Motocykl - ubezpieczenie bez prawa jazdy

Czy jest możliwe ubezpieczenie motocykla bez prawa jazdy?

Zdarza się, że osoba, która nie ma prawa jazdy, kupuje motocykl. Taki pojazd trzeba jednak ubezpieczyć, co wynika z obowiązujących przepisów. Jak kwestia ta wygląda w sytuacji, gdy właściciel motocykla nie ma prawa jazdy?

Kiedy zdarza się, że właściciel motocykla nie ma prawa jazdy?

Sytuacje, w których osoba bez prawa jazdy kupuje motocykl, wcale nie są tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. Ma to miejsce np. wtedy, kiedy dany użytkownik pojazdu jest dopiero w trakcie wyrabiania uprawnień. Kiedy indziej motocykl kupują rodzice młodego człowieka i rejestrują go na siebie. Taka konieczność pojawia się także w sytuacji, gdy dziecko nie jest jeszcze pełnoletnie.

Zdarza się, że motocykle są dziedziczone w ramach spadku lub wygrane w różnego rodzaju konkursach. Wówczas można je sprzedać lub wyrobić uprawnienia i dopiero po kilku tygodniach zacząć korzystać ze sprzętu. Niekiedy współwłaścicielem pojazdu jest także osoba starsza, która pozwala na obniżenie kosztów ubezpieczenia motocykla. Nie musi mieć ona jednak prawa jazdy.

Bez względu na powodów zakupienia motocykla przez osobę, która nie ma prawa jazdy, konieczne okazuje się wykupienie ubezpieczenia OC. Wynika to z obowiązujących przepisów. Brak takiej polisy wiąże się bowiem z poważnymi karami finansowymi, wynoszącymi nawet ponad 900 zł. Konieczność wykupienia ubezpieczenia motocykla bez prawa jazdy zachodzi nawet wtedy, kiedy pojazd nie będzie użytkowany w najbliższym czasie.

Ubezpieczenie motocykla a brak prawa jazdy

Właścicielem motocykla może być każda osoba pełnoletnia. Zdarza się, że kierowca utracił uprawnienia poprzez wykroczenia drogowe i udostępnia pojazd innemu użytkownikowi, ale wciąż jest jego posiadaczem. Kiedy indziej motocyklem o odpowiedniej masie i mocy kieruje nastolatek, a rodzice nie mają prawa jazdy. Takie sytuacje nie zwalniają ich jednak z konieczności wykupienia ubezpieczenia OC. Wszystko wygląda tak samo jak wtedy, kiedy właściciel pojazdu ma uprawnienia.

Ubezpieczenie OC dotyczy nawet pojazdów, które nie są aktualnie eksploatowane. Muszą mieć one ważną polisę przez cały czas, chyba że zostaną wyrejestrowane. Kwestia ta nie dotyczy pojazdów zabytkowych, jednak jest to zaledwie promil wszystkich posiadanych motorów.

Co grozi za brak ubezpieczenia motocykla?

Brak ubezpieczenia OC w Polsce grozi nałożeniem poważnych kar finansowych. Urzędy zbierają dane dotyczące samochodów, dlatego mogą szybko wykryć sytuację, w której dany właściciel nie wykupił polisy. Co ciekawe, kary finansowe dotyczą nawet przypadków, gdy ubezpieczenie jest nieważne przez jeden dzień. Prezentują się one w następujący sposób:

  • 190 zł – za czas bez ubezpieczenia wynoszący maksymalnie 3 dni,
  • 470 zł – za czas bez ubezpieczenia wynoszący od 4 do 14 dni,
  • 930 – za czas bez ubezpieczenia wynoszący powyżej 14 dni.

Trzeba również pamiętać, że ubezpieczenie motocykla trzeba wykupić na każdy posiadany pojazd. Wykupione polisy zwykle odnawiają się po roku, dzięki czemu znika ryzyko przegapienia terminu ich wygaśnięcia i kary finansowej. W każdej chwili można jednak wypowiedzieć automatycznie przedłużone ubezpieczenie i zdecydować się na produkty od innego towarzystwa ubezpieczeniowe.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie OC motocykla?

Ubezpieczenie motoru bez prawa jazdy może być dostępne w całkowicie różnych cenach. Wszystko zależy od oferty konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. W przypadku takich pojazdów różnice wynoszą od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Dobrą praktyką jest więc porównywanie ofert poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych, których pojawia się obecnie coraz więcej. Rosnąca konkurencja wpływa na proponowanie korzystniejszych produktów.

Porównanie ofert konkretnych towarzystw ubezpieczeniowych jest możliwe samodzielnie lub z wykorzystaniem specjalnych porównywarek online. To drugie rozwiązanie okazuje się znacznie korzystniejsze. Nie trzeba bowiem samodzielnie przeglądać wielu stron internetowych, by zapoznać się ze stawką wyliczoną dla konkretnych parametrów posiadanego motocykla. W ten sposób da się oszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Czasem okazuje się nawet, że wykupienie ubezpieczenia w innym towarzystwie niż dotychczasowe jest bardziej opłacalne, nawet jeśli posiadasz już zniżki za bezszkodową jazdę w danej firmie.

Inne formy ubezpieczenia motocykla bez prawa jazdy

Na rynku istnieją również inne ubezpieczenia komunikacyjne, które może wykupić osoba nieposiadająca prawa jazdy na konkretny pojazd. Mowa tu m.in. o AC. Taki produkt pozwala przede wszystkim na pokrycie szkód dotyczących Twojego motocykla, a nie tylko innego pojazdu uszkodzonego z Twojej winy. To doskonałe rozwiązanie także w sytuacji, gdy dojdzie do zdarzeń losowych wynikających np. z niesprzyjającej pogody. Na takie ubezpieczenie decyduje się wiele osób, choć zdecydowanie popularniejsze jest NNW. To polisa pozwalająca na pokrycie kosztów leczenia osób, które uległy wypadkowi podczas jazdy danym motocyklem.

Właściciel pojazdu a jego użytkownik

Trzeba jednak pamiętać, że koszt ubezpieczenia OC jest wyliczany na podstawie wielu czynników, w tym również charakterystyki i doświadczenia kierowcy pojazdu. Taka kwestia ma bowiem ogromny wpływ na ryzyko wypadku określane przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Właściciel powinien więc podać wymagane informacje podczas kupowania ubezpieczenia OC. Mowa tu m.in. o takich danych, jak:

  • wiek kierowcy,
  • miejsce zamieszkania,
  • moc i inne parametry motocykla.

Nie można zatajać informacji na temat tego, że pojazdem będzie jeździć inna osoba niż ta, która wykupiła ubezpieczenie. W innym przypadku może dojść do odmowy wypłacenia odszkodowania w sytuacji, gdy rzeczywiście dojdzie do zdarzenia na drodze.

Co ciekawe, jeśli właściciel pojazdu od lat kupuje ubezpieczenie w jednym towarzystwie, może on liczyć na zniżki nawet w sytuacji, gdy nie posiada uprawnień pozwalających na legalną jazdę motocyklem. To ważna informacja, ponieważ z czasem sam kierowca, szczególnie gdy jest on młody, może skorzystać z takich ulg poprzez dopisanie np. rodzica jako współwłaściciela pojazdu.