można z niego skorzystać. Jednak klienci, którzy chcą wykupić AC tylko na pewien okres, mogą skorzystać z kilku dostępnych opcji.

Jedną z nich jest mini AC. Zapewnia ono wsparcie finansowe w przypadku uszkodzenia lub kradzieży samochodu. Można z niego skorzystać np. w przypadku powstania szkód związanych ze zderzeniem ze zwierzęciem lub powstałych na skutek działania warunków atmosferycznych. Jego zakres jest mocno okrojony, dlatego przed zakupem mini AC warto dokładnie sprawdzić OWU. Jest to produkt oferowany przez większość towarzystw ubezpieczeniowych, dlatego bez większego problemu można znaleźć najlepiej dopasowaną do potrzeb ofertę.

Kolejną alternatywą dla AC na godziny jest polisa krótkoterminowa. Najczęściej obowiązuje ona przez miesiąc, dlatego jest świetnym rozwiązaniem dla kierowców, którzy potrzebują dodatkowej ochrony jedynie przez określony czas np. na wakacyjny czy służbowy wyjazd. Kierowcy, którzy chcieliby wykupić ubezpieczenie AC na krótszy okres, mogą skorzystać z opcji mini AC lub wybrać autocasco krótkoterminowe. Obecnie bowiem żadne z towarzystw nie posiada w swojej ofercie polisy na godziny. Alternatywne rozwiązania pozwalają jednak na zapewnienie właściwej ochrony przez wybrany okres czasu.