Volkswagen samochód

Ubezpieczenie OC Volkswagen – ile kosztuje?

Wykupienie ubezpieczenia OC to obowiązek każdego właściciela samochodu. Ceny takich polis wahają się jednak w zależności od wielu czynników. Ile wynoszą one w przypadku samochodów marki Volkswagen? Jak można obniżyć koszt zakupienia takiej polisy?

Od czego zależy cena ubezpieczenia Volkswagena?

Ubezpieczenie Volkswagena to koszt podobny do polis kupowanych w przypadku wielu innych pojazdów. Samochody tej marki cieszą się w Polsce ogromną popularnością, dlatego istnieją wiarygodne dane na temat średnich cen przy grupie kierowców bardzo różnych – od tych młodych, dopiero zdobywających prawo jazdy, aż po doświadczonych, z wieloletnim stażem za kierownicą. Trzeba bowiem pamiętać, że samo auto jest tylko jednym elementem składającym się na ostateczną cenę ubezpieczenia. Ogromne znaczenie ma też to, kto korzysta z pojazdu.

Towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej wyliczają ostateczny koszt polisy na podstawie takich czynników, jak:

  • wiek kierowcy,
  • doświadczenie za kierownicą właściciela samochodu,
  • wiek pojazdu,
  • model i marka,
  • miejsce zamieszkania,
  • pojemność silnika,
  • dotychczasowa historia wypadkowa,
  • stan cywilny i wykonywany zawód.

Czynników wpływających bezpośrednio na cenę ubezpieczenia OC Volkswagena jest znacznie więcej. Zazwyczaj koszt ten jest wyliczany po przedstawieniu nawet kilkudziesięciu informacji na temat kierowcy i pojazdu. Jeśli zdecydujesz się na osobistą wizytę w towarzystwie ubezpieczeniowym lub przyjazd agenta do Twojego domu, dane te zostaną spisane i dopiero na ich podstawie można będzie wyliczyć koszt OC. Obecnie można jednak wykupić ubezpieczenie przez internet, podając najważniejsze informacje tylko raz, a następnie wybierając spośród kilkunastu ofert.

Ile kosztuje ubezpieczenie Volkswagena?

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie Volkswagena? Dokładne ceny różnią się od siebie nawet o kilkaset złotych w zależności od modelu auta oraz tego, kto nim jeździ. Istnieją jednak dane na temat średnich cen obowiązkowej polisy, czyli OC. Jest to nieco ponad 600 zł. Trzeba bowiem pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają dokładne koszty także w oparciu o informacje o kolizyjności konkretnych modeli aut. Volkswagen jest bardzo popularną marką samochodów w Polsce, co sztucznie zawyża te statystyki. Wciąż jednak w naszym kraju istnieją pojazdy, w związku z którymi wykupienie ubezpieczenia OC okazuje się trudniejsze m.in. ze względu na samą markę.

Kto zapłaci najwięcej za ubezpieczenie OC Volkswagena, a kto najmniej?

Najdroższe ubezpieczenie Volkswagena dotyczy osób młodych, które mają prawo jazdy dopiero od kilku miesięcy czy lat. Zazwyczaj są to kierowcy od 18 do 25 roku życia. W ich przypadku towarzystwa ubezpieczeniowe zakładają, że ryzyko spowodowania wypadku będzie większe, co wpływa bezpośrednio na wysokość składki. Trzeba też pamiętać, że młode osoby nie miały czasu na wypracowanie historii bezwypadkowej jazdy, a więc nie mają one jeszcze zniżek, w dużej mierze wpływających na ostateczną cenę polisy.

Najmniej za ubezpieczenie samochodu marki Volkswagen zapłacą natomiast osoby doświadczone, które od co najmniej kilkunastu lat nie spowodowały żadnego wypadku. Warto, by jeździły one regularnie, korzystając z samochodów o niezbyt dużej mocy. Trzeba bowiem pamiętać, że ogromny wpływ na cenę ubezpieczenia OC ma pojemność silnika w pojeździe. Im jest większa, tym wyższy będzie koszt wykupienia ochrony.

Jak kupić ubezpieczenie Volkswagena taniej?

Cenę ubezpieczenia Volkswagena można obniżyć nawet o kilkaset złotych rocznie, jednak trzeba wiedzieć, jak to zrobić. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z porównywarek. Zestawianie ze sobą ofert poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych niesie za sobą wiele korzyści – na rynku konkurencja wciąż staje się coraz większa, dlatego wiele firm oferuje atrakcyjne zniżki i promocje. W ten sposób można zakupić polisę taniej niż w towarzystwie, w którym ubezpieczałeś auto dotychczas.

Porównywarki online cieszą się dużą popularnością ze względu na fakt, że dzięki nim nie trzeba samodzielnie przeglądać ofert każdego towarzystwa ubezpieczeniowego z osobna. Wystarczy tylko wypełnić formularz zbierający najważniejsze informacje na temat samochodu i jego właścicieli. Po uzupełnieniu pól system samodzielnie wygeneruje oferty konkretnych przedsiębiorstw. Użytkownik może wówczas przejrzeć szczegóły poszczególnych produktów wraz z ich cenami, a także możliwością dokupienia dodatków.

Doświadczony współwłaściciel a ubezpieczenie OC Volkswagena

Osoby młode korzystają z jeszcze jednego rozwiązania, a mianowicie opcji wykupienia ubezpieczenia OC wraz ze starszym, bardziej doświadczonym kierowcą – zazwyczaj rodzicem. W ten sposób towarzystwo oceni ryzyko spowodowania wypadku niżej niż w przypadku jednego, młodego właściciela samochodu. Konieczne jest tylko wpisanie rodzica jako współwłaściciela, a dopiero potem wykupienie polisy. Wiele osób doświadczonych za kierownicą ma już wypracowane zniżki, dlatego cena naturalnie staje się znacznie niższa. W ten sposób da się zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, co jest dobrą informacją dla właścicieli aut, którzy nie chcą rezygnować z dużej mocy i dobrych osiągów, ale chcą obniżyć cenę polisy.

Dodatkowe polisy do ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe, ale trzeba pamiętać również o tym, że istnieje też szereg innych polis. Pozwalają one na objęcie ochroną m.in. zdrowia i życia kierowcy lub pasażerów – w tym przypadku mowa o NNW. Popularnością cieszy się też AC, umożliwiające pokrycie kosztów naprawy zniszczeń, do których doprowadził sam kierowca samochodu. Zazwyczaj wykupienie tego typu produktów w pakiecie z OC okazuje się bardzo korzystne – w ten sposób można zaoszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Ceny są wyliczane indywidualnie, dlatego towarzystwo ubezpieczeniowe na pewno spojrzy przychylniej na klienta, który już od wielu lat korzysta z jego usług, kupując pełne pakiety polis. Istnieje także wiele innych form ubezpieczeń, choć cieszą się one znacznie mniejszą popularnością. Mowa tu przede wszystkim o ubezpieczeniu szyb czy opon. Zwykle dodatek ten kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych, dlatego można rozważyć jego dokupienie podczas nabywania polisy OC. Istnieje też pakiet Assistance, sprawdzający się w przypadku osób, które często wyjeżdżają w trasy.