Płatność OC samochodu

Co ile płaci się ubezpieczenie samochodu?

Planujesz zakup pierwszego samodzielnego auta? Z pewnością szukasz odpowiedzi na pytanie, co ile płaci się ubezpieczenie samochodu. Teoretycznie polisę zawiera się na cały rok kalendarzowy, lecz są pewne wyjątki odnośnie tego, co ile płaci się ubezpieczenie samochodu. Koniecznie przeczytaj także dalszą część artykułu, aby wiedzieć, kiedy będą one miały zastosowanie i jakie są terminy płatności.

Roczna polisa i różne schematy płatności 

Co ile płaci się ubezpieczenie samochodu? Polisę na OC komunikacyjne dla pojazdów, które objęte są obowiązkową rejestracją zawiera się na pełny rok kalendarzowy.  Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą jednak naprzeciw oczekiwaniom klientów. Są różne formy, co ile płaci się ubezpieczenie samochodu. Można wybrać płatność jednorazową, półroczną, kwartalną, a przy wysokich składkach nawet miesięczną, dzięki czemu odpowiedź na pytanie, co ile płaci się ubezpieczenie samochodu nie jest jednoznaczna.

Jeśli chodzi o rozłożenie na raty tego, co ile płaci się ubezpieczenie samochodu jest to o tyle korzystna opcja, że każdy klient może podjąć decyzję, która z form płatności najbardziej mu odpowiada. Nie można jednak zapominać o tym, że im więcej rat za polisę na OC komunikacyjne dla pojazdów, tym składka jest wyższa. Warto postarać się zrobić tak by odpowiedź na pytanie co ile płaci się ubezpieczenie samochodu za każdym razem brzmiała – jednorazowo. To co ile płaci się ubezpieczenie samochodu będzie zależeć od danego klienta.

Nowy nabywca a składki OC

Planując sprzedaż samochodu, agent podpowie Ci, byś wybrał któryś ze schematów ratalnych. Wówczas odpowiedź na pytanie – co ile się płaci, będzie skonstruowana nieco inaczej. Zgodnie z przepisami mamy obowiązek sprzedać auto, które ma ważne OC, jednak polisa nie musi być opłacona na cały rok. Sprawa terminu jest więc kwestią różnorodną. Kwestia tego, co ile płaci się ubezpieczenie samochodu jest kwestią zależną od wielu czynników.

Po zakupie nowego pojazdu warto udać się do ubezpieczyciela i spytać, co ile płaci się ubezpieczenie samochodu na tej konkretnej polisie. Jako nabywcy przysługuje Ci prawo do wypowiedzenia tamtej umowy i zawarcia nowej na satysfakcjonujących Cię warunkach, więc informacja co ile płaci się ubezpieczenie samochodu będzie do ustalenia. Dzięki temu sam będziesz mógł podjąć decyzję odnośnie do stawek i terminów.

Co ile płaci się ubezpieczenie samochodu?

Standardowo polisa zawierana jest na cały rok kalendarzowy i tak też płaci się ubezpieczenie OC. W teorii nie ma więc problemu z zapamiętaniem, co ile płaci się ubezpieczenie samochodu. Jest ono obowiązkowe co najmniej od momentu, gdy pojazd jest zarejestrowany w Polsce. To zależy od wybranej formy płatności.

Powinniśmy pamiętać, że ubezpieczenie zawierane jest na 12 miesięcy i im więcej rat, tym większa zwyżka niż w przypadku płatności jednorazowej. Nie ma więc sensu przepłacać, jeśli jako ubezpieczającego stać Cię na to, aby zapłacić wszystko za jednym razem. 

Warto także zastanowić się nad dopisaniem współwłaściciela, jeśli nigdy auto nie było na nas zarejestrowane. Jest to ważne, ponieważ nie wypracowaliśmy jeszcze żadnych zniżek, ale temat płatności za ubezpieczenie pojazdu dotyczy każdego kierowcy. Warto przed zakupem auta udać się do agencji ubezpieczeniowej lub sprawdzić w internecie, ile wynosi przypuszczalna składka i co ile płaci się ubezpieczenie samochodu. Dzięki temu nawet już przed podpisaniem umowy kupna auta będzie wiadomo, na jaki koszt za ubezpieczenie samochodu należy się przygotować. Nie można zapominać o tym, co ile płaci się ubezpieczenie samochodu, ponieważ zwłoka może spowodować kary finansowe.

Sprzedaż auta a ubezpieczenie OC

W przypadku sprzedaży samochodu wiemy już, że mamy obowiązek sprzedać samochód z wykupionym OC. Ważne jest to, aby wiedzieć,  co ile płaci się ubezpieczenie samochodu. Warto po finalizacji sprzedaży czym prędzej udać się do danego ubezpieczyciela lub zadzwonić na dedykowaną infolinię i dowiedzieć się, czy umowa została opłacona.

W momencie przeniesienia praw własności na nowego właściciela, to na nim właśnie spoczywa obowiązek uiszczenia wszystkich zaległych opłat. Nie ma więc sensu dodatkowo dopłacać do ubezpieczenia, gdyż stawka, jaką miał poprzedni właściciel może znacząco różnic się od tej, jaką towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponuje nowemu właścicielowi. Wówczas istnieje możliwość wypowiedzenia polisy na OC komunikacyjne dla pojazdów zawartej przez osobę sprzedającą.

Nowy nabywca może zawrzeć nową polisę na kolejnych 12 miesięcy od chwili wypowiedzenia starej polisy. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zapłacić sporo mniej ze względu na różne składowe. Warto pamiętać o tym, co ile płaci się ubezpieczenie samochodu. Najważniejszą z kwestii jest jednak procent zniżek nowego klienta w przypadku polisy do OC komunikacyjnego dla pojazdów.

OC dla pojazdów z komisu – zawierane na 30 dni 

O ile klienci i przedsiębiorstwa muszą zawrzeć umowę na cały rok, o tyle komisy samochodowe i firmy, które mają w kodzie PKD sprzedaż komisową, mogą zawrzeć polisę na 30 dni. Nie musisz dłużej myśleć nad tym, co ile płaci się ubezpieczenie samochodu. Tutaj także termin płatności może zostać odroczony. Termin wówczas zostaje zawierany na okres miesiąca. Po tym czasie należy ponownie udać się do firmy ubezpieczeniowej i jego przedstawiciela i sprawdzić warunki ubezpieczenie samochodu w takiej sytuacji. Jest to kluczowe, aby nie przegapić danego terminu i pilnować tego, co ile płaci się ubezpieczenie samochodu w takiej sytuacji. 

OC – co ile się płaci w przypadku nabycia pojazdu 

Należy wspomnieć o sytuacji, gdy jesteśmy nowymi nabywcami samochodu kupionego z ubezpieczeniem OC. Warto pamiętać o tym, że pojazd zakupiony z polisą OC po skończeniu się terminu odpowiedzialności nie wznowi się automatycznie. Ważne jest to, aby pamiętać zapłacić za ubezpieczenie samochodu. Jeżeli tego nie wiemy, może powstać przerwa w ubezpieczeniu, co będzie niekorzystne w przypadku powstania szkody.

Dodatkowo w przypadku nieopłacenia i przegapienia terminu Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie wypłaci odszkodowania za stłuczkę ani potencjalnych kosztów rehabilitacji i leczenia dla poszkodowanych. Kwestią pilnowania terminów jest więc kluczowa.