Fiat Seicento

Ubezpieczenie Seicento – ile kosztuje?

Każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce musi mieć wykupione ubezpieczenie OC, którego zakres ochrony jest regulowany prawnie. Mimo takiego samego pakietu gwarantowanego w każdym towarzystwie, różnice cenowe mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Aby wybrać najlepszą ofertę, warto wiedzieć, na jakim poziomie plasują się ceny poszczególnych modeli. Ile kosztuje ubezpieczenie OC w przypadku Seicento?

Fiat Seicento – historia produkcji

Fiat Seicento produkowany był w latach 1998 – 2010 w polskiej fabryce w Tychach. Należała ona do turyńskiego koncernu i była jedynym miejscem powstawania tego modelu samochodu. Przez 12 lat funkcjonowania powstało tam ponad 1,3 mln pojazdów, z których znaczna większość trafiła na eksport.

Idea powstania modelu pojawiła się pod koniec lat 90. ubiegłego wieku kiedy to fiat Cinquecento, następca fiata 126p, nieco się już zestarzał. W takich okolicznościach w głowach włoskich inżynierów pojawiła się myśl o stworzeniu kolejnego niedrogiego i niewielkiego samochodu, który będzie w zasięgu finansowym większości społeczeństwa. Patrząc na kwestie wizualne, Seicento nieco różni się od swojego poprzednika. Pod względem technicznym, aspekty takie jak płyta podłogowa, układ zawieszenia czy pojemności silnika, pozostały niezmienne.

Od momentu uruchomienia produkcji pod koniec XX wieku do czasu wejścia Polski do UE, Seicento było najchętniej kupowanym samochodem w kraju. Nawet jeśli opuszczało pozycje lidera, to i tak nadal plasowało się w czołówce sprzedaży. Dopiero po 2004 roku sprzedaż krajowa zaczęła drastycznie maleć, z uwagi na masowy import samochodów zza granicy.

Fiat Seicento – funkcjonalny i kompaktowy

Fiat Seicento cechuje się niewielkimi gabarytami, co często staje się dla wielu powodem do żartów. Mimo tego do tej pory model ten ma grono wiernych właścicieli, którzy cenią sobie jego kompaktowe rozmiary i dużą mobilność. Mając takie auto, z uwagi na jego małe gabaryty, bez problemu da się znaleźć miejsce parkingowe nawet na zatłoczonym parkingu.

Silniki o pojemności 0,9 l i 1,1 l dostępne w modelu Seicento może nie pozwalają na rozwijanie zawrotnych prędkości, są jednak w zupełności wystarczające do wygodnego poruszania się po mieście. Do zalet korzystania z tak małego auta zaliczyć trzeba również niskie spalanie. Po zamontowaniu instalacji LPG jazda takim pojazdem okazuje się naprawdę bardzo ekonomiczna. Ta sama kwestia tyczy się części zamiennych, które są niezwykle tanie, w porównaniu z innymi modelami samochodów. Drobne wymiany elementów można z łatwością wykonać samemu lub poprosić o pomoc kogoś, kto chociaż trochę zna się na motoryzacji. Z kolei większe naprawy bez problemu wykona każdy mechanik.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC Seicento 900?

Zakres ubezpieczenia Seicento jest ustalony prawnie i nie różni się niczym w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Różnice pomiędzy cenami wynikają ze zmiennych parametrów pojazdu. Na ich podstawie ustala się prawdopodobieństwo i zakres ewentualnych szkód, które dany pojazd może spowodować.

Niska wartość sprawia, że właścicielom zależy przede wszystkim na atrakcyjnej cenie ubezpieczenia Seicento. W takich okolicznościach zostaje ono wykupione głównie ze względu na ustawowy obowiązek. Poszukując najtańszego ubezpieczenia OC dla Seicento najlepiej porównać oferty kilku różnych ubezpieczycieli.

Dla tak małego samochodu bez problemu da się znaleźć ofertę ubezpieczeniową z niską składką — koszt zaczyna się już od około 300 zł. Jedynym czynnikiem podnoszącym kwotę do zapłaty może być historia wypadków spowodowanych przez ubezpieczającego oraz wiek samochodu

Przykładowe kalkulacje OC dla fiata Seicento wyglądają następująco:

  • doświadczony kierowca z Kazimierza Dolnego — 320 zł,
  • doświadczony kierowca z Łodzi  —  497 zł,
  • kierowca z niedawną szkodą  —  884 zł,
  • młody kierowca  —  757 zł.

Od czego zależy cena OC Seicento?

Wysokość ubezpieczenia OC Seicento 900 wynika między innymi z różnych parametrów pojazdu. Na ich podstawie towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają ryzyko i wymiar potencjalnych szkód, jakie dane auto może spowodować. Marka, model, pojemność silnika, rok produkcji — to tylko niektóre czynniki, które biorą pod uwagę towarzystwa ubezpieczeniowe przy wyliczaniu składki OC.

Podniesienie kosztów ubezpieczenie powoduje np. duża moc silnika. Samochody, w których napęd pozwala na rozwinięcie wyższych prędkości, teoretycznie mogą spowodować poważniejsze szkody. Mocniejszy silnik przyczynia się więc do większej ilości wypadków i kolizji.

Rok produkcji oraz przebieg również wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej. Leciwe auta z dużym przebiegiem są zazwyczaj mniej sprawne i częściej stają się uczestnikami zdarzeń drogowych.

Najtańsze oferty OC na popularne modele Fiata

Najpopularniejsze modele Fiatów w Polsce jak Seicento, Punto czy Panda mogą być bardzo tanie w utrzymaniu, ze względu na niskie składki ubezpieczenia. Wynika to z faktu, że wymienione auta wyposażone zostały w silniki o małej pojemności poniżej 1,5 l. W ocenie towarzystw ubezpieczeniowych jest to bardzo duża zaleta, ponieważ są w stanie rozpędzić się do mniejszej prędkości, niż samochody o dużej mocy.

Przykładowo dla Fiata Seicento z 2001 roku o wielkości silnika 0,9 l najtańsza oferta wynosi 291 zł, a dla Fiata Punto z 2007 roku o pojemności 1,2 l miesięczna opłata liczy zaledwie 300 zł.

Z uwagi na to, że ubezpieczyciele zwracają uwagę na wiele czynników, ustalając wysokość składek, niemożliwe okazuje się wskazanie jednego towarzystwa, które najtaniej ubezpieczy Fiata. Aby nie przepłacić za polisę, warto porównać ceny w kilku firmach. Średnia cena OC dla samochodów marki Fiat wynosi poniżej 700 zł. Jest to wynik lepszy od średniej krajowej, która wynosi 796 zł. Okazuje się więc, że Fiat to dobry pomysł na tanie auto do miasta lub dla młodego kierowcy. Części do takich pojazdów nie są zbyt drogie i łatwo można je dostać. Ubezpieczenie OC również okazuje się niezbyt kosztowne. Podsumowując, fiat nie jest może najlepszym wyborem na długie trasy czy rodzinny wyjazd na wakacje, świetnie sprawdzi się jednak na krótkie, codzienne dojazdy do pracy czy szkoły.