Czy można ubezpieczyć auto przed rejestracją?

Do wykupienia ubezpieczenia OC zobowiązany jest każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu. Jednak w głowie wielu osób pojawia się pytanie: czy można ubezpieczyć auto przed rejestracją? Przyjęło się, że właściciele pojazdów kontaktują się z towarzystwem ubezpieczeniowym w dniu zarejestrowania auta w Wydziale Komunikacji. A co z kierowcami, którzy chcą zrobić to szybciej? Czy są przygotowane dla nich jakieś rozwiązania?

Czy można ubezpieczyć auto przed rejestracją – kiedy trzeba wykupić OC?

Zakup nowego samochodu w Polsce jest sytuacją, która klaruje jasne kroki, które należy podjąć w kwestii ubezpieczenia. Należy je wykupić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. Słowo „najpóźniej” wskazuję, że istnieje możliwość zakupu polisy wcześniej.

Czy można ubezpieczyć auto przed rejestracją – w jakich sytuacjach jest to możliwe?

Możliwość wykupienia polisy OC dotyczy trzech przypadków:

  • sprowadzenia samochodu z zagranicy cele rejestracji go w Polsce,
  • zakupu nowego auta u dealera,
  • zakupu pojazdu z zamiarem rejestracji.

Jeśli chcesz jak najszybciej ubezpieczyć zakupiony pojazd, nie musisz więc czekać na decyzję z Wydziału Komunikacji o zarejestrowaniu pojazdu. W dniu, gdy złożysz do niego odpowiednie, wymagane dokumenty możesz skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, którego oferta polisy OC była najkorzystniejsza. Umowa zostanie wówczas zawarta na podstawie numeru VIN, który jest przypisywany do każdego pojazdu. Należy jednak pamiętać o uaktualnieniu danych, kiedy pojazd zostanie zarejestrowany. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe będzie wymagało numeru rejestracyjnego. Choć to na właścicielu pojazdu spoczywa obowiązek dostarczenia go po zarejestrowaniu, zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe same dzwonią do swoich klientów, w przypadkach, w których widoczne są braki w dokumentacji. Jeśli więc zapomnisz o skontaktowaniu się z firmą ubezpieczeniową – co z reguły zdarza się rzadko – ona skontaktuje się z Tobą.

Ubezpieczenie auta – dlaczego jest tak ważne?

Znając już odpowiedź na pytanie, czy można ubezpieczyć auto przed rejestracją, przyszła pora, aby skupić się na samej polisie. W przypadku ubezpieczenia OC nie mowy o wahaniu w podjęciu decyzji czy należy je wykupić, czy też nie. Polisa OC jest obowiązkowa, co oznacza, że każdy zarejestrowany samochód musi być nią objęty. W przeciwieństwie do polisy OC, ubezpieczenie AC jest dobrowolne. Ono również może być wykupione przed zarejestrowaniem pojazdu.

Brak wykupienia polisy OC wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Spotkamy się z nimi, nawet jeśli ciągłość ubezpieczenia zostanie przerwana na choćby jeden dzień. Warto więc dopełnić wszelkich formalności w momencie zakupu samochodu. Mimo że na samym początku jest ich wiele, unikniemy tym samym późniejszych konsekwencji. A co najważniejsze raz zakupiona polisa na konkretne auto przedłuża się automatycznie pod warunkiem, że nie sprzedamy samochodu lub nie wypowiemy umowy przed jej zakończeniem. Posiadając wykupione ubezpieczenie OC, które odpowiada nam wysokością składek, nie musimy martwić się co roku o konieczność ponownego jej wykupywania.