pojazd

OC w życiu prywatnym – kto może skorzystać?

OC zapewnia wypłacenie odszkodowania osobom trzecim, które niechcący skrzywdzimy, np. potrącając na rowerze, lub gdy nasz pies wyrządzi szkodę rzeczową czy osobową. Tu przedmiotem ubezpieczenia OC jest odpowiedzialność cywilna osoby ubezpieczonej, a sama polisa gwarantuje poczucie bezpieczeństwa na co dzień.

Zwykle wykupujemy tylko obowiązkowe ubezpieczenia, ubezpieczymy samochód ze strachu przed karą, a nie ze względów bezpieczeństwa. Podobnie z innymi polisami, do póki nie wydarzy się coś złego w naszym życiu nie myśli o finansowym zabezpieczeniu. Tymczasem wykupienie produktu jakim jest ubezpieczenie na życie zapewni naszym bliskim zabezpieczenie finansowe w przypadku naszej śmierci. Jest zapewnieniem, że poziom życia naszych najbliższych nie zmniejszy się jeśli nas zabraknie.

Polisa na życie z opcją OC

Wiele Towarzystw Ubezpieczeniowych proponuje umowę dodatkową OC w życiu prywatnym.  Takie rozszerzenie odnosi się zarówno do szkód wyrządzonym osobom, jak i przedmiotom. Oznacza to, że odszkodowanie zostanie wypłacone w poniższych przypadkach, jeśli:

  • jadąc na rowerze potrącimy pieszego,
  • nasze dziecko wybije szybę u sąsiada,
  • nasz pies ugryzie przechodnia,
  • przez nieuwagę zniszczymy towar w sklepie,
  • przechodzień złamie nogę na nieodśnieżonym fragmencie, który przylega do naszej posesji,
  • zalejemy mieszkanie sąsiada.

Tym samym zakres ochrony jest bardzo różnorodny – są to częste szkody, na które nie mamy wpływu, a które mogą przydarzyć się każdemu z nas. Dzięki OC unikniemy nieprzyjemności i opłacenia np. leczenia osoby, którą nieumyślnie potrąciliśmy jadąc na rowerze. Poszkodowany z pewnością również będzie zadowolony z możliwości szybkiego leczenia, a jego domowy budżet na tym nie ucierpi.

Kiedy przyda mi się OC?

OC w życiu prywatnym często jest dodatkiem do innego ubezpieczenia, ponieważ za niewielką dopłatą otrzymujemy kompleksową ochronę. Jednak każde TU oferuje inne pakiety ubezpieczeniowe, dlatego zawsze warto dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU) przed podpisaniem umowy polisowej, np. Proama (Dom) proponuje ochronę OC w życiu prywatnym już w podstawowej wersji, natomiast Warta (Dom Komfort) czy Compensa (Mój DOM) traktuje OC jako rozszerzenie.

Warto pomyśleć o OC jako rozszerzeniu do polisy mieszkaniowej, która przyda nam się w razie zalania sąsiada z dołu. Zamiast pokrywać koszt remontu łazienki (swojej i sąsiada) z własnej kieszeni, wystarczy zwrócić się do ubezpieczyciela o odszkodowanie należne z polisy.

Równie ważne jest OC podczas podróży. Chroni nas wówczas przed szkodami, które możemy wyrządzić innym, np. potrącić innego narciarza na stoku, ale ubezpieczone są również przedmiot, które wypożyczymy. Koszt ewentualnej naprawy wypożyczonej np. łódki, roweru będzie z pewnością dużo większy niż składka OC.

Kto może skorzystać z OC?

O OC powinien pomyśleć każdy, kto nie chce ze swojej kieszeni opłacić za szkody powstałe w skutek zdarzeń losowych. Szczególnie skierowana jest do osób, które mają dzieci, lub sami prowadzimy aktywny tryb życia, co łączy się z częstymi okazjami do kolizji, uszkodzeń.

OC w życiu prywatnym polecane jest szczególnie najemcom, wynajmującym nieruchomość, ponieważ taka polisa zabezpiecza obie strony na wypadek zniszczenia nieruchomości domowych w razie nieumyślnego uszkodzenia, stłuczenia czy zalania. Również rowerzystom, ponieważ podczas jazdy możemy nieumyślnie potrącić pieszego, w takiej sytuacji za jego leczenie zapłaci w takiej sytuacji TU. Również dla każdego posiadacza psa czy kota, jako zabezpieczenie przed zniszczeniami spowodowanymi przez nasze pupile.

OC w życiu przydatna jest na każdym kroku, dlatego warto o tym pomyśleć już dziś i być przygotowanym na kolizje, czy inne niespodziewane zdarzenia, które przyniesie nam los.