Grad, burza - ubezpieczenie auta

Ubezpieczenie samochodu od gradu oraz burzy

Uszkodzenia samochodu spowodowane burzą lub gradobiciem niestety mogą być bardzo kosztowne w naprawie. Nawet jeśli auto nie ucierpi pod względem mechanicznym, to nieestetyczne wgniecenia karoserii mogą znacząco obniżyć jego wartość. Jak chronić się przed takimi sytuacjami? Jakie ubezpieczenie warto wykupić?

Uszkodzenie auta podczas burzy – jakie są najczęstsze?

Nagłe zjawiska atmosferyczne, takie jak porywisty wiatr, gradobicie czy burza mogą powodować różnego typu uszkodzenia samochodów. Najbardziej dotkliwym jest upadek konaru na auto, w wyniku czego najczęściej rozbijają się szyby, a na karoserii pojawiają się wgniecenia – czasami bardzo poważne.

Jednak nawet na pozór mniej szkodliwe zjawiska mogą powodować spore straty. Mowa między innymi o gradobiciu. Grudki lodu uderzające o auto powodują wyraźne wgniecenia. Czasami, podczas jednej burzy, może pojawić się ich nawet kilkaset. Takie szkody nie wpływają na stan techniczny samochodu, ale obniżają jego walory estetyczne, przez co jego wartość znacznie spada. Jeśli chciałbyś sprzedać takie auto, możesz mieć zatem problem, aby uzyskać satysfakcjonującą Cię cenę. Co więcej, usuwanie tego typu uszkodzeń jest kosztowne – wygładzanie jednego drobnego wgniecenia może kosztować kierowcę nawet 50 zł.

Najczęściej występujące uszkodzenia samochodów, spowodowane warunkami atmosferycznymi to:

  • wgniecenia karoserii w wyniku upadku ciężkich obiektów (konarów drzew, elementów budynków),
  • rozbicie szyb,
  • drobne wgniecenia karoserii spowodowane gradem.

Niestety, jeśli nie parkujesz swojego samochodu w garażu, nie możesz ochronić go przed takimi zniszczeniami. Co zatem można zrobić, aby nie stracić?

Ubezpieczenie samochodu od gradu i skutków burzy

Jedyną możliwością, która pozwala na uzyskanie rekompensaty finansowej w przypadku takich uszkodzeń pojazdu, jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Jednym z najczęściej wybieranych wariantów jest AC, czyli dobrowolna, dodatkowa polisa, która chroni w sytuacjach, gdy auto zostało uszkodzone przez czynniki zewnętrzne (czyli nie przez samego kierowcę).

Czy jednak zawsze AC to najlepszy wybór? Przede wszystkim, przed zakupem takiej polisy należy upewnić się, czy autocasco obejmuje gradobicie. Warto dopytać o to agenta lub dokładnie przeczytać warunki umowy na stronie www, jeśli kupujesz przez internet.

W większości wariantów zabezpieczenie przed gradem jest standardowym elementem. Polisy zwykle są dostępne w dwóch opcjach: ze wskazanymi konkretnymi zjawiskami pogodowymi, w razie których zapewniają ochronę, czyli między innymi:

  • grad,
  • huragan,
  • uderzenie pioruna,
  • osunięcie się ziemi,

lub w formule „all risk”, czyli chroniącej przed każdym zjawiskiem, niezależnie od jego specyfiki.

AC nie jest jednak jedynym ubezpieczeniem auta od gradu, które może wykupić właściciel. Bardzo przydatna może okazać się także polisa obejmująca szyby. To właśnie te elementy są najbardziej narażone na zniszczenie podczas burzy, a ich wymiana bywa bardzo kosztowna. Które ubezpieczenie warto w takim razie wybrać? Sprawdź szczegóły.

Ubezpieczenie auta od gradu – jakie wybrać?

Ubezpieczenie samochodu od gradu jest ochroną, która najbardziej interesuje kierowców, zwłaszcza tych, którzy poruszają się autami nowymi lub wysokiej klasy. Upadek konaru na pojazd czy uderzenie pioruna nie zdarzają się zbyt często. W Polsce klimat jest stosunkowo łagodny, dlatego ekstremalne zjawiska pogodowe występują sporadycznie. Gradobicia to jednak norma, szczególnie podczas letnich miesięcy. Dlatego to właśnie od tego ryzyka warto zabezpieczyć swoje auto.

Od czego zależy cena ubezpieczenia auta od gradu? Przede wszystkim od dokładnego zakresu ochrony, a także sposobu likwidacji szkód. Duże znaczenie ma także wartość pojazdu – im wyższa, tym polisa będzie droższa. Podczas wyboru wariantu ubezpieczenia właściciel auta może też wskazać, czy w razie wystąpienia szkody, samochód ma trafić do serwisu, czy zostanie naprawiony we własnym zakresie, a do ubezpieczyciela trafi kosztorys wykonanych prac. Od tego także zależy ostateczna cena polisy.

Ciekawą opcją są też ubezpieczenia AC w wariancie mini, czyli o znacznie węższym zakresie ochrony niż standardowe. Takie polisy także obejmują gradobicie, które należy do standardowych ryzyk.

Ubezpieczenie samochodu od gradu – same szyby

Godne uwagi są także polisy obejmujące wyłącznie szyby pojazdu. Wbrew pozorom takie ubezpieczenie może okazać się najbardziej opłacalne, szczególnie w przypadku samochodów starszych lub o niższej wartości.

Uszkodzenia szyb są najczęściej spotykaną usterką, jeśli mowa o skutkach burzy czy gradobicia. Dlatego właśnie na tych elementach warto skupić się najbardziej. Ubezpieczyciele oferują możliwość zakupu polisy obejmującej wyłącznie szyby (przednią, boczne i tylną). Dlaczego warto się na to zdecydować?

Przede wszystkim dlatego, że w razie wystąpienia szkód, składka na ubezpieczenie AC automatycznie wzrasta. Ubezpieczenie samych szyb nie wchodzi w zakres autocasco. Dlatego nawet jeśli otrzymasz wypłatę odszkodowania za uszkodzone szyby, zachowasz niższą cenę AC. To dobre rozwiązanie dla kierowców, którzy szukają podstawowego pakietu ochrony.

Jeśli szukasz najlepszego ubezpieczenia auta od gradu i skutków burzy, przede wszystkim weź pod uwagę, które szkody są dla Ciebie najbardziej dotkliwe. Nowe samochody warto zabezpieczać w pełni – w ich przypadku nawet niewielkie wgniecenie może znacząco obniżać wartość pojazdu. Aby zapewnić sobie standardową ochronę, dobrze jest wykupić polisę chroniącą szyby. Dzięki temu unikniesz poważnych wydatków, a jednocześnie zachowasz korzystną wysokość składki.