Audi samochód

Ubezpieczenie OC Audi – ile kosztuje?

Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową, bez której nie można zarejestrować auta. Obowiązuje ono przez rok, a po tym czasie konieczne staje się wykupienie nowego produktu. Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla samochodów marki Audi?

Ubezpieczenie Audi

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe w większości krajów. Dzięki niemu w razie spowodowania wypadku nie trzeba martwić się koniecznością pokrywania szkód pozostałych kierowców z własnej kieszeni. Brak ubezpieczenia skutkuje również wysokimi karami, wynoszącymi nawet kilka tysięcy złotych za zaledwie dwa tygodnie bez ważnej polisy.

Samochody marki Audi cieszą się w Polsce dość dużą popularnością. Często są to pojazdy sprowadzane bezpośrednio z Niemiec. Z tego powodu ubezpieczyciele działający na terenie naszego kraju dysponują danymi, które pozwalają na przyjrzenie się średnim cenom polis. W przypadku Audi nie są one najwyższe, jednak jest to koszt co najmniej kilkuset złotych rocznie.

Ile kosztuje ubezpieczenie Audi?

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie Audi? Kwestia ta jest dość skomplikowana. Towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają dokładną stawkę na podstawie wielu czynników, nie tylko tych związanych bezpośrednio z pojazdem. Znacznie ma również wiek i doświadczenie klienta, a także ewentualne zniżki. To właśnie dlatego ceny ubezpieczenia Audi mogą się od siebie diametralnie różnić.

Najtańsze ubezpieczenie Audi można zdobyć już za około 300 zł. Trzeba jednak pamiętać, że takie sytuacje nie zdarzają się często – zazwyczaj dotyczą one pojazdów o niewielkiej pojemności silnika i doświadczonych kierowców, którzy mogą pochwalić się bezwypadkową jazdą przez nawet kilkanaście lat. W ich przypadku występują zniżki znacznie obniżające ostateczny koszt polisy.

Ubezpieczenie Audi w Polsce kosztuje średnio o około 100 zł więcej niż w przypadku samochodów innych marek. Zazwyczaj cena takiej polisy wynosi około 650 zł. Trzeba jednak pamiętać, że dokładny koszt waha się w zależności od następujących czynników:

  • wiek i doświadczenie za kierownicą właściciela samochodu,
  • pojemność silnika pojazdu,
  • wiek, model i marka auta,
  • historia wypadków kierowcy (co wiąże się bezpośrednio ze zniżkami),
  • miejsce zamieszkania, stan cywilny i wykonywany zawód.

Czynników wpływających na koszt ubezpieczenia Audi jest znacznie więcej. Z tego powodu dokładna cena zawsze jest wyliczana indywidualnie – dopiero po przeanalizowaniu wszystkich kwestii związanych z danym samochodem i jego właścicielem. Czasem różnica w kosztach w przypadku dokładnie takich samych pojazdów, ale różnych właścicieli może wynosić nawet kilkaset złotych.

Kto zapłaci najwięcej za ubezpieczenie Audi?

Ubezpieczenie OC Audi jest zdecydowanie najdroższe w przypadku kierowców młodych, którzy zdobyli prawo jazdy dość niedawno. Takie osoby nie zdążyły jeszcze wypracować zniżek, a jednocześnie są one traktowane jako grupa potencjalnego ryzyka. Oznacza to, że towarzystwa ubezpieczeniowe stwierdzają, że młody kierowca ma większą szansę na spowodowanie wypadku. Z tego powodu do ukończenia około 25 roku życia trzeba liczyć się z wyższymi stawkami za OC.

Więcej zapłacą również właściciele samochodów o dużej pojemności silnika i większej mocy. Kwestia ta wygląda podobnie także w przypadku starszych pojazdów. Potencjalnie stanowią one większe zagrożenie na drodze, pomimo że są jeszcze w stanie technicznym dopuszczającym dojazdy, na co wskazują wykonywane przeglądy.

Jak obniżyć cenę ubezpieczenia Audi?

Ubezpieczenie OC Audi można kupić taniej, ale konieczne jest zastosowanie kilku metod. Przede wszystkim chodzi o regularne porównywanie produktów dostępnych na rynku. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje bowiem polisy w zupełnie innych cenach. Z tego powodu może okazać się, że poprzez porównanie poszczególnych produktów da się zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.

Obecnie nie trzeba samodzielnie kontaktować się z poszczególnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi, by uzyskać informacje dotyczące ceny poszczególnych polis. Istnieją bowiem specjalne porównywarki ubezpieczeń online. Dzięki nim wystarczy tylko raz uzupełnić szczegółowy formularz na temat dokładnych parametrów samochodu, a system wyświetli produkty dostępne we wszystkich najważniejszych towarzystwach ubezpieczeniowych. To bardzo wygodna opcja, pozwalająca również na oszczędzenie czasu. W ten sposób da się zapoznać ze wszelkimi informacjami dotyczącymi polis, włącznie z dodatkowymi produktami oferowanymi przez daną firmę.

Cena OC Audi a właściciel

Istnieje jeszcze jeden sposób na obniżenie ceny ubezpieczenia Audi. Mowa tu o dopisaniu kolejnego współwłaściciela. Podczas wyliczania kosztu ubezpieczenia OC bierze się bowiem pod uwagę wiele kwestii, w tym właśnie wiek, doświadczenie i historię samego użytkownika samochodu. Wiele młodych osób decyduje się więc na wpisanie jako drugiego właściciela swojego rodzica, zazwyczaj starszego, bardziej doświadczonego i z wypracowanymi zniżkami. W ten sposób można obniżyć koszt wykupienia ubezpieczenia nawet o kilkaset złotych. W późniejszym czasie młody kierowca prawdopodobnie sam zbuduje własne zniżki, dzięki czemu nie będzie konieczności wpisywania drugiego współwłaściciela.

Ubezpieczenie OC Audi w pakiecie z dodatkami

W wielu przypadkach bardzo rozsądnym rozwiązaniem okazuje się dokupienie dodatków, czyli innych ubezpieczeń pozwalających na objęcie ochroną pojazdu. Mowa tu o takich opcjach, jak:

  • NNW,
  • Autocasco,
  • Assistance.

Zdecydowana większość kierowców decyduje się na dwa pierwsze dodatki do ubezpieczenia OC. NNW pozwala bowiem na wypłacenie pieniędzy za leczenie urazów, które powstały u pasażerów lub kierowcy danego samochodu w trakcie wypadku. Autocasco służy natomiast w sytuacjach, w których doszło do uszkodzenia Twojego pojazdu. Może być to wynik kolizji spowodowanych z Twojej winy, przypadkowego zahaczenia o słupek czy murek lub nawet sytuacji zupełnie losowych, wynikających z niesprzyjającej pogody. Wówczas ubezpieczyciel pokrywa całość bądź część kosztów naprawy, co znacznie odciąży portfel kierowcy.