Lexus - ubezpieczenie

Jak sprawdzić samochód przed kupnem?

Wybrałeś już używany samochód, który chcesz kupić i jesteś laikiem w tej kwestii? Aby uniknąć kupowania „kota w worku”, zwróć uwagę na kluczowe punkty, które powinieneś (skrupulatnie) ocenić przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. Podpowiadamy, jak sprawdzić samochód przed kupnem.

Sprawdzanie pojazdu przed kupnem – od czego zacząć?

Wysokie ceny nowych samochodów i duże obniżenie ich wartości zaraz po wyjeździe z salonu, to główne powody, dla których niektórzy konsumenci decydują się na zakup używanych pojazdów. Jeśli jednak nie zostaną podjęte pewne środki ostrożności, kupno używanego samochodu może okazać się złym interesem i przyprawić o ból głowy.

Od czego zacząć sprawdzanie pojazdu przed kupnem? Na pewno od zweryfikowania jego historii. Jest to delikatna kwestia, ponieważ właściciel może próbować zakamuflować pewne informacje. Tutaj nie musisz liczyć tylko na uczciwość sprzedawcy. Możesz skorzystać z indywidualnej usługi udostępnionej przez Ministerstwo Cyfryzacji, czyli z narzędzia do sprawdzania historii pojazdu.

Gdzie sprawdzić auto przed zakupem? Historia pojazdu

Bezpłatny portal z Centralnej Ewidencji Pojazdów https://historiapojazdu.gov.pl/ umożliwia sprawdzanie pod kątem formalnym samochodów kupowanych w Polsce oraz sprowadzanych z zagranicy. Do weryfikacji potrzebne są trzy informacje:

 • numer rejestracyjny,
 • numer VIN,
 • data pierwszej rejestracji.

Dzięki tym danym można sprawdzić:

 • stan licznika,
 • ważność ubezpieczenia OC,
 • pojemność silnika,
 • rodzaj paliwa,
 • średnie spalanie,
 • ważność badania technicznego,
 • ilość właścicieli,
 • czy pojazd jest kradziony,
 • czy samochód był wycofany z użytku,
 • do kogo należał: do osoby prywatnej czy firmy,
 • datę zbycia auta.

Jeżeli historia pojazdu nie budzi zastrzeżeń, można przejść do dalszych czynności, czyli sprawdzenia tego, czy samochód jest sprawny.

Stan techniczny – jak sprawdzić samochód przed kupnem?

Auto musi być czyste, a oględziny należy przeprowadzać w świetle dziennym. Tylko w ten sposób możliwe będzie wykrycie gołym okiem zewnętrznych defektów (rdza, rysy na lakierze, wgniecenia itp.). Przy sprawdzaniu pojazdu z zewnątrz należy zwrócić szczególną uwagę na części najbardziej narażone na rdzę: błotniki, pod samym pojazdem i drzwiami, okolice szyb, krawędzie maski i bagażnika.

Wskazane jest również sprawdzenie świateł (reflektorów, kierunkowskazów, świateł przeciwmgielnych i oświetlenia tablicy rejestracyjnej) oraz stanu lakieru. Szczególną uwagę należy zwrócić też na opony. Jeśli są „łyse”, oznacza to konieczność ich wymiany, co wiąże się ze sporym wydatkiem. Jeżeli podczas oględzin karoserii zauważysz różnice w kolorze lakieru wzdłuż karoserii, źle wyregulowane reflektory, uszkodzenia drzwi, szyby, problemy z zamykaniem bagażnika i maski, jest to najprawdopodobniej spowodowane wypadkiem.

Po oględzinach samochodu z zewnątrz kolejnym krokiem jest sprawdzenie stanu jego wnętrza, a także działania urządzeń pokładowych. Tutaj lista elementów, na które należy uważać, jest jeszcze dłuższa. Zacznij od otwarcia drzwi i obejrzenia ich stanu od środka. Następnie sprawdź, czy fotele działają, tapicerka nie ma dziur ani innych uszkodzeń, pasy bezpieczeństwa można dobrze zapiąć. Przetestuj skrzynię biegów, stan pedałów. Pamiętaj również o sprawdzeniu stanu silnika pod maską pod względem wycieków.

Ostatecznie trzeba przetestować pojazd na drodze. Nie ograniczaj się tylko do krótkiej przejażdżki po osiedlowej ulicy. Prowadź samochód przez co najmniej pół godziny. Najlepiej byłoby odbyć jazdę próbną na zróżnicowanym torze. Z drogami prostymi, zakrętami, podjazdami, zjazdami, błotem i asfaltem oraz przy różnych prędkościach, by wypróbować wszystkie biegi. Zwróć uwagę na odgłosy pracy silnika i wnętrza samochodu.

Jak profesjonalnie sprawdzić stan techniczny pojazdu?

Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy mechanicznej lub nie ufasz swoim zdolnościom w ocenie stanu technicznego samochodu, może powierzyć je fachowcom. Opcji jest kilka.

Usługi ASO

W ASO, czyli autoryzowanej stacji obsługi możesz liczyć na pełen profesjonalizm. Pracownicy takiego punktu mają dostęp do:

 • serwisowej historii pojazdu,
 • specjalistycznego sprzętu diagnostycznego,
 • wiedzy na temat najczęstszych usterek,
 • fachowców z różnych dziedzin, m.in. mechanika, elektryka, blacharza.

Koszt takiej usługi mieści się w granicach 200-500 zł. Warto zainwestować w takie oględziny przy zakupie pojazdu, który kosztuje więcej niż 20 000 zł.

Pomoc serwisantów

Jeśli wartość pojazdu jest mniejsza, a Ty nie chcesz dokładać zbyt wiele do oceny stanu technicznego auta, możesz skorzystać z usług niezależnych serwisów. Może to być na przykład stacja diagnostyczna, która wykonuje przeglądy techniczne. Koszt sprawdzenia pojazdu wynosi około 100-150 zł. Trzeba jednak pamiętać, że w takim miejscu nie uzyskasz dostępu do serwisowej historii oraz do sprawdzenia rzeczywistego stanu licznika samochodu. Często też cena uwzględnia tylko podstawowe usługi, na przykład sprawdzenie układu napędowego, kierowniczego, wydechowego, zawieszenia, hamulców, geometrii kół. Natomiast za dogłębną diagnostykę komputerową czy sprawdzanie grubości lakieru trzeba dopłacić.

Korzystanie z firm sprawdzających auta

Od niedawna na rynku są firmy, które specjalizują się w sprawdzaniu stanu pojazdu na terenie całego kraju. Jest to dobre rozwiązanie, gdy zamierzasz kupić samochód na drugim krańcu Polski. Nie musisz od razu jechać, by sprawdzać jego stan. Powierzenie specjaliście czynności sprawdzania auta wiąże się z wydatkiem rzędu 50-500 zł w zależności od wybranego pakietu usług. Najczęściej fachowcy dokonują dogłębnej analizy przy użyciu specjalistycznych narzędzi, m.in. miernika lakieru i komputera diagnostycznego. W efekcie klient otrzymuje szczegółowy raport z oględzin oraz bogatą dokumentację fotograficzną.

Ocena rzeczoznawcy

Można również skorzystać z usług rzeczoznawcy, który oferuje bardzo kompleksową usługę oceny stanu technicznego pojazdu. Analiza jest bardzo szczegółowa, a do tego możesz poznać rzeczywistą wartość samochodu. Jednak taka usługa jest dość kosztowna. Ceny zaczynają się od 350 zł. Dzięki tym wszystkim wskazówkom będziesz mógł kupić używany samochód ze znacznie większym spokojem i bez przykrych niespodzianek w przyszłości.