Samochód - AC na miesiąc

Ubezpieczenie AC na miesiąc – krótkoterminowe Autocasco

Autocasco to ubezpieczenie dobrowolne. W przeciwieństwie więc do OC o jego zakupie decyduje właściciel samochodu, gdyż nie jest ono wymagane przepisami prawa. Ten rodzaj ubezpieczenia można także kupić na krótszy okres np. na miesiąc. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego ubezpieczenia i sprawdzić, czym kierować się podczas jego wyboru.

Autocasco to ubezpieczenie, które umożliwia uzyskanie odszkodowania za spowodowanie wypadku lub kolizji przez sprawcę zdarzenia drogowego. Obejmuje ono również takie zdarzenia jak kradzież samochodu czy zniszczenie go przez spadające drzewo. Dzięki temu ubezpieczenie pokryje koszty naprawy uszkodzonego pojazdu. Zakres ubezpieczenia AC może być różny, gdyż każde towarzystwo może samodzielnie ustalać szczegóły oferty na taką polisę. Przed jej zakupem warto więc porównać kilka z nich i dokładnie sprawdzić warunki ubezpieczenia.

Autocasco krótkoterminowe – jak działa to ubezpieczenie?

AC krótkoterminowe kupuje się na konkretny okres, a nie jak OC na kolejnych 12 miesięcy. Podczas wyboru oferty warto szczególną uwagę zwrócić nie tylko na jej cenę, ale także zakres ochrony oraz szczegółowe warunki. Ogromny wpływ na wysokość składki oraz możliwość późniejszego skorzystania z polisy ma np. sposób garażowania samochodu. Może bowiem okazać się, że w przypadku kradzieży auta parkowanego na ulicy wypłata odszkodowania będzie niemożliwa.

Kiedy warto wybrać AC na miesiąc?

Przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru AC na miesiąc warto dokładnie przeanalizować dostępne oferty. Coraz więcej towarzystw umożliwia swoim klientom zakup takiej właśnie polisy. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które rzadko wybierają się w długie podróże i potrzebują takiej ochrony jedynie sporadycznie. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że składka ubezpieczenia na miesiąc może być dość wysoka, gdyż polisa ta musi być opłacalna również dla towarzystwa, które ją oferuje. Warto więc dokładnie przeanalizować taką ofertę i porównać ją z AC na cały rok.

W przeciwieństwie do OC autocasco nie musi być kupowane na pełny rok. Nie jest bowiem ubezpieczeniem obowiązkowym regulowanym przepisami. Umożliwia to towarzystwom oferowanie takiej właśnie polisy. Część z nich wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów oraz dynamicznie rozwijającego się rynku pozwala także na wykupienie polisy na godziny. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które np. wybierają się w podróż służbową.

Ubezpieczenie AC na miesiąc – jak wybrać?

Wybierając ubezpieczenie AC na miesiąc, trzeba przede wszystkim zweryfikować sumę ubezpieczenia. Określa ona, ile wart jest samochód w chwili podpisywania umowy. Jest to bardzo ważne, gdyż od tej sumy zależy wysokość wypłaconego odszkodowania. Należy również sprawdzić zapisy w umowie, które dotyczą wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa. Określają one konkretne szkody, których usunięcie nie będzie możliwe z odszkodowania.

Bardzo często umowa AC określa również warunki naprawy samochodu. Może zawierać zapisy dotyczące np. konieczności serwisowania auta wyłącznie w autoryzowanych warsztatach lub stosowania określonych części zamiennych. W przeciwnym razie wypłata odszkodowania nie będzie możliwa. Warto także sprawdzić, czy wybrane autocasco krótkoterminowe obejmuje ochronę szyb lub kół. Może okazać się bowiem, że takie rozszerzenie trzeba dodatkowo wykupić.

Ubezpieczenie autocasco – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Dokładny zakres tego, co obejmuje AC na miesiąc, zależy od konkretnej oferty ubezpieczyciela. Najczęściej jednak polisa ta jest w stanie pokryć szkody, które powstały na skutek:

  • uszkodzenia samochodu przez osoby trzecie lub zwierzęta,
  • wypadku lub kolizji z innymi uczestnikami ruchu drogowego,
  • kradzieży lub jej usiłowania,
  • niekorzystnego działania warunków atmosferycznych.

Uszkodzenie pojazdu nastąpić może nie tylko w wyniku zdarzenia drogowego, jakim jest wypadek czy kolizja. Bardzo często dochodzi do tego również na skutek działania warunków atmosferycznych. Podstawowe ubezpieczenie OC nie pokrywa szkód, które zostały spowodowane opadami gradu czy wichury. Wybierając AC na miesiąc lub na dłuższy okres, można skutecznie się przed tym zabezpieczyć. Pozwoli to uniknąć konieczności usuwania ich z własnej kieszeni.

Autocasco to kompleksowa ochrona dla właściciela samochodu, która obowiązuje również wtedy, gdy uszkodzenie auta nastąpiło z jego winy. Może zdarzyć się bowiem spowodowanie kolizji czy przypadkowe uderzenie w słupek parkingowy. Polisa AC pokryje koszty związane z usunięciem uszkodzeń. Jest to więc świetne rozwiązanie dla osób, które dbają o swój pojazd, a jednocześnie poruszają się nim dość rzadko. Autocasco krótkoterminowe zapewni skuteczną ochronę np. podczas dłuższej podróży.

Czego nie obejmuje AC na miesiąc?

Mimo, że ten rodzaj ubezpieczenia daje szeroki zakres ochrony, to nie obowiązuje w każdym przypadku. Ubezpieczyciel jasno określa sytuacje, w których wypłata odszkodowania jest niemożliwa. Dotyczy to najczęściej szkód czy kradzieży, które są wynikiem zaniedbania ze strony właściciela. Polisa ta nie obejmuje również uszkodzeń spowodowanych pod wpływem alkoholu czy środków odurzających.

Ubezpieczenie AC nie działa również wtedy, gdy pojazd nie ma ważnego badania technicznego. W świetle prawa nie powinien on poruszać się po drogach, dlatego wypłata odszkodowania w takiej sytuacji jest niemożliwa. Warto mieć to na uwadze podpisując umowę na autocasco krótkoterminowe oraz na dłuższy okres czasu. Ubezpieczenie AC można także dodatkowo rozszerzyć o ochronę assistance, która gwarantuje pomoc w przypadku kradzieży, wypadku lub awarii samochodu, co może być niezwykle przydatne podczas podróży. Krótkoterminowe ubezpieczenie AC i assistance to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą skutecznie zabezpieczyć swój samochód, ale nie potrzebują takiej ochrony przez cały rok. Możliwość zakupu takiej polisy oferuje coraz więcej towarzystw, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów. Dzięki temu mogą oni przeglądać różne oferty i wybrać taką, która będzie najlepiej dopasowana do indywidualnych potrzeb.