Pożar auta a ubezpieczenie

Pożar auta a ubezpieczenie – jak uzyskać odszkodowanie AC?

Choć płonące samochody nie są codziennością, to jednak istnieje ryzyko, że dojdzie do aktu podpalenia lub samozapłonu. Nawet jeżeli Twoje auto strawił pożar nie oznacza, że jesteś wyjątkowo stratny. Być może majątek uratuje ubezpieczenie samochodu od pożaru. Co warto o nim wiedzieć i jak skutecznie ochronić auto?

Pożar samochodu może pojawić się z kilku przyczyn. Niekoniecznie wyniknie z powodu podpalenia przez osobę trzecią. Niekiedy Twoje auto spali się przez samozapłon (wynika on np. z problemów w instalacji elektrycznej), a czasem zdarza się też tak, że ogień rozprzestrzeni się na samochód z innego pojazdu. To, czy w konkretnym przypadku otrzymasz odszkodowanie zależy od ubezpieczenia.

Pożar samochodu a OC

Zacznijmy najpierw od ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Kiedy nie otrzymasz odszkodowania z tego tytułu? Przede wszystkim analizując kwestię jaką jest pożar samochodu a OC musisz pamiętać, że dotyczy ono wyłącznie spraw komunikacyjnych, związanych z winą innej osoby.

To oznacza, że jeżeli Twoje auto spłonie z winy innego kierowcy, albo pożar rozprzestrzeni się na samochód z pojazdu, który zaparkował obok – otrzymasz odszkodowanie z jego polisy. W przypadku, gdy jednak samochód sąsiada zostanie podpalony, to wypłata z OC już Ci nie przysługuje!

Tak samo nie otrzymasz odszkodowania jeżeli ktoś podpali Ci auto, albo dojdzie do samozapłonu. W takich przypadkach może ochronić Cię wyłącznie autocasco! Czy jednak każda polisa AC będzie obejmowała wszystkie rodzaje płonącego auta? Sprawdźmy to!

Ubezpieczenie samochodu od pożaru to tylko AC

Jeżeli Twój pojazd ulegnie samozapłonowi lub spali się z powodu aktu wandalizmu – odszkodowanie możesz otrzymać wyłącznie, jeżeli masz odpowiednią polisę autocasco. Pamiętaj jednak, że nie każde ubezpieczenie samochodu od pożaru obejmuje wszystkie jego powody. Przykładem jest wspomniany akt podpalenia – jeżeli w OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) znajdzie się informacja, że udział osób trzecich wyklucza otrzymanie pieniędzy, to ubezpieczenie nie obejmie podpalenia czy wandalizmu, które spowodowało podpalenie.

W przypadku natomiast, gdy w OWU nie ma takich zastrzeżeń, ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić Ci odszkodowanie! Z tego względu czytanie OWU jest najważniejszą rzeczą przy podpisywaniu polisy. Pamiętaj, że wszystko czego nie ma w wykluczeniach OWU, jest objęte ubezpieczeniem. Nie jest wcale tak (jak twierdzą niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe), że zakres ochrony dotyczy tylko tego, co opisane jest w warunkach. To tak nie działa – wyłącznie wykluczenia pokazują, czego nie obejmuje dane ubezpieczenie.

Jak widzisz – nie każde AC będzie tak samo chronić przed pożarem auta. Są gorsze i lepsze polisy, obejmujące szerszy lub węższy zakres szkód – nie tylko komunikacyjnych, ale też zniszczeń przez wandali. Jeżeli obawiasz się takiego czynu, to najlepiej wybierz odpowiednią polisę. Dzięki ochronie ubezpieczalni będziesz mógł spać spokojnie, bez zmartwienia o pozostawiony na parkingu majątek.