Kierowca - Pierwsze ubezpieczenie OC

Pierwsze ubezpieczenie OC samochodu

Zakup pierwszego w życiu auta to zwykle spora radość. Niestety stanie się właścicielem samochodu to nie tylko przywileje, ale także obowiązki. Jednym z bardzo ważnych, choć nielubianym przez kierowców, jest konieczność wykupienie ubezpieczenia OC. O czym trzeba pamiętać w tym kontekście i gdzie znaleźć polisę w dobrej cenie?

Pierwsze ubezpieczenie OC – dlaczego jest tak ważne?

Wykupienie polisy OC jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu. Co ważne, trzeba to zrobić nawet wtedy, gdy samochód stoi nieużywany lub jest uszkodzony i niezdolny do jazdy. Takie ubezpieczenie chroni Cię w sytuacjach, w których spowodujesz szkodę innemu uczestnikowi ruchu i nie tylko, na przykład:

 • spowodujesz stłuczkę,
 • zarysujesz inne auto na parkingu,
 • potrącisz pieszego lub rowerzystę,
 • uszkodzisz obiekt, na przykład ogrodzenie, budynek, słup.

Jeśli to Ci się zdarzy, nie musisz z własnej kieszeni pokrywać naprawy szkód. Leży to w obowiązku Twojego ubezpieczyciela. Wyobraź sobie sytuację, w której potrąciłeś pieszego, a jego rehabilitacja kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych. Lub uszkodziłeś bardzo drogie auto i musisz ponieść koszt naprawy. Jeśli nie masz OC, zapłacisz za to sam. Polisa ubezpieczeniowa to zatem obowiązek, którego absolutnie nie można lekceważyć.

Jeśli jednak nie przekonuje Cię ryzyko, na jakie możesz się narazić, ignorując konieczność zakupu pierwszego OC, być może przekona Cię wysokość kar, które grożą za brak polisy. A te nie należą do niskich.

Sprawdź, jaki mandat grozi Ci za brak obowiązkowego ubezpieczenia samochodu.

Powyżej dwóch tygodni bez OC:

 • samochody osobowe – 6020 zł,
 • samochody ciężarowe – 9030 zł,
 • pozostałe pojazdy – 1000 zł.

Od 4 do 14 dni j bez polisy:

 • samochody osobowe – 3010 zł,
 • samochody ciężarowe – 4520 zł,
 • pozostałe pojazdy – 500 zł.

Do 3 dni przerwy w ubezpieczeniu:

 • samochody osobowe – 1200 zł,
 • samochody ciężarowe – 1810 zł,
 • pozostałe pojazdy – 200 zł.

Jak widać, wysokość kary jest uzależniona zarówno od tego, jak długo samochód pozostaje bez ochrony, jak też od jego rodzaj pojazdu. Opłaty są wysokie – nie warto zatem ryzykować.

Ubezpieczenie OC – pierwszy samochód. Formalności

Formalności związane z pierwszym OC są bardzo zbliżone do tych, które musi przeprowadzić każda osoba kupująca nowy lub używany pojazd, niezależnie od stażu za kółkiem.

Pierwszą ważną zasadą jest to, że zakupione auto musi zostać zarejestrowane. Masz na to 30 dni od daty widniejącej na umowie kupna-sprzedaży. Jeśli kupiłeś auto nowe lub sprowadzone zza granicy, do rejestracji nie jest potrzebna polisa OC.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku rejestrowania samochodu „z drugiej ręki” od polskiego właściciela. Aby móc uzyskać nowy dowód rejestracyjny, w urzędzie musisz przedłożyć dokument potwierdzający, że auto ma ważne ubezpieczenie OC.

Czy zatem pierwsze ubezpieczenie samochodu musisz kupić w dniu stania się jego właścicielem? Niekoniecznie. Polisy OC przechodzą na kolejnego właściciela pojazdu. Jeśli zatem stałeś się posiadaczem auta z ubezpieczeniem, którego ważność kończy się dopiero za kilka miesięcy, po prostu przedstawiasz urzędnikowi umowę jego zawarcia. To wystarczy do dokonania rejestracji.

Pierwsze ubezpieczenie OC – czy wypowiadać polisę?

Przejęcie polisy OC po poprzednim właścicielu może wydawać się bardzo korzystne zwłaszcza z punktu widzenia młodego kierowcy. Pierwsze ubezpieczenia OC są zwykle najdroższe. Wynika to z tego, że świeżo upieczeni właściciele aut powodują najwięcej kolizji. Dopiero gdy zbudują oni swoją historię ubezpieczeniową (czyli kilka lat jeżdżą bezwypadkowo), ceny polis znacząco maleją.

A zatem, na pozór jeżdżenie z aktualnym ubezpieczeniem OC poprzedniego właściciela to czysty zysk – nie trzeba kupować nowej polisy, która dodatkowo dla młodych kierowców jest droga. Korzyści jednak mogą okazać się pozorne.

Przede wszystkim ubezpieczyciel może zażądać rekalkulacji składki. Tak może się stać, jeśli osoba sprzedająca auto zgłosi jego sprzedaż w firmie ubezpieczeniowej. W efekcie nowy kierowca wcale nie zaoszczędzi, a nawet może stracić. Po rekalkulacji polisa może okazać się droższa niż taka sama, ale kupiona w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Często zatem najbardziej opłacalną opcją okazuje się wypowiedzenie ubezpieczenia po poprzednim właścicielu i wykupienie nowej. Dzięki temu przede wszystkim możesz sam znaleźć ofertę, która najbardziej odpowiada Ci pod względem ceny i warunków. Weź pod uwagę także to, że choć ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela, to wszelkie dodatkowe usługi, takie jak NNW czy Assistance już nie. Czasami warto zatem znaleźć inne towarzystwo ubezpieczeniowe – które zaoferuje bardziej atrakcyjny pakiet ochrony.

Pierwsze ubezpieczenie samochodu – od czego zależy jego cena?

Pierwsze ubezpieczenie OC jest zwykle najdroższe, ponieważ młodzi kierowcy są traktowani jako najbardziej podatni na powodowanie kolizji i wypadków. Jednak cena polisy nie zależy wyłącznie do stażu za kierownicą. Co jeszcze biorą pod uwagę ubezpieczyciele?

Między innymi:

 • wiek właściciela auta (kierowcy od 18 do 24 roku życia zapłacą najwięcej),
 • miejsce zamieszkania (im większa miejscowość, tym wyższa cena),
 • pojemność silnika,
 • wiek pojazdu.

Dlatego kupując pierwsze OC, niezależnie od tego, czy robisz to osobiście, czy przez Internet, musisz przygotować wyżej wymienione dane. Każdy ubezpieczyciel musi o nie zapytać, by obliczyć dla ciebie wysokość składki.

Warto przejrzeć wiele ofert. Nawet jeśli kupujesz pierwsze ubezpieczenie OC, to wcale nie oznacza, że musi być ono bardzo drogie. Wielu ubezpieczycieli oferuje promocje, także dla młodych kierowców. Przede wszystkim jednak pamiętaj, że Twoje auto nie może pozostawać bez ochrony nawet jeden dzień. Grożą za to surowe kary finansowe.