Zdany egzamin na prawo jazdy co dalej

Co zrobić po zdanym egzaminie na prawo jazdy? Poradnik

Uzyskanie uprawnień do prowadzenia pojazdu to przełomowy moment w życiu wielu osób. Tuż po otrzymaniu pozytywnego wyniku i opuszczeniu murów WORD-u przyszli kierowcy często zastanawiają się, co zrobić po zdanym egzaminie na prawo jazdy. Czy od razu możesz wsiąść za kółko? Jakich formalności powinieneś dopełnić? Wyjaśniamy.

Zdałem prawo jazdy – co dalej?

Państwowy egzamin teoretyczny i praktyczny to przeważnie spora dawka emocji dla kandydata na kierowcę. Jeśli mimo stresu ukończyłeś oba z pozytywnym wynikiem, niewiele dzieli Cię od uzyskania dokumentu uprawniającego do prowadzenia auta. Zanim jednak to się stanie, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. A więc co zrobić po zdanym egzaminie na prawo jazdy?

Po pomyślnym zakończeniu podróży po mieście otrzymasz od egzaminatora uzupełniony i podpisany arkusz potwierdzający zdanie części praktycznej. Ten dokument możesz zachować jako pamiątkę i nie musisz go nigdzie dostarczać. Związanymi z tym formalnościami zajmie się osoba przeprowadzająca egzamin. Wprowadzi niezbędne dane do systemu, dzięki czemu Twój profil kandydata na kierowcę zostanie zaktualizowany. Swój status możesz sprawdzić w systemie InfoCar po podaniu imienia, nazwiska i numeru PESEL. Następnie wydział komunikacji zleci wykonanie prawa jazdy Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Aby było to możliwe, musisz wcześniej uiścić niezbędne opłaty, złożyć wniosek i dostarczyć zdjęcie we właściwym formacie.

Jak zapłacić za prawo jazdy?

Masz już za sobą zdany egzamin na prawo jazdy. Co dalej musisz zrobić? Do uzyskania uprawnień niezbędne jest dokonanie opłaty w urzędzie. Cena za wystawienie dokumentu wynosi 100,50 zł. Pieniądze możesz wpłacić na dwa sposoby:

  • w kasie wydziału komunikacji podczas składania wniosku o prawo jazdy. Otrzymane pokwitowanie musisz dostarczyć do pokoju, w którym zostawiłeś uzupełniony formularz;
  • przelewem na numer konta instytucji, w której złożyłeś wniosek. W takiej sytuacji potwierdzenie transakcji należy przesłać mailem do urzędu.

W razie wątpliwości odnośnie do płatności warto skontaktować się z urzędem i dopytać o szczegóły.

Zdany egzamin na prawo jazdy – zdjęcie do dokumentu

Wiele osób po zdanym egzaminie na prawo jazdy zastanawia się, co dalej ze zdjęciem do dokumentu. Fotografię należy dostarczyć podczas składania wniosku. Musi być ona wykonana w odpowiednim formacie – 35 × 45 mm – i odwzorowywać naturalny kolor skóry.

Poza tym powinna zostać zrobiona na naturalnym tle, najpóźniej na 6 miesięcy przed złożeniem formularza w urzędzie. Zdjęcie zgodne z wytycznymi bez problemu wykona każdy fotograf. Koszt usługi w główniej mierze zależy od cennika danego zakładu, jednak z reguły nie przekracza kilkudziesięciu złotych.

Zdałem prawo jazdy – kiedy dostanę dokument?

Czas oczekiwania na dokument wynosi maksymalnie 9 dni roboczych. Status jego przygotowania również możesz sprawdzić na portalu InfoCar.pl Po wpisaniu danych spotkasz się z jednym z trzech komunikatów:

  • wniosek został przyjęty i trwają czynności administracyjne — w takiej sytuacji musisz uzbroić się w cierpliwość, bo Twoje prawo jazdy nie jest jeszcze gotowe;
  • dokument znajduje się w urzędzie — oznacza to, że możesz już odebrać „prawko” i w pełni legalnie prowadzić samochód;
  • błędne dane, prawo jazdy wydane, brak spraw w toku — wtedy najlepiej zadzwonić do urzędu i wyjaśnić, z czego wynika taka informacja. Może to być skutkiem np. niewprowadzenia wniosku do systemu.

Jeśli nie chcesz korzystać z serwisu, o status dokumentu możesz zapytać osobiście w urzędzie.

Czy po zdaniu prawa jazdy od razu mogę prowadzić?

Część kandydatów na kierowców po zdaniu egzaminu na prawo jazdy nie wie, co dalej. Zastanawiają się, czy od razu po pozytywnym zakończeniu części praktycznej mogą wsiąść za kółko. Niestety, ale na pierwszą przejażdżkę trzeba zaczekać te kilka lub kilkanaście dni.

Co prawda obecnie nie ma obowiązku noszenia prawa jazdy przy sobie. Od 5 grudnia 2020 roku policja podczas kontroli na podstawie dowodu tożsamości lub paszportu może zweryfikować Twoje uprawnienia w bazie CEPiK. Mimo to sam fakt zdania egzaminu nie sprawi, że możesz kierować autem. Upoważnienie do prowadzenia uzyskasz dopiero w momencie odebrania dokumentu w wydziale komunikacji. Dopiero od tej chwili będziesz mógł legalnie jeździć samochodem.

W przeciwny razie, jeśli wsiądziesz za kółko, zanim prawo jazdy będzie gotowe, zostaniesz potraktowany przez funkcjonariuszy jak osoba kierująca bez uprawnień. Obecnie grozi za to mandat w wysokości do 5 000 zł, a po skierowaniu sprawy do sądu — nawet 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów. By nie narazić się na nieprzyjemne konsekwencje, lepiej wstrzymać się z prowadzeniem aż do momentu odebrania dokumentu.

Co zrobić po zdanym egzaminie na prawo jazdy – podsumowanie

Kurs na prawo jazdy wymaga od kandydata na kierowcę sporo czasu, energii i środków finansowych. Po zdaniu egzaminu praktycznego możesz odetchnąć z ulgą, bo najbardziej stresującą część masz już za sobą. Teraz pozostaje jedynie zadbać o kilka formalności, by dokument uprawniający do kierowania autem znalazł się w Twojej kieszeni. By to ułatwić, skorzystaj z poniższego poradnika.

  • Wykonaj zgodne z wytycznymi zdjęcia. Pamiętaj, że urzędnik może odmówić ich przyjęcia, jeśli będą zrobione w niewłaściwy sposób. Wtedy będziesz musiał udać się do fotografa ponownie.
  • Zlokalizuj wydział komunikacji właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania i udaj się do urzędu. Na miejscu wypełnij wniosek o wydanie prawa jazdy.
  • Dokonaj opłaty w kasie wydziału komunikacji lub przelewem na konto.
  • Przekaż dowód wpłaty pracownikom urzędu podczas wizyty w placówce albo mailem na odpowiedni adres.
  • Zaczekaj na otrzymanie informacji o tym, że Twoje prawo jazdy jest już gotowe. Status dokumentu możesz sprawdzić na portalu InfoCar.pl lub bezpośrednio w urzędzie.
  • Jeśli prawo jazdy zostało przekazane do wydziału komunikacji, udaj się na miejsce i odbierz je.

Gdy już wiesz, co dalej po zdanym egzaminie na prawo jazdy, dużo łatwiej będzie Ci zaplanować swoje kolejne kroki. Dopilnuj wszystkich niezbędnych obowiązków, a „prawko” trafi do Ciebie szybko i bez żadnych problemów.