Wszystko o ubezpieczeniu dla snowboardzistów i narciarzy. Cz.1

Zima to ulubiona pora roku dla pasjonatów białego szaleństwa, czyli nart oraz snowboardu. Wystarczy, że spadnie śnieg, a stoki narciarskie zaczynają tętnić życiem. Zanim jednak wybierzemy się w góry, warto pomyśleć o ubezpieczeniu dla snowboardzistów i narciarzy.

Skuteczna ochrona ubezpieczeniowa dla snowboardzistów i narciarzy powinna obejmować przede wszystkim: koszty leczenia, transportu i repatriacji, poszukiwania i ratownictwa górskiego, NNW, OC za szkody wyrządzone osobom trzecim oraz ubezpieczenie sprzętu sportowego. Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe dbają o bezpieczeństwo i komfort swoich klientów, proponując ubezpieczenia kompleksowe, które chronią na wypadek rozmaitych nieszczęśliwych wydarzeń. Warto zatem zarezerwować sobie trochę czasu przed wyjazdem w góry i znaleźć ofertę, która w pełni nas zadowoli i skutecznie zabezpieczy. O czym powinniśmy pamiętać wykupując ubezpieczenia dla snowboardzistów i narciarzy?

OC i NNW dla snowboardzistów i narciarzy

Niezwykle ważnym problemem narciarzy i snowboardzistów jest odpowiedzialność cywilna za spowodowanie wypadku na stoku. Wówczas sprawca takiego zdarzenia jest pociągany do odpowiedzialności, co wiąże się z obowiązkiem pokrycia kosztów za ewentualne szkody. Dotyczy to nie tylko uszkodzonego sprzętu narciarskiego, ale także kosztów transportu i opieki medycznej dla poszkodowanych osób. Ponadto w niektórych krajach system prawny jest niezwykle restrykcyjny, a sprawca jest zawsze obciążany kosztami (np. w Słowacji). Niekiedy koszty pokrycia wyrządzonych szkód przewyższają koszt pobytu w górach, dlatego warto zainwestować w ubezpieczenie OC i oszczędzić sobie finansowych kłopotów.
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków może się okazać wyjątkowo przydatne w razie poważniejszych urazów, gdy konieczna będzie rehabilitacja, co się wiąże z dodatkowymi kosztami opieki medycznej.

Opieka medyczna oraz kradzież sprzętu narciarskiego

Najważniejszą dla każdego kwestią, bez względu na uprawiany sport, jest zdrowie i związana z nim opieka medyczna oraz ewentualna akcja ratunkowa. Niezwykle istotne jest to zwłaszcza w górach, gdzie dochodzi do obsunięcia się śniegu czy lawiny, w takiej sytuacji bez akcji ratunkowej i wyspecjalizowanej grupy ratowników nie ma szans na przeżycie. W Polsce taka ochrona jest bezpłatna, w wielu innych krajach akcja ratunkowa, szczególnie z użyciem śmigłowca, jest płatna dodatkowo, ponadto za zabiegi ambulatoryjne turysta płaci sam, a zwrot pieniędzy otrzymuje dopiero po powrocie do kraju.

Kolejny aspekt dotyczy ochrony naszego sprzętu przed kradzieżą lub zniszczeniem. Sprzęt narciarski bądź snowboardowy wysokiej jakości kosztuje kilka tysięcy, jeśli posługujemy się drogim sprzętem, wówczas takie ubezpieczenie jest niezwykle rozsądnym zabezpieczeniem.

Wysokość ubezpieczenia

Najistotniejszym celem kupowanego przez nas ubezpieczenia jest odszkodowanie, a w szczególności jego wysokość. Pamiętajmy, że oferowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe stawka powinna nam zapewnić pokrycie kosztów takich zdarzeń jak np. wypadku na stoku i akcji ratunkowej. Ponadto zawsze mamy możliwość nabycia dodatkowych ubezpieczeń oraz zwiększenia kwoty standardowego ubezpieczenia.
Dobre ubezpieczenie dla snowboardzistów i narciarzy zapewni kompleksową ochronę podczas aktywnego wypoczynku w górach, czyli: pokryje koszty leczenia, poszukiwania i ratownictwa górskiego. Ponadto swoim zakresem obejmie ubezpieczenie sprzętu sportowego od kradzieży i zniszczenia, OC na wypadek, gdy poszkodowany pozwie nas o odszkodowanie.

Pamiętajmy także przed wyjazdem o zapoznaniu się z informacjami, co powinniśmy zrobić w razie wypadku lub kradzieży. Nie przestrzeganie bowiem określonych procedur, skutkuje niekiedy niewypłaceniem odszkodowania. Najczęściej wymagane jest niezwłoczne powiadomienie firmy ubezpieczeniowej, niekiedy ubezpieczyciel pozwala poszkodowanemu samodzielnie załatwić formalności, jeżeli koszty nie przekraczają np. 100 euro.