Choć obowiązek wykupienia OC dla pojazdów poruszających się po drodze, czyli na przykład samochodów osobowych jest dla większości kierowców oczywistością, nie każdy wie, że taka polisą objęte muszą być również pojazdy wolnobieżne. Wśród nich znajdują się między innymi wózki widłowe, maszyny rolnicze i budowlane. Dowiedz się, jakiego typu pojazdy należy ubezpieczyć i ile to może kosztować.
Ubezpieczenie OC – dlaczego jest tak ważne?
Ubezpieczenie OC to polisa obowiązkowa dla każdego pojazdu. Właściciel musi ubezpieczyć każde posiadane auto, niezależnie od tego czy jest ono sprawne i jeździ po drogach, czy stoi zepsute w garażu. Polisa OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest gwarancją, że w razie kolizji czy wypadku, osoby poszkodowane otrzymają zadośćuczynienie finansowe. Sprawca takiego zdarzenia drogowego również jest chroniony przed finansowymi konsekwencjami wypadku, ponieważ pieniądze wypłaca poszkodowanym jego ubezpieczyciel.
Zdarzenia drogowe mogą zdarzyć się nie tylko z udziałem samochodów osobowych, ale i maszyn budowlanych czy rolniczych. Z tego względu ubezpieczenie pojazdu wolnobieżnego także jest obowiązkowe.
Pojazd wolnobieżny – definicja
Ustawa o ruchu drogowym w Polsce definiuje pojazd wolnobieżny jako pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h. Oznacza to, że dany pojazd nie ma fizycznej możliwości, by poruszać się szybciej niż z prędkością 25 km/h. Do tej definicji nie zaliczają się jednak ciągniki rolnicze. Prędkość i wyposażenie w silnik to w zasadzie jedyne kryteria definiujące pojazd wolnobieżny. Co ciekawe, rejestracja takiego pojazdu nie jest wymagana, co precyzuje ta sama ustawa. Pojazdy wolnobieżne zaliczają się do specjalnej kategorii, która może poruszać się po drogach publicznych bez homologacji, tablic i dowodu rejestracyjnego. Maszyny zaliczane do pojazdów wolnobieżnych to między innymi:
- kombajny,
- kosiarki samojezdne,
- opryskiwacze,
- sadzarki,
- sieczkarnie,
- zgrabiarki,
- koparki,
- spycharki,
- ładowarki,
- walce,
- żurawie,
- wiertnice,
- wózki widłowe,
- wózki platformowe.
Do pojazdów wolnobieżnych zalicza się także maszyny leśne i różnego typu podnośniki. Kupując pojazd tego typu zawsze należy się upewnić, czy nie wymaga on opłacenia składki OC. To bardzo ciężkie i inwazyjne maszyny, mogące wyrządzić poważną szkodę, zatem polisa OC może okazać się niezbędnym zabezpieczeniem. Jeśli decydujesz się na zakup maszyny używanej, upewnij się, że ciągłość OC pojazdu wolnobieżnego jest zachowana.
Pojazdy wolnobieżne mogą poruszać się po drogach publicznych bez rejestracji. Oznacza to, że nawet jeśli taka maszyna jest nieubezpieczona, prawie nie ma możliwości wykrycia takiej sytuacji (w przypadku auta zarejestrowanego UFG szybko wyłapuje te nieubezpieczone). Maszyny leśne i rolnicze najczęściej poruszają się po drogach wiejskich, rzadko uczęszczanych, co powoduje, że ryzyko kontroli jest niewielkie. Nie powinno to jednak zachęcać właścicieli takich maszyn do rezygnacji z opłacenia OC. Szkody wynikające z kolizji z tak dużym urządzeniem mogą być bardzo poważne, co przełoży się na wysokie kary dla jego właściciela.
Ile kosztuje ubezpieczenie OC pojazdu wolnobieżnego?
Koszt OC na pojazd wolnobieżny jest podobny w różnych firmach. Wpływa na niego kilka czynników, choć ich lista jest krótsza niż w przypadku aut osobowych. Najczęściej ubezpieczyciele biorą pod uwagę historię ubezpieczeniową osoby, która wykupuje polisę oraz sumę gwarantowaną ubezpieczenia. Z reguły właściciele pojazdów wolnobieżnych płacą kilkaset złotych za roczna polisę. W przypadku pojazdów rolniczych, które pracują tylko w sezonie, czyli na przykład przez 3 miesiące całoroczna opłata jest mało opłacalna, dlatego istnieje opcja ubezpieczenia krótkoterminowego. Taką polisę należy wykupić na co najmniej 3 miesiące. Skorzystanie z takiej możliwości szczególnie opłaca się rolnikom, którzy mają kilka maszyn, pracujących tylko przez krótki okres roku. Każdorazowo trzeba to jednak sprawdzić, porównując oferty różnych towarzystw, bo wbrew logice, niektórzy ubezpieczyciele oferują korzystniejszą ofertę, jeśli opłaci się OC z góry na dłuższy czas – na przykład na cały rok.
Jako że pojazdy wolnobieżne wymagają umiejętności sterowania nimi albo ich prowadzenia, zaleca się dokupienie dodatkowej ochrony w postaci AC. Szkody wynikające z nieuwagi albo zbyt małych umiejętności kierowcy takiego pojazdu mogą być bardzo poważne, a ich koszt naprawdę wysoki.
Maszyny rolnicze – szczególnie ważny typ pojazdów wolnobieżnych
Choć maszyny wolnobieżne jeżdżą najczęściej po placach budowy, halach i magazynach, spora ich część – szczególnie w sezonie letnim – wyjeżdża na drogi. Mowa tu oczywiście o sprzęcie rolniczym. To dlatego ubezpieczenie OC jest tak istotne dla wszystkich właścicieli gospodarstw. Wielkie kombajny czy zgrabiarki mogą niestety uszkodzić inne pojazdy poruszające się po drodze, szczególnie jeśli wyjeżdżają z pola i przez nieuwagę albo ograniczenie widoczności spowodują kolizję lub stłuczkę.
Według prawa, ubezpieczone muszą być również tzw. samoróbki maszyn rolniczych, czyli pojazdy złożone przez rolnika samodzielnie, przy wykorzystaniu nadwozia, podwozia lub ramy własnej konstrukcji. Są one określane jako „pojazd marki SAM”. Jeśli taki pojazd ma się poruszać po drogach publicznych, musi zostać zarejestrowany – nawet, jeśli ma do przejechania drogą publiczną tylko kilkaset metrów, np. z domu na pole. Rejestracja oznacza, że takie samoróbki maszyn rolniczych muszą być objęte polisą OC. Jeśli rolnik skonstruuje pojazd, który spełnia definicję ciągnika rolniczego, również musi go ubezpieczyć.
Gdzie szukać korzystnego OC dla pojazdu wolnobieżnego?
Ubezpieczeniami pojazdów wolnobieżnych zajmują się rozmaite towarzystwa ubezpieczeniowe. Można zatem wybrać się do kilku różnych miejsc i umówić na konsultację z doradcą. Szybszą i wygodniejszą opcją jest jednak zapoznanie się z ofertami polis OC przez internet. Porównywarki internetowe to narzędzia, które gromadzą oferty różnych ubezpieczycieli w jednym miejscu, pozwalając użytkownikom szybko je przejrzeć. Zanim jednak wykupisz ubezpieczenie na pojedynczą maszynę, sprawdź czy korzystniejsze nie będzie wykupienie pakietu polis, np. na prywatny samochód osobowy i wszystkie maszyny firmowe lub rolnicze, które posiadasz.