Auto powyżej 25 lat - polisa OC

Ubezpieczenie auta powyżej 25 lat – jak wybrać najtańsze?

Każdy samochód poruszający się po drodze powinien być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Dotyczy to zarówno nowych aut, jak i tych kilkunasto-, a nawet kilkudziesięcioletnich. Zakres OC jest regulowany w przepisach, nie ma więc znaczenia, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym zostanie wykupione. Jedyną zauważalną różnicą okazuje się cena. Jej wysokość jest zmienna, zależnie od wielu różnych kwestii.

Od czego zależy wysokość OC?

Największy wpływ na wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych ma wiek kierowcy, czas legitymowania się prawem jazdy oraz historia ubezpieczeniowa. Cena OC zależy również od stanu ubezpieczanego pojazdy. Pojemność silnika, wiek i przebieg auta — wszystkie te czynniki mają decydujące znaczenie podczas wyliczania finalnej składki.

W jaki sposób parametry samochodu wpływają na koszt ubezpieczenia auta powyżej 25 lat? Poszczególne cechy samochodu oceniane są przez towarzystwa ubezpieczeniowe pod kątem bezpieczeństwa. W przypadku poruszania się pojazdem, który z punktu widzenia ubezpieczyciela wydaje się w pełni sprawny, można liczyć na bardziej atrakcyjną ofertę polisy.

Należy pamiętać, że wiek auta nie wpływa pozytywnie na prawdopodobieństwo wystąpienia szkody. Z upływem czasu sprawność pojazdu spada, zaś możliwość wzięcia udziału w kolizji lub wypadku wzrasta. Z takiej zależności wynika sceptyczne nastawienie ubezpieczycieli, którzy niechętnie obniżają koszty polisy w przypadku ubezpieczania auta powyżej 25 lat.

Jak tanio ubezpieczyć auto powyżej 25 lat?

Aby tanio ubezpieczyć samochód powyżej 25 lat, trzeba znaleźć na to odpowiedni sposób. Wysokość składki starego auta zależy zarówno od parametrów pojazdu jak i informacji na temat jego właściciela. Warto też wiedzieć, że ceny ubezpieczeń różnią się między sobą z powodu odmiennych sposobów kalkulacji oraz innych strategii rynkowych obieranych przez towarzystwa.

Z tego powodu często okazuje się, że kierowca chcący ubezpieczyć taki sam pojazd w kilku różnych firmach ubezpieczeniowych otrzyma różne oferty pod względem cenowym.  Dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto dobrze zorientować się wśród dostępnych produktów ubezpieczeniowych i wybrać ten, który jest najkorzystniejszy.

Sposobem na tanie ubezpieczenie 25-letniego samochodu okazuje się więc porównywanie ofert różnych ubezpieczycieli. W ten sposób można znaleźć OC w najniższej cenie.

Ubezpieczenie auta powyżej 25 lat dla doświadczonego kierowcy

Z perspektywy ubezpieczyciela im starszy samochód, tym większego niebezpieczeństwo na drodze. Jednak w przypadku kierowcy, większy staż za kółkiem okazuje się dużą zaletą. Właściciele samochodów legitymujący się prawem jazdy od wielu lat mogą liczyć na znacznie tańsze OC. Warunkiem uzyskania zniżek jest bezwypadkowa historia ubezpieczenia.

Sposobem na uzyskanie oszczędności jest ubezpieczenie OC starego samochodu ze współwłaścicielem. Młody kierowca poruszający się leciwym samochodem może skorzystać ze zniżek osoby mającej większe doświadczenie w jeździe samochodem. Wystarczy, aby członek najbliższej rodziny stał się współwłaścicielem, a stawka za ubezpieczenie na pewno spadnie.

Jak znaleźć tanie OC i AC dla 25-letniego auta?

W przypadku starszych samochodów koszt ubezpieczenia AC może okazać się dość wysoki. Wynika to z faktu, że wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia szkody z winy właściciela leciwego pojazdu. Spowodowane jest to zużyciem poszczególnych części eksploatacyjnych i ich większą awaryjnością. Dodatkowo zdarza się, że koszt ewentualnej naprawy 25-letniego samochodu, jest wysoki lub nieopłacalny w porównaniu z jego wartością rynkową. Chcąc nieco zaoszczędzić, warto zdecydować się na łączny pakiet AC i AC, co wyniesie znacznie mniej, niż zakup osobnej polisy OC i autocasco.

AC dla leciwego auta będzie tańsze także wtedy, gdy właściciel:

  • zdecyduje się na udział własny — wykaże gotowość do dopłacenia konkretnej kwoty do likwidacji szkody;
  • rezygnuje się z oryginalnych części, jako alternatywę wykorzystując tańsze zamienniki;
  • wybiera likwidację szkody na podstawie kosztorysu, przez co odszkodowanie zgodnie z dokumentem zostanie przelane na konto, aby samodzielnie zorganizować naprawę;
  • wniesie do umowy autocasco amortyzację części — w takiej sytuacji ubezpieczyciel obniży ich wartość w trakcie sporządzania kosztorysu.

Bardzo często kłopotliwe jest znalezienie atrakcyjnej oferty AC dla aut mających powyżej 10 lat. Niektóre firmy ubezpieczeniowe nie podejmują się ochrony starszych pojazdów. Sposobem na to okazuje się rozszerzenie obowiązkowego ubezpieczenia w przypadku starego samochodu kupując AC mini, które obejmuje auto ograniczoną ochroną.

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy?

W przypadku ubezpieczania samochodu powyżej 25 lat, może on uchodzić za zabytkowy, jeśli spełnia następujące warunki:

  • pojazd ma minimum 25 lat,
  • model nie jest produkowany od 15 lat,
  • pojazd składa się przynajmniej w 75% z oryginalnych części.

W szczególnych przypadkach za zabytkowe może zostać uznane auto, które nie spełnia wszystkich wymienionych kryteriów. Jest to możliwe w sytuacji, gdy dany samochód uczestniczył w istotnych wydarzeniach historycznych lub zostały w nim zastosowanie rzadko spotykane rozwiązania konstrukcyjne. Wówczas kwalifikuje się do uznania go za zabytkowy i otrzymania żółtych tablic rejestracyjnych.

Mając samochód określany jako historyczny, można skorzystać z krótkoterminowego OC. Takie rozwiązanie pozwala na zawarcie umowy na okres nie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż rok. Po wygaśnięciu, ubezpieczenie nie wznawia się automatycznie. Wykupienie takiej polisy pozwala na chwilowe poruszanie się samochodem, na przykład w czasie zlotu zabytkowych pojazdów. W celu objęcie samochodu zabytkowego ochroną Autocasco koniecznie trzeba udać się do rzeczoznawcy. Z jego pomocą można wycenić wartość pojazdu i ustalić sumę ubezpieczenia. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy ubezpieczyciele oferują AC dla aut historycznych.