Wariant AC - jaki wybrać?

Kosztorysowy czy serwisowy – który wariant AC wybrać?

Właściciele pojazdów, w momencie, gdy decydują się na ubezpieczenie AC mają do wyboru dwa typy ochrony. Jedna z nich to wariant serwisowy, drugi określany jest jako kosztorysowy. Kierowcy, podejmując decyzję odnośnie do zawieranej polisy nie zastanawiają się, jakie są między nimi różnice. To, który typ ubezpieczenia będziesz opłacać ma duże znaczenie w przypadku zgłoszenia uszkodzenia pojazdu i wypłaty odszkodowania. Co więcej, wariant wybierany podczas zawarcia umowy będzie obowiązywał przez cały okres i nie będzie można go zmienić.

Jaką ochronę daje ubezpieczenie AC?

W przeciwieństwie do obowiązkowego ubezpieczenia OC, autocasco zwane w skrócie AC jest dobrowolną ochroną. Kierowca decyduje zatem, czy chce z niego skorzystać, czy też nie będzie go opłacał. Ten typ ochrony umożliwia pokrycie szkód wyrządzonych zarówno przez osoby trzecie, jak i właściciela pojazdu. Zakres, jaki gwarantuje świadczenie jest też dużo szerszy niż w przypadku OC. Oprócz pokrycia kosztów naprawy samochodu spowodowanych kolizją ubezpieczyciel może też wypłacić świadczenie, za uszkodzenia spowodowane wandalizmem, kradzieżą, czy też niszczycielskim działaniem pogody lub zwierząt.

Składka AC jest zazwyczaj sporo wyższa niż obowiązkowego OC. Ubezpieczyciel dokonuje kalkulacji, biorąc pod uwagę markę samochodu, pojemność silnika, rocznik oraz wartość pojazdu. Na tej podstawie określa roczny koszt ochrony. W zależności od oferty danego towarzystwa różny też może być zakres tego, co wchodzi w skład pakietu. Dlatego, zanim zdecydujesz się na konkretną polisę, sprawdź, co otrzymasz w ramach umowy.

Różnice między wariantem serwisowym a kosztorysowym

Jedną z najistotniejszych różnic między oferowanymi przez ubezpieczycieli pakietami, jest to, czy AC będzie w wariancie serwisowym, czy też kosztorysowym. Pierwsze i zarazem najważniejsze rozróżnienie dotyczy tego, w jaki sposób zostanie pokryta szkoda.

W wariancie kosztorysowym kierowca otrzymuje od ubezpieczyciela gotówkę. Kwota jest szacowana na podstawie dostępnego cennika. To, ile zostanie przyznane zależy od kalkulacji, która uwzględnia wartość rynkową pojazdu oraz rozległość uszkodzenia oszacowaną w procentach. Inna zatem będzie wypłata za popsute lusterko, czy zbity reflektor, inna zaś wtedy gdy całe drzwi będą nadawały się do wymiany.

Jeśli zdecydujesz się na wariant serwisowy, to nie dostaniesz przelewu na konto i nie będziesz też naprawiać samochodu we własnym zakresie. Całość zostanie załatwiona bezgotówkowo. Auto zostanie skierowane do warsztatu, a ubezpieczyciel rozliczy się z serwisem we własnym zakresie.

Różnica między jednym i drugim wariantem widoczna jest również w samym szacowaniu strat powstałych w wyniku szkody. Kosztorysowa opcja oznacza, że po zgłoszeniu do ubezpieczyciela kolizji lub szkody zjawi się u Ciebie rzeczoznawca. Oceni on to, jak rozległe są uszkodzenia oraz sporządzi na miejscu niezbędną dokumentację. Po przeprowadzeniu tej procedury towarzystwo, z którym masz zawartą umowę wypłaci Ci odszkodowanie. Z przekazanych środków będziesz mógł naprawić auto. To Ty zdecydujesz, gdzie kupić niezbędne części oraz do jakiego serwisu oddać pojazd.

W wariancie serwisowym najczęściej nie ma konieczności umawiania się na wizytę rzeczoznawcy. Po zgłoszeniu szkody samochód przekazywany jest do wskazanego przez ubezpieczyciela warsztatu. Zawarta między tymi stronami umowa reguluje sposób wyceny usługi. Nie musisz zatem martwić się o to, jak będzie sporządzany kosztorys. Najczęściej ekspert zatrudniony w serwisie szacuje ile będzie kosztować naprawa i informuje o tym ubezpieczyciela. Czasami nie ma wcześniejszych ustaleń, a towarzystwo dostaje fakturę podliczającą koszt części oraz wykonanej usługi już po zakończeniu wszystkich prac. Nie ma więc ryzyka, że wartość naprawy przekroczy początkowo oszacowaną kwotę.

Plusy i minusy obu wariantów AC

Kierowcy często zastanawiają się, czy rzeczywiście opłaca się im płacić za wariant serwisowy, czy lepiej zdecydować się na AC z kosztorysem. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Opcja, w której oddajesz samochód do mechanika i nie musisz się o nic martwić jest przede wszystkim wygodna. Często decydują się na nią właściciele nowszych samochodów lub pojazdów wyższej klasy. Spowodowane jest to tym, że każda naprawa w takim aucie wiąże się ze znacznymi kosztami. Kierowcy obawiają się, że ocena rzeczoznawcy nie będzie wiarygodna i wypłacona kwota nie pokryje wszystkich poniesionych strat.

Jeśli opłacasz wariant serwisowy, to upewnij się, czy serwis, do którego oddasz auto korzysta z części oryginalnych, czy też stosuje zamienniki. Warto również sprawdzić, czy dany ubezpieczyciel pozwala na przeprowadzenie naprawy w dowolnym serwisie, czy też rekomenduje wyłącznie wskazane przez siebie punkty. Każdy z tych czynników powinien mieć wpływ na to, ile ostatecznie wyniesie składka AC.

Opcja z kosztorysem to pełna dowolność w zakresie tego, kto zajmie się Twoim uszkodzonym samochodem. Możesz więc oddać pojazd do zaufanego mechanika lub poszukać kogoś, kto oferuje konkurencyjne ceny. Ryzyko, jakie ponosisz płacąc AC, w którym szkodę ocenia rzeczoznawca jest związane z tym, że wypłacone środki mogą nie pokryć całego kosztu związanego z zakupem części i przeprowadzenie prac. Praktykowane jest wtedy odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela i skierowanie prośby o ponowną wycenę. Proces ten bywa żmudny i nie zawsze kończy się na korzyść kierowcy. Jeśli jednak masz auto o niższej wartości i wiesz, że jego naprawa nie jest bardzo kosztowna, wybór wariantu kosztorysowego może być dla Ciebie korzystny.

Dodatkowe opcje dla kierowców korzystających z wariantu serwisowego

Ubezpieczyciele, często w ramach droższych pakietów AC oferują też różnego typu dodatki. Takim bonusem może być przykładowo darmowe holowanie uszkodzonego pojazdu do serwisu lub wypożyczenie auta zastępczego na czas naprawy. Dlatego, zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę sprawdź, czy pakiet jest dla Ciebie opłacalny i oferuje opcje, które będą dla Ciebie przydatne.