Lexus - ubezpieczenie

Ubezpieczenie OC Lexus – ile kosztuje?

Planujesz zakup samochodu marki Lexus? W takim razie powinna zainteresować Cię cena nie tylko samego pojazdu, ale także jego ubezpieczenia. Polisa OC to obowiązkowe ubezpieczenie, którym musi zostać objęty każdy zarejestrowany pojazd w naszym kraju. Musisz więc liczyć się z tym, że zakup Lexusa nie wiąże się wyłącznie z jednorazowym wydatkiem podczas podpisywania umowy kupna-sprzedaży. Oprócz kosztów zakupu i eksploatacji będziesz musiał także doliczyć koszty corocznych składek OC. A te nie są najczęściej zbyt niskie. Ile kosztuje ubezpieczenie auta Lexus?

OC Lexus – co wpływa na wysokość składki?

Nie jest tajemnicą, że ubezpieczenie OC Lexusa nie należy do najtańszych. Jednak choć mamy dostęp do kalkulatora OC/AC oferty ubezpieczycieli mogą znacząco się od siebie różnić. Zresztą jak w przypadku każdego pojazdu, niezależnie od marki.

Wysokość składki OC uzależniona jest od:

  • danych technicznych pojazdu,
  • danych kierowcy lub kierowców, którzy będą się nim poruszać.

Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z tych czynników.

Dane techniczne pojazdu a ubezpieczenie

Samochody marki Lexus nie należą do najtańszych pojazdów. Nic więc dziwnego, że towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają wysokie składki OC dla tych pojazdów. W przypadku poszczególnych modeli Lexusa mogą się one od siebie różnić.

Duże znaczenie w przypadku ubezpieczania Lexusa ma jego stan techniczny. Dla ubezpieczyciela niezwykle istotne jest to czy pojazd jest nowy, czy używany.

Także parametry pojazdu odgrywają kluczową rolę w ocenianiu wysokości składki OC. Towarzystwo ubezpieczeniowe poprosi Cię o informację takie jak:

  • pojemność silnika,
  • rok produkcji,
  • model Lexusa.

Największą rozpiętość cenową pomiędzy cenami ubezpieczeń konkretnych modeli Lexusa zaobserwujemy pomiędzy modelami: Lexus CT (najniższa cena) a Lexus LX (najwyższa cena).

Parametry pojazdu nie są jednak jedynymi czynnikami, które mają wpływ na wysokość polisy OC. Nawet przy modelu, który zazwyczaj oznacza wyższą wysokość składki, możemy ją skutecznie obniżyć, tak że zapłacimy mniej niż inny kierowca za model Lexus CT. Jak to możliwe?

OC Lexus a profil kierowcy

Samochód Lexus - polisa OC

Tuż obok danych technicznych pojazdu, należy wymienić dane samego kierowcy. Co jednak ważne — naszym obowiązkiem jest poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o innym kierowcy pojazdu, gdy jego wiek to mniej niż 26 lat. Taka osoba, czyli młody kierowca, może skutecznie podwyższyć wysokość składki.

Raporty policyjne jasno pokazują, że brak doświadczenia młodych kierowców znacznie częściej prowadzi do zdarzeń drogowych. Towarzystwo ubezpieczeniowe musi więc zabezpieczyć się odpowiednio wysokimi składkami, gdy z ubezpieczonego pojazdu korzysta kierowca potencjalnie stwarzający większe zagrożenie na drodze.

Wiek kierowcy to jeden z wielu istotnych czynników wpływających na wysokość składki OC. Oprócz tego TU zwróci także uwagę na:

  • miejsce zamieszkania i użytkowania pojazdu,
  • stan cywilny i liczbę dzieci,
  • długość posiadania uprawnień,
  • historię szkodowości kierowcy.

W przypadku miejsca użytkowania pojazdu sprawa jest prosta. Osoby poruszające się pojazdem w miejscu o mniejszej gęstości zaludnienia mają większe szanse na otrzymanie korzystniej oferty ubezpieczenia Lexusa. Im wyższa gęstość zaludnienia, tym większe ryzyko udziału w wypadku lub kolizji.

Z kolei w przypadku stanu cywilnego i informacji o posiadanym potomstwie, znaczącą rolę odgrywa ta druga część. W oczach towarzystw ubezpieczeniowych kierowca posiadający dzieci uchodzi za osobę, która porusza się znacznie bezpieczniej w ruchu drogowym. Osoby te mogą więc być na korzystniejszej pozycji.

Jak długość posiadania prawa jazdy ma się do wysokości ubezpieczenia OC? Z pewnością każdy z nas jest w stanie dojrzeć tę korelację. Im dłuższy okres posiadania uprawnień, tym w teorii większe doświadczenie na drodze. Warto także wspomnieć o sytuacji, w której 19-latek i 40-latek zdają egzamin w tym samym czasie. Choć obaj nie mają większego doświadczenia na drodze, bardzo prawdopodobne, że starszy kierowca zapłaci mniej za ubezpieczenie OC. Towarzystwo ubezpieczeniowe określa bowiem takie osoby mianem kierowców opanowanych i poruszających się znacznie bezpieczniej.

Towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci także szczególną uwagę na naszą historię ubezpieczenia. Nawet jeśli od wielu lat posiadamy uprawnienia, posiadamy dzieci, a samochód użytkujemy w miejscowości o niewielkim zaludnienia, możemy sporo zapłacić za ubezpieczenie Lexusa, jeśli na swoim koncie mamy wypadki i kolizję drogowe.

Młody kierowca – jak obniżyć wysokość składki OC Lexusa?

Wiesz już, że młody wiek nie wpływa korzystnie na wysokość składki ubezpieczenia. Co w sytuacji, gdy swoje młodzieńcze lata ciężko pracowałeś na zakup wymarzonego Lexusa? Z pewnością cena OC takiego pojazdu może Cię przytłoczyć. Możesz jednak skorzystać z pewnego rozwiązania.

Jeśli chcesz zapłacić mniej za polisę OC, rozważ możliwość ustanowienia głównym właścicielem jednego ze swoich rodziców. Oczywiście pod warunkiem, gdy jedno z nich od wielu lat ma uprawnienia i zgromadzone na swoim koncie zniżki za bezszkodową jazdę.

Warto jednak wiedzieć, że nawet jeśli głównym kierowcą czy właścicielem jest osoba z ogromnym doświadczeniem, a wypadek spowoduje młody kierowca, historia jazdy zostanie obciążona w przypadku obu kierowców. Wypracowane przez lata zniżki w takiej sytuacji znikną z winy młodej osoby.

Ubezpieczenie Lexusa a inne marki samochodów

Zastanawiasz się, jak ubezpieczenie Lexus przedstawia się na tle innych marek samochodowych? Tak naprawdę niewiele z nich jest droższych. Więcej za ubezpieczenie OC zapłacimy tylko w przypadku marek takich jak: Maserati, Ferrari, Lamborghini czy Cadillac. Warto wziąć to pod uwagę, gdy planujemy zakup Lexusa. Może się bowiem okazać, że wysokość składek OC nas przytłoczy. Pozytywną wiadomość jest jednak taka, że jeśli jednorazowa składka jest dla nas zbyt dużym obciążeniem budżetu, TU może rozłożyć ją nawet na kilka rat w zależności od naszych możliwości. Warto także pomyśleć o sposobach na obniżenie składki w przypadku czynników, na które mamy faktyczny wpływ (jak np. dopisanie doświadczonego kierowcy jako współwłaściciela).