Kluczyki - sprzedaż / kupno auta bez OC

Sprzedaż / kupno samochodu bez ważnego OC

Auta używane cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem – szczególnie w obliczu wydłużonego czasu oczekiwania na pojazdy fabrycznie nowe. Aby jednak nie wpaść w pułapkę, która może mieć poważne konsekwencje, koniecznością jest nie tylko sprawdzenie stanu technicznego auta. Ogromne znaczenie ma ważność ubezpieczenia OC – obowiązkowej polisy, której brak uniemożliwia poruszanie się po drodze. Dowiedz się, jakie konsekwencje może mieć sprzedaż samochodu bez OC i jak ich uniknąć.

Zgodnie z przepisami, każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Należy tego dopilnować jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji, ponieważ – choć sprzedaż samochodu bez OC jest możliwy, zabronione jest poruszanie się takim pojazdem. Nie da sobie wmówić, że nieużytkowany samochód nie musi mieć OC – jeśli stoi nieużywany, ale nie został wyrejestrowany, właściciela obowiązuje coroczne przedłużanie polisy.

Kupno auta bez OC – to możliwe?

Fakt, że samochód musi mieć ważną polisę, wcale nie oznacza, że kupno auta bez OC jest niemożliwe. Jak najbardziej można sfinalizować taką transakcję, jednak nabywca musi być o tym poinformowany przez zbywcę. Pozwoli to bowiem podjąć stosowne kroki, dzięki którym będzie można uniknąć konsekwencji związanych z jazdą nieubezpieczonym pojazdem.

Jak sprawdzić ważność polisy OC?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie ważności ubezpieczenia OC jest weryfikacja dokumentu ubezpieczeniowego, o który można poprosić właściciela auta. Jeśli w odpowiedzi otrzymasz informację, że obecnie nie ma konieczności noszenia takiego dokumentu, ważność polisy możesz sprawdzić samodzielnie – i to na kilka sposobów. Będziesz jednak potrzebować kilku istotnych danych na temat samochodu.

Baza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) jest istną skarbnicą wiedzy na temat ubezpieczonych pojazdów. Aby sprawdzić status auta, wystarczy skorzystać z bazy dostępnej na stronie internetowej UFG.

W przeglądarkę wpisz adres: ufg.pl, a następnie wybierz zakładkę „Baza OC i AC”. Następnie musisz podać takie dane jak:

 • numer rejestracyjny,
 • numer VIN.

W informacji zwrotnej otrzymasz dane dotyczące polisy – data jej zawarcia oraz pełną nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego.

Informacje na stronie historiapojazdu.gov.pl

Ważność obowiązkowej polisy możesz sprawdzić również na stronie historiapojazdu.gov.pl. Jest to serwis, w którym zgromadzone są szczegółowe dane na temat konkretnego auta – nie tylko informacje o obowiązkowej polisie, ale również data ostatniego badania technicznego, przebieg licznika itp. Są to niezwykle cenne dane, które mogą pomóc w podjęciu decyzji o nabyciu pojazdu.

Aby uzyskać więcej informacji na temat samochodu, należy wpisać:

 • numer rejestracyjny,
 • numer VIN,
 • datę pierwszej rejestracji.

Sprzedaż samochodu bez OC – co dalej?

Właściciel proponuje sprzedaż samochodu bez OC, a ty zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopełnić transakcję. Musisz jednak pamiętać, że jazda takim pojazdem jest zabroniona – za brak ważnego ubezpieczenia grożą poważne kary finansowe.

Jeśli interesuje cię kupno auta bez OC, koniecznością będzie dopełnienie formalności związanych z ubezpieczeniem pojazdu. Musisz zatem od razu wykupić polisę – w przeciwnym razie nie wrócić do domu autem – czeka cię jego holowanie.

Pamiętaj! Za OC nie ma sensu przepłacać, ponieważ zakres ochrony czy sumy gwarancyjne nie zależą od wysokości składki. Skoro tak, możesz wybrać najtańsze OC – po to, aby wznowić ochronę i móc wyruszyć pojazdem do miejsca zamieszkania.

Jak wybrać tanie OC?

Zastanawiasz się, jak szybko i tanio ubezpieczyć auto, aby móc wrócić nim do domu od razu po zakupie? Wcale nie musisz zbierać samodzielnie ofert – szczególnie, jeśli towarzystwa ubezpieczeniowe w danym dniu nie pracują. Z pomocą przychodzi internetowy serwis ubezpieczeniowych, w którym nie tylko porównasz dostępne oferty, ale i wykupisz polisę.

Twoja rola sprowadza się wyłącznie do wypełnienia specjalnego formularza dostępnego na stronie. Podajesz tylko swoje dane oraz ubezpieczanego auta. W informacji zwrotnej otrzymujesz konkretne ceny ubezpieczeń przygotowane przez towarzystwa – z uwzględnieniem ryzyka ubezpieczeniowego. Potem nie pozostaje ci nic innego jak tylko porównać opcje i wybrać tę najtańszą.

Kupno auta bez OC – jakie mogą być konsekwencje?

Jeśli zdecydujesz się na kupno auta bez OC i nie wykupisz polisy we własnym zakresie, narażasz się na poważne konsekwencje finansowe. Mowa o karach nakładanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który – na podstawie algorytmów – wyszukuje nieubezpieczone auta.

Kara za brak ważnego OC wyliczana jest na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę – jest to stawka bazowa. W 2022 roku wynosi ona 3010 zł. Ostateczna wysokość kary uzależniona jest od okresu pozostawania auta bez ubezpieczenia oraz rodzaju pojazdu.

Samochody osobowe

 • Do 3 dni  – 1200 zł.
 • 4-14 dni – 3010 zł.
 • Powyżej 14 dni – 6020 zł.

Pojazdy ciężarowe

 • Do 3 dni – 1810 zł.
 • 4-14 dni – 4520 zł.
 • Powyżej 14 dni – 9030 zł.

Pozostałe pojazdy

 • Do 3 dni – 200 zł.
 • 4-14 dni – 500 zł.
 • Powyżej 14 dni – 1000 zł.

Warto przy tym podkreślić, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma prawo nie tylko do nałożenia kary, ale również do wystąpienia z regresem. Ma to miejsce wówczas, gdy w okresie pozostawania auta bez ważnego OC doszło do zdarzenia drogowego z jego udziałem. W praktyce oznacza to, że sprawca musi pokryć koszty odszkodowania z własnych środków.

Gdy nabywany samochód ma ważne OC

Może się okazać, że sprzedawca oferuje pojazd z ważnym OC. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Wyjścia są dwa:

 • korzystać z polisy aż do momentu jej wygaśnięcia,
 • zrezygnować z ubezpieczenia i wykupić we własnym zakresie.

Pamiętaj! Jeśli decydujesz się na zachowanie polisy po poprzednim właścicielu, po jej wygaśnięciu musisz kupić kolejną. W tym przypadku nie dochodzi do automatycznego przedłużenia ubezpieczenia – jeśli o tym zapomnisz, dojdzie do przerwania ciągłości ochrony.

Dowiedz się więcej na temat kupna auta bez ważnego OC, ale także i przeglądu w tym artykule: https://najtaniejuagenta.pl/kupno-samochodu-bez-oc/