samochód - autocasco tylko od kradzieży

Autocasco tylko od kradzieży – czy to możliwe?

Chcesz finansowo zabezpieczyć się w razie kradzieży twojego samochodu? Pomyśl o rozszerzeniu ochrony ubezpieczeniowej o autocasco. Zanim jednak zdecydujesz się na taką opcję, sprawdź czy istnieje możliwość wykupienia AC wyłącznie od kradzieży.

Większość właścicieli pojazdów ogranicza się wyłącznie do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia auta. Warto jednak mieć świadomość, że OC w żaden sposób nie „chroni” ubezpieczanego pojazdu. Oznacza to, że w razie wystąpienia jego szkody – z winy kierowcy – ubezpieczyciel nie przejmuje na siebie finansowej odpowiedzialności.

Jak działa ubezpieczenie AC?

AC jest nieobligatoryjnym ubezpieczeniem, które pozwala na znaczne rozszerzenie zakresu ochrony. Uwzględnia wiele szkód – także tych spowodowanych przez kierowcę ubezpieczonego auta. Zwykle zakres autocasco obejmuje:

  • uszkodzenie pojazdu na skutek zderzenia z innym pojazdem, obiektem, zwierzęciem;
  • kradzież auta;
  • uszkodzenie samochodu na skutek aktów wandalizmu;
  • uszkodzenie auta na skutek działania sił przyrody, np. gradobicia, pożaru, powodzi, wichury.

W przypadku, gdy dojdzie do szkody, wówczas ubezpieczyciel podejmuje się jej likwidacji. W zależności od wybranego wariantu polisy, firma pokrywa koszty naprawy auta lub wypłaca odszkodowanie w kwocie odpowiadającej wycenie usunięcia szkody.

Autocasco od kradzieży – czy to możliwe?

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje możliwość wykupienia autocasco od kradzieży. Zależy im na zapewnieniu takiej ochrony, bez konieczności rozszerzania zakresu na inne zdarzenia.

Okazuje się, że AC od kradzieży – z pominięciem szkód powstałych na skutek zderzenia auta z innymi obiektami – jest możliwe. Większość towarzystw ubezpieczeniowych ma w ofercie tzw. minicasco. Jest to dodatkowa polisa, która działa podobnie jak standardowe AC, lecz jej zakres ochrony jest znacznie mniejszy.

Zwykle takie ubezpieczenie uwzględnia:

  • kradzież auta;
  • uszkodzenie pojazdu na skutek działania żywiołów.

Czy to oznacza, że nie ma możliwości wykupienia autocasco tylko od kradzieży? Jest to kwestia całkowicie indywidualna, dlatego o konkrety należy pytać wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że firmy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, istnieje duża szansa na znalezienie takiej polisy.

Kiedy warto zdecydować się na autocasco od kradzieży?

Chociaż pełna ochrona ubezpieczeniowa jest zawsze najlepszym wyborem, mini AC może być kompromisem. Na takie rozwiązanie warto się zdecydować m.in. wówczas, gdy:

  • pełne ubezpieczenie AC stanowi nadmierny wydatek, na który nie chcesz lub nie możesz sobie pozwolić;
  • trzymasz auto na niestrzeżonym parkingu lub w miejscu narażonym na kradzieże;
  • jesteś właścicielem pojazdu marki, która jest popularna wśród złodziei.

Pamiętaj! Niekiedy ubezpieczyciel zezwoli na wykupienie autocasco tylko od kradzieży. Dotyczy to głównie starszych samochodów, których wiek przekracza kilkanaście lat.

Autocasco tylko od kradzieży – czy to się opłaca?

Autocasco od kradzieży jest z pewnością tańsze niż pełne AC, ale czy faktycznie się opłaca? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od wyceny przygotowanej przez konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe. Może się okazać, że AC od kradzieży jest tylko nieznacznie tańsze od ubezpieczenia uwzględniającego także inne zdarzenia.

Jeśli chcesz mieć pewność, że autocasco tylko od kradzieży jest opłacalne, przeanalizuj dostępne oferty pod kątem kosztów. Sprawdź, co uwzględnia cena konkretnej polisy. Może się bowiem okazać, że dopłacając zaledwie kilkaset złotych, otrzymasz znacznie szerszą ochronę – taką, która pozwoli na finansowe odciążenie budżetu w razie nieprzewidzianych wydatków w związku z uszkodzeniem auta.

AC od kradzieży – ile to kosztuje?

Koszt AC od kradzieży zależy od ryzyka ubezpieczeniowego, którego kalkulacji dokonuje towarzystwo ubezpieczeniowe. Chociaż każda firma może w nieco inny sposób je szacować, zwykle uwzględniane są takie czynniki jak:

  • wartość pojazdu,
  • marka samochodu,
  • historia ubezpieczeniowa właściciela auta,
  • liczba i rodzaj zabezpieczeń antykradzieżowych, w które wyposażony jest pojazd,
  • miejsce parkowania samochodu,
  • miasto.

Jak powyższe elementy kształtują cenę AC? Im wyższa wartość auta, im bardziej „chodliwa” marka, im mniej zabezpieczeń, tym wyższy koszt składki. Cena wzrośnie, jeśli samochód jest przechowywany na niestrzeżonym parkingu lub w miejscach uznawanych za ryzykowne.

Koszt polisy AC może podnieść także wybór opcji gwarancji stałej sumy ubezpieczenia. Oznacza to, że ubezpieczyciel uwzględni wartość auta na dzień podpisania umowy, a nie na dzień wystąpienia szkody.

Jeśli chcesz zmniejszyć cenę AC od kradzieży, możesz wybrać opcję udziału własnego w szkodzie. Będzie to jednak wiązać się z pomniejszeniem wypłacanego odszkodowania o umowną kwotę. Warto więc zastanowić się, czy takie rozwiązanie rzeczywiście jest opłacalne.

Jak wybrać korzystne autocasco od kradzieży?

O ile przy wyborze ubezpieczenia OC możesz kierować się wyłącznie ceną, o tyle w przypadku zakupu AC koszt polisy nie jest dobrym kryterium. Jeżeli więc zależy ci na odpowiednim zabezpieczeniu pojazdu, musisz przeanalizować oferty pod wieloma względami.

Wcale jednak nie musisz samodzielnie zbierać danych na temat konkretnych propozycji. Wystarczy, że skorzystasz z serwisu porównywarkowego udostępniającego kalkulator OC/AC. Po wypełnieniu formularza otrzymasz informację zwrotną na temat cen proponowanych przez konkretne towarzystwa ubezpieczeniowe. Po zapoznaniu się z zakresem ochrony i innymi warunkami, możesz podjąć decyzję i wykupić polisę.

Pamiętaj! Jeśli chcesz wykupić autocasco od kradzieży dla nowego samochodu, zwróć uwagę na stałą sumę ubezpieczenia. To ważne, ponieważ takie auta dość szybko tracą na wartości. Jeśli wybierzesz tańszą polisę uwzględniającą wartość auta na dzień szkody, otrzymasz dużo mniej niż zakładasz.

Autocasco tylko od kradzieży może być niejako kompromisem między dodatkową ochroną a jej całkowitym brakiem. Jeżeli jednak jesteś właścicielem dość nowego pojazdu, warto rozważyć pełne AC, które daje znacznie szerszy zakres ochrony i stanowi dużo lepsze zabezpieczenie.