quad

Ubezpieczenie quada – czy jest obowiązkowe? Ile kosztuje?

Quady są pojazdami, które wiele osób traktuje z przymrużeniem oka. Dla wielu jest on idealnym pomysłem na prezent dla wnuka lub chrześniaka w dniu komunii. Jednak nieprzyglądanie się przepisom prawa dotyczących tego pojazdu może nas wiele kosztować. Wielu osobom może się wydawać, że quad nie musi być objęty ubezpieczeniem, a jeśli już takowe będzie miał, to będzie to ubezpieczenie dobrowolne. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Quad tak samo jak każdy inny pojazd mechaniczny musi zostać objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC.

Czy ubezpieczenie quada jest obowiązkowe?

Zgodnie z przepisami prawa każdy pojazd mechaniczny musi być objęty obowiązkową polisą OC. Jeśli chodzi o quada jest to pojazd czterokołowy, czyli pojazd samochodowy. Co ważne przepisy prawa regulują nie tylko konieczność wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Oprócz tego jasno wskazują, kto może być kierowcą tego pojazdu. Wielu może być zaskoczonym informacją, że osoba kierującą pojazdem powinna mieć minimum 14 lat. Z pewnością z własnego doświadczenia możesz ocenić, że niejednokrotnie przepisy dotyczące wieku są łamane. A za to grożą wysokie kary.

OC quada – co potrzebujesz do rejestracji?

Jeśli jesteś właścicielem samochodu, z pewnością wiesz, jak wiele dokumentów wymaga Wydział Komunikacji przy rejestracji pojazdu. Nie inaczej jest w przypadku quada. Aby go zarejestrować potrzebujesz:

  • dowodu osobistego,
  • dowodu rejestracyjnego w sytuacji, gdy pojazd był już rejestrowany,
  • dowodu własności quada,
  • wniosku o rejestrację,
  • potwierdzenia dokonanych opłat,
  • dowodu odprawy celnej, jeśli quad był sprowadzany z innych państw niż członkowskich UE,
  • potwierdzenia zapłaty akcyzy na terytorium kraju,
  • świadectwa zgodności bądź dopuszczenie jednostkowe.

Dwa ostatnie punkty mogą rodzić wiele pytań. Wyjaśniamy więc, co oznaczają.

Ubezpieczenie quada bez homologacji

W przypadku, gdy czterokołowiec kat. homologacyjna L7e lub kat. homologacyjna L6e był sprowadzany z państwa członkowskiego UE i jest rejestrowany po raz pierwszy, do dokumentów dołączane jest zaświadczenie o braku obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju bądź też zaświadczenie stwierdzające zwolnienie z akcyzy. W przypadku zakupu z salonu wystarczającym dokumentem będzie oświadczenie potwierdzające, że salon posiada oryginał lub kopię potwierdzenia zapłaty akcyzy na terytorium kraju.

Wiele osób w tym momencie może się zastanawiać czy jest możliwe ubezpieczenie quada bez homologacji. Choć istnieje taka możliwość, jest to niezwykle skomplikowany i drogi proces. Należy wówczas przedstawić w Wydziale Komunikacji odpis decyzji, która zwalnia quada z homologacji.

Ile kosztuje ubezpieczenie quada?

W momencie zakupu pojazdu pojawia się także pytanie: ile kosztuje ubezpieczenie quada? Odpowiedź na to pytanie nie może być jednak jednoznaczna. Podobnie jak w przypadku polisy OC samochodu, tak i na wysokość ubezpieczenia quada wpływ ma wiele czynników. Należą do nich między innymi: historia ubezpieczeniowa, pojemność silnika, wiek kierowcy, miejsce zamieszkania czy dotychczasowy i planowany przebieg w km. Cena za ubezpieczenie OC quada może wynosić zarówno 100 zł, jak i około 700 zł.