Chorwacja autem - Dubrownik

Jakie ubezpieczenie samochodu wybrać na wyjazd do Chorwacji?

Chorwacja to pięknie i interesujące państwo nad Morzem Adriatyckim. Nie ma się więc co dziwić, że jest to kierunek wakacyjny często wybierany przez Polaków. Większość urlopowiczów decyduje się na podróż samochodem, co pozwala na dużą swobodę podczas pobytu. Przed rozpoczęciem wycieczki, warto zadbać o dobre ubezpieczenie auta na wyjazd do Chorwacji. Na jaką polisę najlepiej się zdecydować?

Ile się jedzie do Chorwacji? – opcje trasy, winiety, czas podróży

Osoby planujące wyjazd do Chorwacji samochodem mają do wyboru dwie trasy: przez Słowację i Węgry lub przez Czechy, Austrię i Słowenię. Dla osób preferujących podróżowanie autostradami i drogami szybkiego ruchu zdecydowanie lepszą decyzją będzie wybór drugiej opcji. Droga przez Słowację i Węgry, patrząc na ilość km, wydaje się krótsza, jest jednak bardziej kręta i wąska. Z tego powodu jazda w tym kierunku może się znacznie wydłużyć. Sprawdzi się jednak wśród miłośników nieco bardziej urozmaiconych tras, prowadzących przez mniejsze miejscowości. Taka podróż zapewnia znacznie lepsze widoki i pozwala na lepsze poznanie państwa, przez które się przejeżdża.

Dojazd z Warszawy do Rovinja przez Czechy i Austrię powinien zająć ok. 13 godzin samej jazdy.  Z kolei podróż z Warszawy do Zadaru to jakieś 13 godzin, a przez Słowację i Węgry – 15 godzin. Przejazd do Dubrovnika natomiast zajmie około 17 godzin.

Przejeżdżając przez Czechy, Słowację, Austrię i Węgry, praktycznie nie da się ominąć wspomnianych wcześniej autostrad i dróg szybkiego ruchu. Podobnie jak w Polsce, części z nich okazuje się płatna. Z tego powodu konieczne jest wykupienie odpowiednich winietek, czyli naklejek na szybę. Są one dostępne na granicy, na poczcie oraz na stacjach benzynowych za granicą. Warto jednak zaopatrzyć się w nie wcześniej, bo np. w Austrii stacje często są w godzinach nocnych zamknięte. Najlepszą opcją dla osób planujących wyjazd do Chorwacji będzie zakup winietek w Polsce, np. w najbliższym ośrodku Polskiego Związku Motorowego. 

Wakacje w Chorwacji autem — czy to się opłaca?

Mówiąc o podróży do Chorwacji, warto również wspomnieć o kosztach takich wakacji. Cena wyjazdu własnym autem będzie się różnić w zależności od kilku różnych czynników. Duże znaczenie ma wysokość spalania pojazdu, wybrana trasa oraz aktualne koszty benzyny. Do tego należy też doliczyć opłaty drogowe, jakie trzeba uiścić na trasie. Statystyczne wyliczenia wskazują, że szacowany budżet, jaki wystarczy na pokonanie trasy w obie strony, wynosi od 1200 do 2000 zł.

Mimo że koszty wyjazdu samochodem do Chorwacji wydają się duże, to dla czteroosobowej grupy urlopowiczów nadal będą niższe niż w przypadku lotu samolotem. Cena biletu lotniczego do Chorwacji w obie strony wynosi ok. 500 – 900 zł. Dodatkowo trzeba doliczyć do tego finanse przeznaczone na transfer z lotniska do hotelu oraz poruszanie się po samej Chorwacji — taksówkami lub środkami komunikacji publicznej. Z kolei wyjazd własnym autem zwalnia z tego rodzaju wydatków i daje dużą swobodę w trakcie zwiedzania.

Wyjazd do Chorwacji autem – jakie dokumenty zabrać?

Wyjeżdżając do Chorwacji nie można zapomnieć o niezbędnych formalnościach. Z racji tego, że to południowe państwo jest od 2013 roku członkiem Unii Europejskiej, obywatele Polski do przekroczenia granicy nie potrzebują wizy ani paszportu. Na terenie Chorwacji trzeba legitymować się dowodem osobistym, a data jego ważności powinna wybiegać co najmniej 3 miesiące po zakończonym pobycie. Istotne, aby stan dokumentu pozwalał na swobodną weryfikację tożsamości turysty. Z uwagi na to, że Chorwacja nie należy do strefy Schengen, na przejściu granicznym odbywa się kontrola graniczna. Ma to miejsce zarówno podczas wjazdu do kraju, jak i przy wyjeździe.

Jadąc do Chorwacji nie trzeba wyrabiać międzynarodowego prawa jazdy, gdyż na terenie tego państwa honorowany jest dokument wyrobiony w Polsce. Oprócz tego kierowca powinien mieć ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu oraz aktualne ubezpieczenia OC. Nie potrzebna okazuje się Zielona Karta, poświadczająca, że auto zostało objęte polisą. Okazuje się ona jednak konieczna podczas spędzania urlopu w Czarnogórze. Taki dokument można otrzymać od ubezpieczyciela samochodu lub wykupić tuż przed granicą jednego z wymienionych państw.

Ubezpieczenie auta na wyjazd do Chorwacji – czy Polskie OC wystarczy?

Planując urlop, wiele osób zastanawia się, jakie ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Chorwacji będzie potrzebne. Okazuje się, że państwo to honoruje polskie ubezpieczenie OC. Zabranie go ze sobą pozwoli zapewnić podstawową ochronę, ale czy będzie ona wystarczająca?

Drogi w Chorwacji są w całkiem dobrej kondycji. Mimo to każdy, kto choć raz poruszał się po ulicach jakiegoś zagranicznego państwa wie, że nie prowadzenie samochodu w innym kraju to niemałe wyzwanie. Chorwackie uliczki są kręte, wąskie i czasem trudno przejezdne. Takie okoliczności, w połączeniu z dużą liczbą turystów sprawiają, że stłuczki i wypadki są codziennością. Ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Chorwacji powinno więc obejmować swoim zakresem przede wszystkim tego rodzaju nieprzyjemne sytuacje. Z tego powodu przed rozpoczęciem podróży zaleca się uzupełnienie obowiązkowej polisy OC o dodatkową ochronę kierowcy i samochodu.

Dobrze sprawdza się pakiet zabezpieczający szyby, opony, całość auta na wypadek pożaru lub kradzieży. Spokojny pobyt na wakacjach zagwarantuje ubezpieczenie auta zapewniające auto zastępcze na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Wielu osobom przydać się może również holowanie z Chorwacji.

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Chorwacji, a pakiet Assistance

Ubezpieczenie auta na wyjazd do Chorwacji powinno obejmować pakiet assistance. Jego ochrona obejmuje zarówno teren Polski, jak i całej Europy. Dzięki niemu w razie poważnej awarii możliwe jest przetransportowanie samochodu do Polski z wykorzystaniem lawety. Oprócz tego assistance to także m.in.:

  • dostęp do pomocy informacyjnej,
  • naprawy na miejscu zdarzenia,
  • samochodu zastępczego,
  • pomocy prawnika i tłumacza,
  • organizacja noclegu po wypadku,
  • opieka medyczna,
  • organizacja transportu powrotnego do kraju.

Wybierając ubezpieczenie auta na wyjazd do Chorwacji, trzeba wziąć pod uwagę takie kwestie jak zakres ochrony, limit holowania, zakres terytorialny, noclegi dla podróżnych, samochód zastępczy. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują właścicielom pojazdów krótkoterminową polisę assistance idealną na czas wakacyjnego urlopu.