Złomowanie auta bez OC

Złomowanie auta bez OC – jak to zrobić?

Twój samochód od dawna nie jest w użytku, ale do tej pory nie zdecydowałeś się na jego złomowanie? To konieczne, jeśli chcesz wyrejestrować pojazd. Zastanawiasz się, jak zezłomować auto bez OC? Sprawdź, czy jest to w ogóle możliwe i czy nie wiążą się z tym żadne finansowe konsekwencje.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ubezpieczenie OC musi mieć każdy zarejestrowany pojazd. Nie ma przy tym znaczenia, że auto jest użytkowane sporadycznie albo wcale. Jeżeli właściciel samochodu nie przedłużył polisy na kolejny okres, wówczas może mieć problem z jego wyrejestrowaniem. Natomiast aby usunięcie pojazdu z rejestru było możliwe, koniecznością jest zezłomowanie. Nasuwa się więc pytanie: czy można przeprowadzić złomowanie auta bez OC?

Złomowanie auta – najważniejsze zasady

Jeśli decydujesz się na przeprowadzenie złomowania auta, musisz udać się do punktu dysponującego stosownymi zezwoleniami wydawanymi przez marszałka województwa. Jeśli wybierzesz nieautoryzowaną stację demontażu, możesz mieć problem z wyrejestrowaniem pojazdu w urzędzie.

Aby złomowanie samochodu doszło do skutku, należy pamiętać kilku najważniejszych zasadach:

 • masa pojazdu nie może być niższa o więcej niż 10% od masy wpisanej w dowodzie rejestracyjnym – jeśli tak się stanie, wówczas należy liczyć się z dodatkowymi kosztami (za każdy brakujący kilogram);
 • samochód musi mieć ważne OC – jeśli nie ma, wówczas w wydawany zaświadczeniu pojawi się taka adnotacja.

Warto przy tym podkreślić, że do stacji demontażu należy zgłosić się z kompletem dokumentów (dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu), tablicami rejestracyjnymi oraz kompletem kluczyków. Jeśli samochód ma kilku współwłaścicieli, wszyscy powinni być obecni – jeśli tak nie będzie, wówczas kasacja pojazdu nie zostanie przeprowadzona.

Złomowanie auta bez OC – czy jest możliwe?

Brak ważnego OC nie jest przeszkodą do przeprowadzenia złomowania pojazdu. Jeśli zachodzi taka konieczność, auto może zostać odebrane przez pracownika stacji demontażu i dostarczone na miejsce. Warto bowiem pamiętać, że samochód nie może poruszać się po drogach, jeśli nie jest ubezpieczony.

Chociaż złomowanie auta bez OC będzie możliwe, nie pozostanie to zatajone. Należy wiedzieć, że pracownik ma obowiązek wpisać informację, czy pojazd miał wykupione obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. I właśnie taka adnotacja może mieć poważne konsekwencje na dalszych etapach dopełniania formalności.

Zakup auta bez ważnego OC a jego zezłomowanie

Jesteś zainteresowany zakupem pojazdu bez ważnego OC, a następnie jego zezłomowaniem? Nabycie takiego auta nie stanowi żadnego problemu, o ile w dniu podpisania umowy wykupisz polisę na swoje dane. Dzięki temu unikniesz skutków finansowych i nie będziesz mieć trudności w wyrejestrowaniu auta w wydziale komunikacji. Dlaczego?

Pamiętaj, że za brak ważnego OC auta przy sprzedaży odpowiada poprzedni właściciel. Ty – jako nabywca – nie poniesiesz z tego tytułu żadnych konsekwencji. Nie narazisz się m.in. na karę za brak ważnego ubezpieczenia. Musisz więc pamiętać o tym, by zaraz po dokonaniu transakcji wykupić polisę.

Co grozi za brak ważnego OC?

Jeżeli nawet uda ci się zezłomować auto bez ważnego OC, możesz wcale nie uniknąć konsekwencji wynikających z przerwania ciągłości ochrony ubezpieczeniowej.

Czy wiesz, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) ma prawo do nałożenia kar finansowych za brak OC? Jej wysokość zależy od rodzaju auta oraz od tego, jak długo pojazd pozostawał bez ubezpieczenia.

Kary za brak OC dla samochodów osobowych przedstawiają się następująco:

 • do 3 dni – 1200 zł,
 • 4-14 dni – 3010 zł,
 • powyżej 14 dni – 6020 zł.

Brak ważnego OC dla właścicieli samochodów ciężarowych może wiązać się z następującymi kosztami:

 • do 3 dni – 1810 zł,
 • 4-14 dni – 4520 zł
 • powyżej 14 dni – 9030 zł.

Kary za brak OC dla pozostałych pojazdów są najniższe – wynoszą:

 • do 3 dni – 200 zł,
 • 4-14 dni – 500 zł,
 • powyżej 14 dni – 1000 zł.

Powyższe kwoty obowiązują w 2022 roku. W przyszłości na pewno będą wyższe, ponieważ stawka bazowa uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Aktualnie wynosi 3010 zł, ale już zapowiadane są podwyżki od stycznia 2023 roku.

Jak zezłomować auto i uniknąć konsekwencji?

Nie zastanawiaj się, jak ze złomować auto bez OC. Jeśli chcesz pozbyć się pojazdu, dopełnij wszystkich formalności – tak, aby proces wyrejestrowania odbył się zgodnie z przepisami.

Jeżeli do tej pory twój samochód pozostawał bez ważnego ubezpieczenia OC, po prostu wykup polisę – tę najtańszą. W tym przypadku renoma ubezpieczyciela oraz fakt, że należy do systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód nie ma żadnego znaczenia.

Aby wybrać najtańsze OC, warto skorzystać z internetowego kalkulatora. Dzięki niemu dowiesz się, gdzie i na jakich warunkach wykupisz obowiązkowe ubezpieczenie. Cały proces zajmie ci dosłownie zaledwie kilkanaście minut. Wystarczy, że wypełnisz formularz informacyjny, porównasz dostępne oferty i dopełnisz formalności.

Pamiętaj! Jeżeli wykupisz OC i ze złomujesz auto, możesz odzyskać część składki. Musisz tylko złożyć wypowiedzenie umowy ubezpieczycielowi, dołączając dokument potwierdzający złomowanie pojazdu. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek zwrócić niewykorzystaną część – proporcjonalnie do czasu trwania umowy.

Zezłomowałeś auto? Pamiętaj o formalnościach

Kasacja samochodu to dopiero początek formalności. Koniecznością jest wyrejestrowanie auta w wydziale komunikacji urzędu miasta / starostwa powiatowego. Musisz mieć ze sobą komplet dokumentów, tj:

 • zaświadczenie o demontażu auta,
 • tablice rejestracyjne,
 • dowód rejestracyjny,
 • kartę pojazdu,
 • potwierdzenie uiszczenia opłaty.

Proces wyrejestrowania samochodu trwa nie więcej niż 30 dni. Zostaniesz o tym poinformowany przez urząd – w formie decyzji o wyrejestrowaniu pojazdu. Pamiętaj! Chociaż złomowanie auta bez OC jest możliwe, będzie wiązać się z wysoką karą nakładaną przez UFG oraz trudnością z wyrejestrowaniem pojazdu. Warto więc dopełnić swój obowiązek związany z zachowaniem ciągłości ubezpieczeniowej. Dzięki temu bez problemu pozbędziesz się pojazdu w stacji demontażu.