Assistance na motocykl

Assistance na motocykl – kiedy warto je kupić? Ile kosztuje?

Uwielbiasz szum wiatru i dreszczyk emocji, które towarzyszą Ci podczas jazdy motocyklem? Podróżujesz po Polsce, napawając się uczuciem wolności? Poruszanie się jednośladem to wspaniała przygoda, ale także pewne ryzyko. Wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do wypadku. Czasami maszyny niespodziewanie się psują. W takich sytuacjach warto mieć assistance na motocykl. Dowiedz się więcej.

Assistance to dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie, które zwiększa Twoją ochronę jako kierowcy, podczas poruszania się na drodze. Zapewnia wsparcie, którego nie oferuje żadna polisa OC. Dzięki temu produktowi możesz podróżować po kraju i poza jego granicami bez obaw, że w trudnym momencie zostaniesz bez pomocy.

Ubezpieczenie assistance motocykla – jaki ma zakres ochrony?

Assistance motocykla to gwarancja wsparcia na wypadek, gdyby podczas podróży doszło do zdarzeń losowych, które uniemożliwią jej kontynuowanie. W ramach tej polisy można otrzymać pomoc:

 • medyczną – towarzystwo ubezpieczeniowe (TU) może zorganizować dowóz leków, transport medyczny czy konsultację ze specjalistą;
 • techniczną – firma wezwie mechanika na miejsce zdarzenia, jeśli np. rozładuje się akumulator, dojdzie do uszkodzenia napędu, zgubisz kluczyki, zatankujesz niewłaściwe paliwo lub przebijesz oponę. Gdyby ekspert nie mógł uporać się z problemem, TU zamówi lawetę, aby przewieźć pojazd do najbliższego serwisu lub ASO. Niektóre towarzystwa zapewniają również motocykl zastępczy;
 • informacyjną – jeśli zabraknie Ci paliwa lub samochód się uszkodzi, możesz zadzwonić na infolinię. Pracownik wskaże, gdzie znajduje się najbliższa stacja lub warsztat, z którego możesz skorzystać;
 • organizacyjną – gdyby doszło np. do zdarzenia w podróży daleko od domu, TU zadba, żebyś mógł ją kontynuować mimo przeszkód. Może np. zapłacić za pobyt w hotelu.

Jednocześnie warto pamiętać, że zakres ochrony może się różnić w zależności od wariantu i firmy ubezpieczeniowej, które wybierzesz.

Assistance na motocykl – jakie są wyłączenia od odpowiedzialności?

Każda polisa ma listę wyłączeń od odpowiedzialności, czyli sytuacji, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania i/lub nie udzieli wsparcia. Firma ubezpieczeniowa nie weźmie odpowiedzialności, np. jeśli:

 • zdarzenie zostanie spowodowane pod wpływem alkoholu lub innych środków zmieniających świadomość,
 • do wypadku dojdzie podczas kierowania motocyklem bez ważnego badania technicznego,
 • do awarii dojdzie poza zakresem terytorialnym polisy np. na terenie Gruzji bądź azjatyckiej części Turcji,
 • awaria będzie miała miejsce poza drogami publicznymi lub jednoślad utknie w błocie.

Dokładną listę wyłączeń od odpowiedzialności znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Jeśli chcesz uniknąć problemów i niespodzianek podczas podróży, przed podpisaniem umowy zapoznaj się z jej treścią.

Ubezpieczenie jednośladu – jakie firmy oferują assistance?

Objęcie ochroną motocyklu jest nieco ryzykowne dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że podczas podróży pojazd będzie brać udział w wypadku lub że dojdzie do awarii i kierowca będzie potrzebować pomocy. Dlatego nie każda firma oferuje assistance motocykla. Na szczęście są TU gotowe zagwarantować pomoc kierowcom jednośladów. Wśród nich należy wymienić np. takie towarzystwa jak Warta, Allianz, Compensa, Uniqa, Link4 czy PZU.

Zastanawiasz się, które z nich wybrać? Wiele zależy od Twoich potrzeb, a także oczekiwań. Jeśli np. podróżujesz po Europie, zadbaj, żeby ochrona poza Polską. Natomiast, jeśli poruszasz się tylko po kraju, sprawdź, do ilu kilometrów można holować pojazd na koszt TU.

Każda firma oferuje assistance w kilku różnych wariantach – od podstawowego do rozszerzonego. Zanim podejmiesz decyzję o tym, u której wykupić polisę, dokładnie zapoznaj się z ich zakresem.

W poniższej tabeli znajdziesz porównanie przykładowych świadczeń.

ŚwiadczeniePZULink4WartaCompensaUniqaAllianz
holowanie po wypadkutaktaktak (oprócz wariantu standard)taktaktak
Naprawa na miejscutaktaktak (oprócz wariantu standard)taktaktak (oprócz wariantu standard)
Pojazd zastępczytaktaktak, ale nie w każdym przypadku (oprócz wariantu standard)tak, ale tylko w rozszerzonym zakresie)tak (oprócz wariantu mini)tak, ale tylko w rozszerzonym zakresie
Pomoc poza granicami krajutak (tylko w wariancie PWD Super PL+EU)tak (w zależności od świadczenia)tak (oprócz wariantu standard)taktak (w wariantach Premium i Prestiż)tak (w wariantach motocykl Assistance PL+EU i EU)
Źródło: opracowanie własne.

Ubezpieczenie assistance motocykla – ile kosztuje?

Cena za assistance motocykla, tak jak innych ubezpieczeń komunikacyjnych, jest obliczana indywidualnie dla każdego kierowcy. Oznacza to, że nie ma dokładnych “widełek”. Aby poznać składkę na polisę, trzeba skontaktować się z wybranym towarzystwem i zapytać o warunki oferty.

A co, jeśli chcesz poznać wszystkie oferty TU na assistance motocykla?

Nie każdy ma czas na rozmowy z pracownikami różnych firm ubezpieczeniowych. Na szczęście teraz możesz sprawdzić wszystkie propozycje polis w internetowym kalkulatorze OC+AC. To proste narzędzie, które pomoże Ci znaleźć oferty dopasowane do Twoich potrzeb i sytuacji.

Jak z niego skorzystać? Otwórz formularz, klikając na głównej stronie przycisk “Ubezpiecz swoje auto”, a następnie:

 • podaj informacje na temat Twojego motocyklu, w tym markę, model, rok produkcji i numer rejestracyjny,
 • opisz sposób użytkowania pojazdu, czyli miejsce parkingu i długość pobytu poza granicami kraju,
 • wskaż dodatkowe zabezpieczenia, np. immobilizer,
 • przedstaw dane osobowe i rok uzyskania prawo jazdy,
 • określ swoją historię ubezpieczeniową, czyli wskaż, w jakim TU masz polisę, od ilu lat wykupujesz ubezpieczenie i czy były jakieś wypłaty z ochrony.

System przeanalizuje ryzyko objęcia ochroną Twojego pojazdu i przedstawi listę gotowych propozycji od wielu firm i o różnym zakresie. W szczegółach oferty znajdziesz informacje m.in. o sumach gwarancyjnych czy zakresie terytorialnym. Po wybraniu polisy możesz ją od razu kupić. Wystarczy, że dokończysz uzupełnianie formularza i zapłacisz składkę. Assistance motocykla to niezbędne wsparcie w trudnych i niespodziewanych sytuacjach na drodze. Zapewnij sobie pomoc, a będziesz mógł spokojnie wyruszyć w podróż.