Samochód terenowy - ubezpieczenie

Ubezpieczenie samochodu terenowego – co warto wiedzieć?

W Polsce wykupienie ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego właściciela samochodu, również terenowego. Ceny różnią się w zależności od wielu czynników. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu terenowego? Gdzie warto je wykupić?

Dostępne polisy na samochód terenowy

W Polsce istnieje tylko jedno obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, czyli OC. Pozwala ono na pokrycie szkód wyrządzonych innym kierowcom. Towarzystwa ubezpieczeniowe przedstawiają również szereg innych polis, umożliwiających zabezpieczenie także własnych interesów. Mowa tu m.in. o takich propozycjach, jak:

 • AC,
 • NNW,
 • Assistance,
 • ubezpieczenie szyb,
 • ubezpieczenie opon.

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia zależy głównie od potrzeb konkretnego użytkownika. Niektóre osoby decydują się na wykupienie pakietu OC i AC, a inne poszerzają taki zestaw również o inne wymienione propozycje. Na ogół kupowanie kompletu polis jest bardziej opłacalne, pozwalając na obniżenie kosztów. Niektóre osoby nie korzystają z samochodu na dłuższych trasach, dlatego w ich przypadku kupienie pakietu Assistance nie zawsze jest zasadne.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu terenowego?

Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych znacznie się od siebie różnią. Wynika to głównie z parametrów samego pojazdu, a także danych właściciela. Znaczenie ma przede wszystkim doświadczenie za kierownicą i historia wypadków. Im dłużej kierowca kupuje polisy w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym, tym są one tańsze.

Koszt ubezpieczenia samochodu terenowego zależy więc od takich parametrów, jak:

 • pojemność silnika,
 • marka pojazdu,
 • rodzaj paliwa,
 • wiek samochodu i jego właściciela,
 • miejsce zamieszkania kierowcy,
 • doświadczenie za kierownicą i historia wypadków,
 • płeć, stan cywilny i zawód kierowcy.

Najtańsze ubezpieczenie OC dotyczy dość niewielkich samochodów terenowych, o małej pojemności silnika. Najdroższe są polisy obejmujące pojazdy duże, o znacznej mocy. Czasami różnice wynoszą nawet od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Ubezpieczyciele oceniają bowiem ryzyko wystąpienia zdarzeń drogowych. Im samochód jest szybszy, tym większa szansa na wypadek.

Trzeba również pamiętać, że szkody spowodowane samochodem terenowym zwykle są większe niż te, których powodem jest zwykły pojazd osobowy. Oznacza to większe koszty dla ubezpieczyciela. Z tego powodu składka dla właściciela samochodowego terenowego zwykle jest o nawet kilkaset złotych wyższa niż w przypadku zwykłego auta kierowanego przez tę samą osobę.

Kto zapłaci najwięcej za OC samochodu terenowego?

Cena OC samochodu terenowego jest najwyższa dla młodych kierowców, z niewielkim doświadczeniem za kierownicą. W ich przypadku ryzyko wystąpienia wypadku jest zdecydowanie największe. Z tego powodu niektóre osoby decydują się na kupowanie ubezpieczenia razem ze swoimi rodzicami, wpisując ich jako współwłaścicieli. W ten sposób można obniżyć koszt o nawet kilkaset złotych, korzystając ze zniżek bardziej doświadczonego kierowcy.

Ceny są jeszcze wyższe w sytuacji, gdy młoda osoba posiada samochód terenowy o znacznej pojemności silnika. Jeśli więc chcesz płacić mniej, lepiej zdecydować się na nieco słabszy pojazd.

OC samochodu terenowego kosztuje więc od około 400 do nawet 3 000 zł. Kupuje się je raz w roku, a pominięcie tego obowiązku skutkuje poważnymi karami finansowymi, wynoszącymi nawet ponad 5 000 zł. Z tego powodu warto pilnować terminu wygaśnięcia polisy. Większość ubezpieczeń odnawia się automatycznie, chroniąc właścicieli pojazdów.

Zdarzają się jednak przypadki, w których zakupienie ubezpieczenia samochodu wiąże się z jeszcze większymi kosztami. Najczęściej dotyczy to sytuacji, gdy samochód jest duży, drogi i ma znaczną moc, a kierowca jest dość młody i nie ma dużego doświadczenia za kierownicą. Niekiedy cały pakiet OC z Assistance czy NNW potrafi kosztować nawet 7000 zł. Warto więc pamiętać o tej kwestii jeszcze przed zakupem swojego wymarzonego samochodu terenowego. Może bowiem okazać się, że w późniejszych latach inwestycja ta będzie zupełnie nieopłacalna.

Jakie polisy na samochód terenowy warto wykupić?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, jednak na rynku istnieją także inne propozycje stworzone z myślą o właścicielach samochodów terenowych. Mowa tu m.in. o AC. To ubezpieczenie chroniące interesy samego kierowcy. Jeśli dojdzie do uszkodzenia pojazdu, na przykład poprzez zdarzenie losowe czy przypadkową kolizję, właściciel samochodu może wystąpić o pokrycie szkody przez ubezpieczyciela. To cenny dodatek w sytuacji, gdy korzystasz z samochodu często i boisz się dużych kosztów związanych z jego naprawą. Ubezpieczenie AC zazwyczaj obejmuje również szyby i opony, jednak towarzystwa ubezpieczeniowe stworzyły osobne produkty na właśnie te części aut.

Ubezpieczenie szyb i opon to świetne rozwiązanie w sytuacji, kiedy chcesz zachować zniżki i móc skorzystać z polisy AC w razie wystąpienia poważniejszych zdarzeń. Naprawa takich elementów pojazdu jest bowiem dość tania w stosunku do innych jego części, dlatego nie wszyscy kierowcy chcą korzystać z AC.

Na rynku pojawia się także produkt zwany NNW. Zabezpiecza on samego kierowcę oraz pasażerów jego pojazdu. Jeśli dojdzie do zdarzenia drogowego, wszystkie osoby są objęte ubezpieczeniem pozwalającym na pokrycie kosztów leczenia ewentualnych urazów. Na taki produkt decyduje się większość kierowców, nie tylko samochodów terenowych.

Porównywanie ofert jako sposób na oszczędność

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe przedstawia zupełnie inne oferty swoich polis. Z tego powodu doskonałym pomysłem jest ich zestawienie i wybranie takiej, której stosunek jakości ochrony do ceny jest zdecydowanie najlepszy. Można zrobić to samodzielnie, korzystając ze stron internetowych poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Obecnie jednak coraz więcej kierowców stawia na wygodniejsze metody, czyli specjalne porównywarki online. Wystarczy tylko raz uzupełnić informacje na temat właściciela pojazdu i samego auta, by wyliczyć składki w poszczególnych firmach. To znaczna oszczędność czasu, pozwalająca na uzyskanie jak najlepszej ceny polisy.