Czy autocasco przechodzi na nowego właściciela?

Czy autocasco przechodzi na nowego właściciela?

Podpisałeś umowę kupna-sprzedaży auta i stałeś się szczęśliwym właścicielem nowego samochodu? Czy wiesz, że sprzedawca ma obowiązek przekazać Ci nie tylko kartę pojazdu, dowód rejestracyjny i kluczyki, ale także informacje o ubezpieczeniu komunikacyjnym? Dzięki temu będziesz mógł przejąć polisę OC i użytkować pojazd. Zastanawiasz się jednak, czy AC przechodzi na nowego właściciela? Wyjaśniamy!

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które można nabyć razem z OC. Zapewnia wsparcie finansowe właścicielowi pojazdu, gdy dojdzie do wypadku lub uszkodzenia samochodu np. w trakcie parkowania lub aktu wandalizmu. Nic dziwnego, że chętnie je wykupują osoby, które mają nowe samochody. Jednak w przypadku sprzedaży pojazdu przejście AC na kupującego nie jest to tak proste jak z OC.

Czy AC przechodzi na kupującego?

Autocasco jest dodatkową polisą, którą można, ale nie trzeba wykupić. W przeciwieństwie do OC nie ma także obowiązku zachowania ciągłości ubezpieczenia. Dlatego wraz ze sprzedażą samochodu polisa AC zostaje rozwiązana i nie przechodzi automatycznie na nowego właściciela.

Na szczęście ochrona nie musi przestać obowiązywać. W wielu towarzystwach istnieje możliwość przeniesienia autocasco na kupującego, jeśli wyraża on taką chęć. Jednak żeby było to możliwe, należy wcześniej dokonać dodatkowych formalności, np. uzyskać zgodę firmy ubezpieczeniowej. Dokładne informacje o tym znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Czy wiesz, że… Dawny właściciel ma prawo do uzyskania zwrotu niewykorzystanej części składki AC? Jednak, żeby towarzystwo mogło dokonać rozliczenia, trzeba je poinformować o tym, że samochód został sprzedany.

Jak przenieść AC na nowego właściciela?

Przeniesienie autocasco na kupującego nie jest trudne, choć przebiega nieco inaczej niż w przypadku podobnej operacji dotyczącej OC. Warto pamiętać, że każde towarzystwo ma własne procedury. Dlatego najlepiej skontaktować się z firmą ubezpieczeniową i ustalić szczegóły. Np. Link4 wymaga, aby właściciel skontaktował się z towarzystwem PRZED sprzedażą i zapytał o możliwość przekazania polisy potencjalnemu nabywcy. Po uzyskaniu zgody TU należy:

  • podpisać umowę kupna-sprzedaży z kupującym,
  • w dniu sprzedaży dostarczyć do firmy ubezpieczeniowej dokumenty, które potwierdzają dokonanie transakcji.

Po zgłoszeniu chęci przeniesienia AC na nowego właściciela towarzystwo wystawi potwierdzenie przekazania prawa do korzystania z ochrony autocasco. Od tego momentu nabywca może w przypadku nieszczęśliwego, losowego zdarzenia uzyskać odpowiednie wsparcie finansowe.

Czy za przejęcie AC sprzedającego trzeba płacić?

Po uzyskaniu prawa do korzystania z autocasco należy upewnić się, czy dawny właściciel zapłacił pełną składkę za ubezpieczenie, czy tylko jej część. Jeśli Płatność była rozłożona na raty, a termin ich uregulowania przypada po dacie zawarcia umowy? Jako nowy użytkownik musisz się tym zająć. Jeśli tego nie zrobisz, ochrona przestanie obowiązywać.

Ponadto warto mieć świadomość, że towarzystwo po przeniesieniu AC na Ciebie może dokonać rekalkulacji składki. Oznacza to, że jeśli ryzyko objęcia Cię ochroną jest większe niż dawnego właściciela, trzeba będzie ponieść dodatkową opłatę.

Czy warto korzystać z AC sprzedającego?

Przeniesienie autocasco na nowego właściciela niesie ze sobą wiele korzyści.

  1. Nie musisz zawierać osobnej umowy na autocasco, a tym samym przepłacać za ochronę pojazdu. Ubezpieczenie kupowane w pakiecie, czyli OC+AC, jest tańsze niż odrębnie nabywane produkty.
  2. Koniec umowy na OC i autocasco przypada tego samego dnia. Zatem wystarczy zapamiętać jedną datę i dokonać pojedynczej transakcji, aby móc cieszyć się pełnym ubezpieczeniem. To duże ułatwienie zwłaszcza dla osób, które mają wiele obowiązków na głowie.
  3. Samochód jest w pełni zabezpieczony od razu po wyruszeniu z posesji sprzedającego. Oznacza to, że nawet jeśli do szkody objętej polisą dojdzie chwilę po zakupie, Ty otrzymasz stosowne odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego. Jest to szczególnie ważne w przypadku drogich aut, ponieważ ryzyko ich kradzieży jest bardzo wysokie.
  4. Nie ma dodatkowych formalności do załatwienia po zakupie. Nie trzeba szukać odpowiedniej oferty AC i zawierać dodatkowej umowy na ubezpieczenie.

Jednocześnie warto pamiętać, że korzystanie z autocasco sprzedawcy nie zawsze jest tak dobrym rozwiązaniem, jak się wydaje.

Kiedy nie warto korzystać z AC sprzedającego?

Decyzję o przeniesieniu autocasco należy dobrze przemyśleć z kilku powodów.

  1. Warunki ochrony mogą nie być dopasowane do Twoich potrzeb czy sposobu użytkowania auta. Np. dawny właściciel mógł zgodzić się na polisę z tzw. udziałem własnym w szkodzie, jednak Ty wolisz, gdy towarzystwo pokrywa cały koszt naprawy. Aby uniknąć nieporozumień, trzeba dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.
  2. Dopłata do ubezpieczenia może być wyższa niż składka na nową polisę. Różnica może wynikać np. z tego, że jesteś młodszy, masz mniej lat opłaconych składek czy brałeś kiedyś udział w kolizji. Dlatego zanim skorzystasz z AC sprzedawcy, sprawdź, jakie propozycje OC+AC mają dla Ciebie inne towarzystwa. Zrobisz to wygodnie np. za pośrednictwem internetowej porównywarki polis.

Jeśli uznasz, że nie chcesz kontynuować ubezpieczenia dawnego właściciela, masz prawo z niego zrezygnować.

Jak odstąpić od umowy ubezpieczenia?

Na wymówienie polisy po zakupie auta masz czas do zakończenia umowy – możesz to zrobić w dowolnym momencie. Warto jednak się pospieszyć, aby to zrobić zanim towarzystwo naliczy Ci dodatkową opłatę po rekalkulacji składki.

Aby wypowiedzieć ubezpieczenie:

  • wejdź na stronę internetową TU dawnego właściciela i znajdź formularz rezygnacji z polisy,
  • wydrukuj dokument i wypełnij go – będziesz potrzebować numeru ubezpieczenia, swoich danych osobowych, marki, typu i modelu auta oraz numeru rejestracyjnego pojazdu. Na koniec podpisz się;
  • wyślij formularz pocztą lub kurierem albo zeskanuj go i przekaż w wiadomości e-mail – wcześniej upewnij się, w jaki sposób towarzystwo pozwala na dopełnienie formalności.

Tego samego dnia zawrzyj umowę na nowe ubezpieczenie OC+AC. Pamiętaj, aby zachować ciągłość ochrony! Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w odniesieniu do polisy OC,, jeśli chcesz uniknąć kary od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Zależy Ci na dodatkowej ochronie pojazdu? Nie zastanawiaj się, czy autocasco przechodzi na nowego właściciela. Po zakupie samochodu skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprzedawcy i zapytaj o szczegóły.