Ubezpieczenie ADAC

Ubezpieczenie ADAC – co to jest? jak działa?

O ubezpieczeniu OC słyszał każdy, bo bez niego nie można w Polsce użytkować auta. Polisa AC też jest znana i, chociaż nieobowiązkowa, często kupowana razem z OC. Te podstawowe rodzaje ochrony dobrze działają w Polsce i potrafią uchronić przed przykrymi konsekwencjami kolizji, stłuczek czy kradzieży samochodu. Co jednak zrobić, gdy usterka zdarzy się poza granicami Polski? Gdy jesteś na wakacyjnym Road Tripie, a okazuje się, że coś nie działa? Z pomocą może przyjść ubezpieczenie ADAC.

Czym jest ubezpieczenie ADAC?

ADAC to skrót od Allgemeiner Deutscher Automobil-Club. To znana w Europie organizacja motoryzacyjna, która ma w swoim portfolio testy opon, crash testy, a także popularne i cenione rankingi samochodów. Poza tym zajmuje się także pomocą drogową i ubezpieczeniami.

ADAC organizuje mobilną pomoc techniczną, która wygląda nieco podobnie do pakietu Assistance, dobrze znanego polskim kierowcom. To ubezpieczenie działa już w wielu krajach Europy i kojarzone jest z żółtymi samochodami z napisem ADAC, które łatwo jest rozpoznać na drodze. Nazywa się je „żółtymi aniołami”, bo aktywnie patrolują drogi i pomagają kierowcom w trudnych i nieprzewidzianych sytuacjach. Dzięki takiej polisie wyjazd zagranicę staje się dużo bezpieczniejszy! Nie bez znaczenia jest także fakt, że w razie kosztownej naprawy auta kwotę pokrywa ubezpieczyciel. To istotne, bo – jak wiadomo – holowanie, naprawa czy zakup części za granicą to z reguły bardzo wysoki koszt.

Ubezpieczenie ADAC – co obejmuje?

Polisa ADAC obejmuje bardzo szeroki wachlarz usług. To, jaką pomoc możesz otrzymać, zależy od wykupionego pakietu. Im szerszy, tym więcej sytuacji pomogą ci rozwiązać specjaliści z ADAC. Ubezpieczenie gwarantuje ci wsparcie niemal w każdej sytuacji – od tych najprostszych awarii po bardzo skomplikowane naprawy.Dzięki takiej ochronie możesz uzyskać pomoc, na przykład gdy:

  • zatrzaśniesz w samochodzie kluczyki;
  • opona zostanie przebita;
  • samochód ma awarię i wymaga odholowania do warsztatu;
  • chcesz odholować auto do kraju;
  • auto zostanie skradzione i potrzebujesz noclegu;
  • potrzebujesz porady prawnej;
  • auto ma awarię i potrzebujesz samochodu zastępczego;
  • potrzebujesz tłumacza podczas rozmowy z infolinią;
  • potrzebujesz pomocy z organizacją wszystkich kwestii po stwierdzeniu szkody całkowitej.

To tylko część możliwości, jakie daje ubezpieczenie ADAC. W zależności od wybranego pakietu firma oferuje pomoc w błyskawicznym naprawieniu samochodu, ale także zapewni ci auto zastępcze na czas naprawy. Pomoże ci również z organizacją pomocy prawnej czy w uzyskaniu informacji. Gdy zgłosisz drobną usterkę, np. problem z otwarciem drzwi czy wymianą oleju, w pierwszej kolejności podjedzie do ciebie żółty samochód, a fachowcy spróbują naprawić problem od ręki. Jeśli nie będzie to możliwe, odholują auto do warsztatu, a ty otrzymasz auto zastępcze (o ile będziesz mieć to w pakiecie).

Ubezpieczenie ADAC – ile kosztuje?

Ubezpieczenie ADAC występuje w kilku wariantach cenowych. Kwota jest oczywiście zależna od tego, jakie udogodnienia wybierzesz i na jak szeroki pakiet usług się zdecydujesz. Zanim wykupisz konkretny wariant, warto skonsultować się z doradcą, który pomoże ci wybrać ten najkorzystniejszy.

Ceny kształtują się na różnych poziomach – im szerszy pakiet usług, tym wyższa cena. W przypadku tego ubezpieczenia nie płacisz za pojazd (tak jak to jest na przykład przy OC), ale za osobę. Przykładowe kwoty wyglądają następująco:

  • pakiet podstawowy dla głównego członka ubezpieczenia – 95 euro;
  • pakiet podstawowy dla partnera głównego członka ubezpieczenia – 35 euro;
  • pakiet podstawowy z ulgą dla osób niepełnosprawnych oraz młodocianych – 80 euro;
  • pakiet premium – 140 euro;
  • pakiet premium z ulgą – 125 euro. 

Na karcie ADAC, którą otrzymuje się po opłaceniu ubezpieczenia, znajdują się wszystkie numery telefonu, pod którymi można wzywać pomoc.

ADAC – ubezpieczenie dodatkowe czy obowiązkowe?

Polisa ADAC nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym. To opcja dodatkowa, bardzo przydatna podczas europejskich podróży zagranicznych. Nie ma jednak przymusu jej wykupienia i w żadnym kraju nikt nie będzie od ciebie żądał jej opłacenia. Z tego względu, jeśli zdecydowałeś się na wykupienie jej na przykład na rok, to musisz pamiętać, by ją odnawiać – nie przedłuży się automatycznie, jak polisa OC.

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie ADAC?

Ubezpieczenie ADAC dla Polaków jest szczególnie ważne w trakcie zagranicznych wyjazdów, podczas których głównym środkiem transportu jest samochód.Świetnie sprawdzi się, gdy wyjeżdżasz w  Euro Trip i zamierzasz przejechać samochodem sporo kilometrów.Miłośnicy wyjazdów kamperem też powinni rozważyć zakup takiej formy ochrony. Jeśli kamper, który jest jednocześnie miejscem do spania, się zepsuje, nie tylko tracisz środek lokomocji, ale także tymczasowy dom. Warto zadbać zatem o to, by w razie niefortunnych wydarzeń został naprawiony jak najszybciej! Rozważyć wykupienie ADAC powinni rodzice, którzy wybierają się w podróż z dziećmi. Awaria czy usterka, gdy w samochodzie są maluchy, jest szczególnie uciążliwa. Wyobraź sobie, że utkniesz gdzieś przy drodze z autem, którego nie możesz włączyć, a na tylnych siedzeniach siedzi dwójka dzieci…

Dodatkowe ubezpieczenie ADAC przydaje się także wtedy, gdy nie wyjeżdżasz daleko, bo przecież nawet w czasie krótkiego wypadu do krajów sąsiednich może przytrafić ci się awaria czy kolizja. Sam wyjazd zagranicę bywa stresujący, dlatego warto mieć na podorędziu dodatkowe wsparcie w postaci ubezpieczenia. Nie musisz się wtedy martwić, że bariera językowa czy nerwowa atmosfera utrudnią zorganizowanie pomocy. A co najważniejsze – taka polisa zabezpiecza cię przed zepsutymi wakacjami!