Czy wiesz, jak wygląda kwestia OC przy kupnie samochodu?

Wielu z nas narzeka na konieczność ubezpieczenia samochodu z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC w momencie, gdy kupujemy nowe auto. Uważamy, że to wymysł urzędników, kolejny podatek, nie potrzebna opłata, która uderza nas w kieszeń. Chętnie pozbylibyśmy się agenta ubezpieczeniowego, który przypomina nam o konieczności zmiany polisy, gdy podpisujemy taki dokument, jak umowa kupna sprzedaży samochodu. Jednak tak naprawdę ubezpieczenie OC chroni nas przed naprawdę poważnymi konsekwencjami możliwych wypadków. Wyobraźmy sobie, jakie koszty mogłyby nam przynieść różnego rodzaju zdarzenia komunikacyjne. Sama stłuczka i uszkodzenie cudzego samochodu to już dość spore koszty naprawy. A jeśli jesteśmy sprawcami, to musimy ponieść konsekwencje naszych błędów. Wyobraźmy sobie, że mielibyśmy płacić za koszty leczenia złamań lub poważniejszych dolegliwości, które spowodowałby wypadek. Lub pokryć bliskim śmierć osoby, którą zabiliśmy w wypadku? Zrefundować dzieciom stratę ojca, a żonie utratę męża i żywiciela rodziny? Pokryć koszty leczenia i życia w inwalidztwie? Czy świadomość takich konsekwencji nie sprawia, że od razu robi nam się raźniej, że jednak coś nas przed tym ratuje?

 

Przed takimi rzeczami właśnie chroni nas ubezpieczenie OC. Za stosunkowo niewiele pieniędzy kupujemy przede wszystkim spokój i pewność, że w razie spowodowania jakiejś kraksy na pewno nie pójdziemy z torbami. Zresztą więcej na ten temat można dowiedzieć się tutaj: http://autoumowa.plbo warto wiedzieć dokładnie, w jakich sytuacjach działa polisa OC, gdy kupujemy używane auto od kogoś. Są momenty, kiedy jednak cały finansowy ciężar poniesiemy samodzielnie. Wystarczy, że spowodujemy wypadek po alkoholu lub innej, odurzającej substancji. Jednak i tak zakres ubezpieczenia OC jest bardzo szeroki, a jego maksymalna wysokość wynosi obecnie 2 miliony złotych dla jednej osoby – to dość, by pokryć wszelkie potrzeby osoby poszkodowanej. Warto więc kupować obowiązkowe oc dla pojazdów, tym bardziej, że za jego brak zapłacimy nie małą karę.

 

Warto także wiedzieć, że przez jakiś czas możemy jeździć jeszcze na polisie poprzedniego właściciela auta. To dobra opcja dla każdego, kto nawet pomimo naszego artykułu nadal uważa, że zapłacenie za OC to zbędny wydatek. Należy jednak pamiętać, że okres ten nie może przekroczyć terminu, jakie określa prawo.