Automatyczne przedłużenie polisy OC

Automatyczne przedłużenie polisy OC – jak to działa?

Wygodny dla kierowcy może być fakt, że nie musi co roku pamiętać o chodzeniu do agenta ubezpieczeniowego czy szukaniu kolejnych ofert ubezpieczalni z Internetu. W Polsce istnieje coś takiego jak automatyczne przedłużenie polisy OC. Co to oznacza i co się dzieje, gdy jednak nie jesteśmy zainteresowani daną polisą?

Zacznijmy najpierw od wytłumaczenie czym jest automatyczne przedłużenie OC. Choć nazwa jest znana wielu kierowcom i posiadaczom pojazdów, to niektórzy mogą nie być zorientowani w jaki sposób działa.

Automatyczne przedłużenie OC – na czym polega?

Otóż wyobraźmy sobie sytuację, że kierowcy kończy się ubezpieczenie w towarzystwie ubezpieczeniowym A. Nie ma on jednak czasu na chodzenie po agentach czy przesiadywanie na stronach internetowych w celu wyszukiwania kolejnych ofert. Czy po zakończeniu polisy pozostanie on więc bez ubezpieczenia OC?

Nie! W takich przypadkach rozpocznie się automatyczne przedłużenie polisy OC. Ubezpieczyciel na początku wyśle określoną ofertę polisy i będzie czekał na decyzję osoby, która posiada tam ochronę. W przypadku, gdy nie będzie odzewu – uruchomi całą procedurę. Co jednak będzie konieczne do uruchomienia polisy?

Konieczna będzie oczywiście zapłata. Z tego względu warunkiem na przedłużenie ochrony jest kompleksowe opłacenie składek zgodnie z wybranym wariantem polisy (np. ratalnie lub w całości).

Czy ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie?

Tak, kierowca nie musi zgłaszać ubezpieczalni, że chce dalej kontynuować polisę. Ubezpieczyciele są zobowiązani do przedłużenia polisy na określonych warunkach, jeżeli nie ma ku temu przeciwskazań (np. jeżeli pojazd nie został przez ten czas sprzedany). Kierowca otrzyma więc pełną polisę z propozycją składki.

Może teraz wybrać czy chce dalej kontynuować obowiązującą polisę i po prostu zrobić przelew na konto ubezpieczyciela. Może też wypowiedzieć ubezpieczenie i zawrzeć nową ochronę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. To zresztą klucz do wybrania nowego ubezpieczyciela – nie mamy możliwości zakończenia polisy bez złożenia wypowiedzenia, bo ta przedłuży się automatycznie, a ubezpieczyciel będzie oczekiwał zapłaty.

Dla kogo dobra jest opcja jaką jest automatycznie przedłużenie polisy OC?

Zdecydowanie jest to opcja dla osób, które posiadają wiele różnych pojazdów i nie mają czasu na szukanie nowych ofert. Zresztą każdy zapracowany może ograniczyć w ten sposób czas na szukanie bardziej korzystnych składek. Pamiętajmy jednak, że niekiedy dobrze jest poświęcić swój czas i znaleźć nowe oferty, które mogą być o kilkanaście procent niższe od tych, proponowanych przez ubezpieczyciela przy opcji automatycznego przedłużenia.

Jeżeli jednak nie będziemy zainteresowani chodzeniem po agentach lub szukaniem ubezpieczenia w Internecie, to możemy być pewni, że ochrona OC nadal będzie nas obowiązywała. Ważne jest jednak to, aby opłacić ubezpieczycielowi określoną składkę. W innym przypadku możemy otrzymać karę od UFG za brak wykupionej i ważnej polisy OC!