Auto na gaz a OC

Ubezpieczenie samochodu na gaz – czy instalacja LPG wpływa na koszt OC?

Według danych Urzędu Statystycznego w 2021 roku niemal 14% samochodów osobowych w Polsce było zasilane gazem płynnym. Tak wysoki wynik plasuje LPG na pierwszym miejscu wśród innych paliw alternatywnych. Właściciele pojazdów przed montażem instalacji zastanawiają się jednak, czy taka ingerencja w konstrukcję pojazdu spowoduje wzrost składki OC. Przeczytaj, czy za auto na gaz zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

Rodzaj paliwa a cena OC

Wysokość składki OC to wypadkowa wielu różnych czynników. Na koszt polisy wpływają zarówno kwestie związane bezpośrednio z właścicielem pojazdu – jego wiek, doświadczenie za kółkiem czy historia ubezpieczeniowa – jak i aspekty dotyczące samego auta: rok produkcji, moc silnika czy przebieg.

Niektórzy ubezpieczyciele podczas wyliczania składki biorą też pod uwagę rodzaj paliwa, w konsekwencji czego posiadacze samochodów na gaz za OC zapłacą nieco więcej. Dlaczego? Bo z punktu widzenia firmy ubezpieczeniowej osoby mające pojazd z instalacją LPG z reguły jeżdżą dużo i często. W wielu sytuacjach to właśnie liczba pokonywanych kilometrów ma wpływ na decyzję o montażu zbiornika na gaz. W oczach ubezpieczyciela intensywna eksploatacja pojazdu zwiększa prawdopodobieństwo wzięcia udziału w stłuczce czy wypadku.

Znaczenie ma również potencjalne zwiększenie awaryjności pojazdu po montażu instalacji LPG. Niepoprawne przeprowadzenie prac przez mechanika może spowodować usterkę, która później przyczyni się do spowodowania przez Ciebie zdarzenia drogowego. A większe ryzyko wypadku to oczywiście wyższa cena OC.

Ile kosztuje OC auta na gaz?

Na finalną cenę OC pojazdu ze zbiornikiem LPG będzie wpływało wiele zmiennych. Kwestia rodzaju paliwa to tylko niewielka składowa kosztu polisy. Dlatego też w wielu przypadkach nie będzie ona miała znacznego przełożenia na wysokość opłat za ubezpieczenie. Dużo większą rolę przy wyliczaniu OC odgrywają m.in. Twoja historia ubezpieczeniowa czy wiek. Najlepiej da się to zobrazować na przykładzie.

Pani Agnieszka, 35-letnia mieszkanka Łodzi, chce ubezpieczyć swoją Toyotę Corollę. Auto zostało wyprodukowane w 2012 roku. Jest wyposażone w silnik o pojemności 1 598 cm3 oraz zbiornik LPG. Najtańsza z dostępnych ofert ubezpieczycieli kosztuje 593,16 zł.

Najniższa cena ubezpieczenia dla tego samego modelu samochodu, jednak zasilanego benzyną, spada do 567,87 zł. Różnica pomiędzy obiema składkami jest nieznaczna i wynosi zaledwie 25,29 zł.

Wydaje się więc, że taka kwota nie powinna zniechęcić nikogo do założenia gazu w swoim pojeździe. Mimo to wiele osób nadal waha się z podjęciem takiej decyzji, co wynika z innych kosztów związanych z instalacją LPG.

Warto pamiętać, że wybierając obowiązkową polisę OC, warto zdecydować się na jej jak najtańszy wariant. Zakres tej ochrony jest regulowany prawnie, a więc niezależnie od wysokości składki każda firma zagwarantuje Ci identyczne warunki.

Ile kosztuje założenie instalacji LPG?

Montaż zbiornika na gaz płynny w samochodzie to sposób na spore oszczędności z uwagi na niskie ceny LPG w porównaniu do benzyny czy ropy. Mimo to trzeba pamiętać, że takie przedsięwzięcie wiąże się z dodatkowymi kosztami związanymi z instalacją butli i przeglądami technicznymi.

W zależności od lokalizacji warsztatu gazowniczego, parametrów auta i zastosowanej technologii cena montażu zbiornika na gaz waha się od 2 do nawet 8 tys. zł. Mimo to w wielu przypadkach wysoki koszt instalacji rekompensują nadal relatywnie atrakcyjne ceny gazu. To ważne, zwłaszcza jeśli jeździsz często i pokonujesz autem długie dystanse.

Oprócz tego właściciele samochodów z instalacją gazową wydadzą nieco więcej na coroczny przegląd techniczny, a także muszą się liczyć z opłatą za legalizację zbiornika raz na 10 lat.

Jak znaleźć tanie ubezpieczenie dla samochodu na gaz?

Założenie gazu w samochodzie nie zawsze musi powodować wzrost Twojej składki. Sposobem na znalezienie atrakcyjnych ofert OC, a także autocasco czy assistance, jest porównanie ofert od różnych towarzystw. Aby to zrobić, wystarczy skorzystać z prostego narzędzia dostępnego w internecie, jakim jest porównywarka ubezpieczeń.

Po wprowadzeniu podstawowych danych dotyczących Ciebie i Twojego auta zyskasz dostęp do zestawienia propozycji polis od kilkunastu ubezpieczycieli. Dzięki temu w kilka minut możesz znaleźć wariant najbardziej odpowiadający Ci pod względem zakresu ochrony i kosztu składki.

Czy warto zdecydować się na montaż instalacji gazowej w aucie?

Instalacja LPG w samochodzie to bardzo opłacalne rozwiązanie, które sprawdzi się zwłaszcza dla kierowców pokonujących w skali roku dużą liczbę kilometrów. Wtedy montaż szybko się zwraca i przynosi spore oszczędności podczas tankowania.

Do najważniejszych korzyści aut z butlą gazową zalicza się to, że:

  • masz możliwość wyboru paliwa. Z reguły pojazd po uruchomieniu automatycznie przełącza się na gaz, jednak z łatwością możesz wrócić do zasilania benzyną;
  • podróżujesz wydajnie i ekonomicznie dzięki znacznie niższym kosztom gazu;
  • korzystasz z paliwa znacznie bardziej ekologicznego niż benzyna czy ropa. Podczas jazdy samochodem na gaz powstaje mniej szkodliwych substancji, przez co jest on bardziej przyjazny dla środowiska;
  • możesz cieszyć się wygodniejszym podróżowaniem, bo silnik zasilany gazem działa płynniej.

Każde rozwiązanie, nawet to najbardziej opłacalne, ma również wady. Nie inaczej jest w przypadku pojazdów z instalacją LPG. Do największych minusów podróżowania pojazdem na gaz należy to, że:

  • musisz wydać sporo pieniędzy podczas instalacji butli, a także liczyć się z dodatkowymi kosztami podczas przeglądów i przy opłacaniu składki OC;
  • o zamontowaniu instalacji powinieneś powiadomić wydział komunikacji;
  • z uwagi na małą pojemność zbiornika na gaz będziesz musiał tankować trochę częściej;
  • nie zostawisz auta na niektórych parkingach podziemnych.

Po uwzględnieniu wszystkich wymienionych kwestii podejmiesz bardziej świadomą decyzję odnośnie do montażu instalacji LPG w Twoim aucie czy zakupu samochodu na gaz. Pamiętaj, że rodzaj paliwa to jeden z wielu czynników branych pod uwagę przy wyliczaniu składki. Dlatego też za OC takiego pojazdu możesz zapłacić nieco więcej.