Ubezpieczenie auta powyżej 25 lat

Ubezpieczenie auta powyżej 25 lat – gdzie znaleźć?

Przy obliczaniu wysokości składki ubezpieczenia OC towarzystwa stosują szereg działań, które pozwalają ocenić ryzyko udziału pojazdu w zdarzeniu drogowym. Jak łatwo się więc domyślić im większe możliwe ryzyko, tym więcej zapłacisz za polisę. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę wiele czynników nie tylko dotyczących samego kierowcy, ale również pojazdu. Jednym z nich jest z całą pewnością wiek pojazdu. Parametr ten bierze pod uwagę każde towarzystwo ubezpieczeniowe. Nie oznacza to jednak, że ubezpieczenie starszego samochodu będzie zawsze droższe. Są także sposoby, które pozwalają skutecznie obniżyć wysokość składki. Jeśli planujesz zakup samochodu, który nie należy do najmłodszych, koniecznie się z nimi ni zapoznaj.

Jak wiek pojazdu wpływa na wysokość składki OC?

Wielu z nas decyduje się na zakup starszego pojazdu z prostej przyczyny – jest on po prostu tańszy. Jeśli jednak nie poznamy sposobów na obniżenie składki OC, może się okazać, że wcale nie zaoszczędzimy. Jak to możliwe?

Zasada jest prosta – starszy samochód składa się z części, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Statystyki prowadzone przez policję mówią jasno o tym, że starsze pojazdy znacznie częściej biorą udział w zdarzeniach drogowych. Towarzystwa ubezpieczeniowe chcąc zabezpieczyć się przed możliwymi stratami finansowymi, podnoszą wysokość składki dla osób posiadających starszy samochód. Zanim jednak zrezygnujesz ze swoich planów zakupu starszego samochodu, zapoznaj się z naszym artykułem do samego końca. Odnajdziesz w nim sposoby na skuteczne obniżenie składki OC starszego auta.

Czy polisa starszego samochodu zawsze musi być wysoka?

Na wysokość składki OC wpływ ma wiele czynników i to niekoniecznie wyłącznie związanych z samym pojazdem. Dla towarzystwa ubezpieczeniowego ogromne znaczenie ma również jego właściciel oraz kierowcy, którzy będą często z niego korzystać. Może się więc okazać, że za ubezpieczenie 25-letniego samochodu zapłacisz znaczne mniej niż właściciel 2-letniego auta. Ja to możliwe?

Kluczem do taniego ubezpieczenia OC jest znalezienie sposobu na jego skuteczne obniżenie. Może nim być dopisanie współwłaściciela czy pochwalenie się wieloletnią bezszkodową jazdą. Oprócz tego możesz znacząco zaoszczędzić poprzez porównywanie ofert. Na rynku odnajdziesz wiele towarzystw ubezpieczeniowych, warto więc porównywać ze sobą oferty każdego z nich.

Tanie OC dla starych samochodów – jak znaleźć?

Czy tanie OC dla starych samochodów jest tak właściwie możliwe? Dowiedziałeś się, że jak najbardziej, pod warunkiem, że właściciele takich pojazdów nie wybiorą pierwszej oferty z brzegu. Doskonałym sposobem na znalezienie jak najkorzystniejszej oferty jest wykorzystanie możliwości, które oferuje nam dzisiaj internet. To właśnie w nim możesz odnaleźć największą liczbę propozycji od ubezpieczycieli i to w jednym miejscu – bez wychodzenia z domu czy odwiedzania każdego towarzystwa z osobna. Wystarczy tylko, że znajdziesz w internecie porównywarkę ubezpieczeń OC.

Ubezpieczenie auta powyżej 25 lat a wiek kierowcy

Wiesz już, że nie tylko wiek pojazdu ma wpływ na ostateczną wysokość składki OC. Co w takim razie jeszcze?

Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają szczególną uwagę na wiek… kierowcy! To właśnie on w znacznie większym stopniu może zawyżyć wysokość składki OC. Dlaczego? Choć starszy samochód znacznie częściej doprowadza do kolizji drogowej, nie ma większego czynnika zwiększającego liczbę zdarzeń drogowych jak niedoświadczeni kierowcy. Choć młodzi użytkownicy ruchu drogowego zdobyli odpowiednie uprawnienia w szkole jazdy, a następnie potwierdził je egzaminator, największe doświadczenie możemy zdobyć wyłącznie poprzez wieloletnią praktykę.

Jak skutecznie obniżyć wysokość polisy OC?

Jak w takim razie młodzi kierowcy mogą uporać się z problemem wysokiej składki OC? W szczególności jeśli na kolosalną sumę ubezpieczenia nie wpływa tylko ich wiek, ale również wiek pojazdu? Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku będzie dopisanie współwłaściciela. Warunek jest jednak jeden – musi mieć on doświadczenie na drodze potwierdzone wieloletnią bezszkodową jazdą.

Miejsce zamieszkania a wysokość ubezpieczenia OC

Czynnikiem, który ma wpływ na wysokość składki, jest również miejsce zamieszkania. Miasta o większym zagęszczeniu oznaczają wyższą polisę OC, z czym musimy doskonale się liczyć. Co jednak najważniejsze ubezpieczyciel zapyta nas nie tylko o miejsce zamieszkania, ale także zameldowania oraz najczęstszych tras, które będziemy pokonywać samochodem. Jest to o tyle istotne, że mieszkając w niewielkiej miejscowości, w której ryzyko udziału w kolizji jest minimalne, możemy każdego dnia wyruszać do stolicy przez wzgląd na charakter pracy, którą wykonujemy.

Jeśli jesteś właścicielem starszego pojazdu, jednak posiadasz bezszkodową historię jazdy, a przy tym mieszkasz i na co dzień poruszasz się samochodem w miejscu o niewielkim natężeniu ruchu, możesz być spokojny. Wysokość składki polisy OC nie będzie dla Ciebie przytłaczającą. Może się nawet okazać, że będzie znacznie niższa porównaniu do wysokości polisy kierowcy poruszającego się kilkuletnim samochodem w stolicy.

Zakup OC dla starszego auta przez internet

Rozwój internetu sprawił nie tylko, że mamy dostęp do ofert największych ubezpieczycieli na rynku. Możemy bowiem nie tylko przeglądać oferty, ale także zawierać umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi przez internet. Jest to nie tylko wygodna forma korzystania z usług TU, ale także bardzo często znacznie korzystniejsza. Za ubezpieczenie OC starszego samochodu, które kupimy przez internet, możemy zapłacić znacznie mniej. Nierzadko towarzystwa ubezpieczeniowe oferują promocje kierowcom, którzy decydują się na tę formę zawarcia umowy. Jeśli więc biegle posługujesz się komputerem lub telefonem z dostępem do internetu, koniecznie przejrzyj dostępne oferty ubezpieczeń OC.

Ubezpieczenie auta powyżej 25 lat wcale nie musi być sporym wydatkiem. Będzie taki jednak pod warunkiem, że przygotujemy się na skrupulatne poszukiwania najlepszej oferty. Tylko takie działanie przynosi dobre rezultaty w postaci niskich składek ubezpieczenia OC starszego samochodu.