Kupno motocykla - na co zwrócić uwagę?

Na co zwracać uwagę przy zakupie motocykla?

Marzysz o kupnie motocykla? Wybór używanego pojazdu to opcja ekonomiczna. Jednak w takich przypadkach klienci muszą zachować szczególną ostrożność. W przeciwieństwie do zakupu nowego motocykla, kupując używany jednoślad, należy zachować pewne środki ostrożności. Dowiedz się, jak nie popełnić błędu przy zakupie i na co zwrócić szczególną uwagę.

Dlaczego należy zachować ostrożność przy zakupie używanego motocykla?

Nigdy nie wiadomo, w jaki sposób motocykl był używany przez jego właściciela. Czy uczestniczył w wypadku lub czy przeszedł wszystkie niezbędne czynności konserwacyjne. Dlatego przy zakupie używanego pojazdu należy zachować ostrożność, by nie wpaść w pułapkę nieuczciwego sprzedawcy.

Podczas gdy nowy motocykl ma gwarancję fabryczną i wszystkie sprawne części, używany może mieć problemy ze zużyciem podzespołów i uszkodzeniami mechanicznymi. Wiele z nich stwarza ryzyko wypadku dla kierowcy. Problem może być jeszcze gorszy. Czy możesz sobie wyobrazić, że motocykl został skradziony, a Ty nie zwróciłeś uwagi na dokumenty? Może się okazać, że odpowiesz za coś, czego nie zrobiłeś.

Na co zwracać uwagę przy zakupie motocykla?

Przy zakupie używanego motocykla często pojawiają się wątpliwości co do tego, na co trzeba zwrócić uwagę, by nie wpaść w tarapaty. Oto kilka podpowiedzi, z których koniecznie musisz skorzystać.

Sprawdź całą dokumentację

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas rozmowy z obecnym właścicielem motocykla, jest dokumentacja pojazdu. Sprawdź, czy wszystkie numery seryjne zgadzają się z dowodem rejestracyjnym. Czy istnieją ograniczenia w użytkowaniu motocykla? Czy pojazd brał udział w wypadku? Jeśli coś budzi wątpliwości i obawiasz się kwestii legalności obiektu sprzedaży, możesz udać się na pobliski komisariat i tam sprawdzić, czy pojazd o tym numerze rejestracyjnym, nie jest kradziony.

Przeanalizuj ogólny stan motocykla

Niezbędne jest również dokonanie ogólnej oceny stanu maszyny. Jeśli nie masz szerokiej wiedzy na temat mechaniki, pomoc fachowca w dokładnym przeglądzie z pewnością przyniesie wiele pożytku. Jego analiza określi, czy w silniku występują dziwne odgłosy, które mogą zaszkodzić funkcjonowaniu motocykla, problemy z zawieszeniem lub hamulcami. Problemy z tymi elementami są prawie niezauważalne przez niedoświadczonych kupujących, dlatego przed podpisaniem umowy warto zasięgnąć opinii eksperta. Czasami okazuje się, że naprawa przewyższyłaby wartość pojazdu, a innym razem wymaga tylko niewielkich nakładów finansowych i zakup nadal się opłaca.

Zweryfikuj stan licznika

Stan licznika (wskaźniki przebiegu kilometrów) to kolejna rzecz, której nie można pominąć. Jeśli okaże się, że jest zbyt niski jak na rocznik czy stan zużycia poszczególnych elementów (np. siedzenia, manetek czy podnóżków), powinno to wzbudzić Twoją czujność. Być może sprzedawca kombinował coś, by zmniejszyć przebieg i uatrakcyjnić przedmiot sprzedaży.

Oceń stan opon

Zwróć uwagę na ogumienie. Upewnij się, że jest w dobrym stanie. Jeśli tak nie jest, możesz wynegocjować upust w momencie zakupu. Jeżeli kupisz motocykl z łysymi oponami, nie będziesz mógł na nim jeździć. Po pierwsze jest to niebezpieczne, a po drugie można dostać mandat. Dlatego sprawdź symbol DOT umieszczony każdej gumie, który oznacza wiek opony. Dla własnego bezpieczeństwa nie powinno się poruszać na oponach użytkowanych intensywnie od czterech do pięciu sezonów.

Sprawdź lakier

Szczegółem, na który często nie zwracają uwagi osoby zamierzające kupić używany motocykl, jest jakość lakieru. Nadmierny połysk na pojeździe, który ma już kilka lat może świadczyć o dwóch rzeczach:

  • właściciel jest bardzo ostrożny i niezwykle dbał o swój sprzęt;
  • motocykl był niedawno naprawiany i ma nową farbę.

W zależności od tego, gdzie znajduje się lśniący nowością lakier, może to oznaczać, że brał udział w wypadku drogowym. Malowanie po kolizji często różni się od lakierowania określonego obszaru tylko w celu naprawienia lekkiej rysy na pojeździe. Dlatego warto być w tej kwestii ostrożnym.

Przeanalizuj stan techniczny

Sprawdź motocykl pod kątem oznak zużycia lub wymiany części. Tutaj niezbędna może okazać się pomoc fachowca. Jeśli właściciel próbował na przykład wymienić silnik, śruby i nakrętki mogą nosić ślady manipulacji. Trzeba też ocenić, czy nic nie cieknie, kiedy był wymieniany olej, czy jest na odpowiednim poziomie, czy ma jasny czy ciemny kolor i jaka jest jego konsystencja. Na przykład klarowny olej wskazuje, że płyn był niedawno wymieniany. Dlatego po zakupie motocykla jego konserwacja będzie Cię mniej kosztować. Ciemny i gęsty olej może wskazywać, że jest już zużyty i wymaga wymiany. Jeśli pachnie jak benzyna i wygląda jak smar, może to oznaczać, że olej jest stary lub użyto gęstszej wersji do tłumienia odgłosów pracy silnika.

Sprawdź sprawność elektryki

Innym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę w motocyklu, jest część elektryczna. Sprawdź, czy działają wszystkie światła (reflektory, kierunkowskazy). W przeciwnym razie możesz już negocjować cenę za wartość naprawy tych elementów. Zwróć również uwagę na święcące się kontrolki. Jeśli informują o błędach i nie znikają po przekręceniu kluczyka, jest to oznaka problemu technicznego.

Udaj się na jazdę próbną

Nigdy nie daj się skusić na kupno kota w worku. Nie polegaj na słowie właściciela. Jazda próbna jest niezwykle ważna. To właśnie za pomocą tego testu będziesz w stanie określić, czy podoba Ci się dany model motocykla, jakie dźwięki wydaje i czy spełnia wszystkie Twoje oczekiwania. Sprawdzisz stabilność, zawieszenie, zmianę biegów, hamulce.

Cena i ubezpieczenie – czy mają znaczenie przy zakupie motocykla?

Możesz kupić tani używany motocykl za atrakcyjną cenę i świetne warunki płatności. Jednak sprawdź wcześniej, czy rzeczywiście jest to wartość rynkowa, czy sprzedawca chce za wszelką cenę pozbyć się pojazdu, bo ukrywa jego stan. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup za kwotę adekwatną do jakości. Zwróć też uwagę na ubezpieczenie. Musi być aktualne, a jeśli dojdzie do finalizacji zakupu i motocykl przejdzie na Twoją własność, nie zapomnij zawrzeć polisy od kradzieży. Jednoślady to atrakcyjny kąsek dla złodzieja, więc lepiej zachować ostrożność. Zatem, do dzieła! Znajdź interesujące ogłoszenie, umów się na spotkanie i kup motocykl swoich marzeń.