Kary za brak ubezpieczenia OC.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej kierowców jest obowiązkowe, a za jego brak możemy zapłacić spore kary. Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC spoczywa na każdym właścicielu pojazdu kołowego, którego silnik przekracza pewną wielkość. Ubezpieczenie OC należy więc wykupić także na skutery, quady lub motocykle. Podlegają mu także maszyny rolnicze, śmieciarki i inne tego typu sprzęty. Jednak pomimo tego, że posiadania polisy ubezpieczeniowej wymagają odpowiednie przepisy – media co roku alarmują, że wielu Polaków ignoruje obowiązek. Co wynika z tego faktu dla innych, ubezpieczonych oraz czy osoby, które nie opłacają składek za OC, mogą się spodziewać jakiejś kary?

Instytucją, która zajmuje się sprawdzaniem jakości polis OC, czuwaniem nad opłatami za nie, wypłatą zobowiązań wobec osób, które zostały poszkodowane przez nieznanych sprawców jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To także on zajmuje się ściganiem osób, które nie opłacają terminowo składek. Jeśli więc wydaje Ci się, że nic się nie stanie jeśli w tym roku nie zapłacisz za ubezpieczenie OC – przeczytaj, co cię czeka. Przede wszystkim, UFG robi wszystko, by system był informatyzowany. Obecnie większość towarzystw raz w roku dostarcza urzędowi informacje o zmianach w danych wykupujących polisy. Jeśli od innego towarzystwa nie wpłynie informacja, że osoba, która zrezygnowała z ubezpieczenia, nie wykupiła go gdzie indziej, a z urzędu nie przyjdzie wiadomość, że dany pojazd został sprzedany lub wyrejestrowany – UFG przechodzi do weryfikacji. Jeśli okaże się, że dany pojazd dalej porusza się po drodze, lecz jego właściciel postawił na „oszczędności”, to może być pewien, że nie minie go kara. Więcej informacji na temat samego ubezpieczenia OC , a także kar za nie przewidzianych znajdą państwo na stronie http://rankomat.pl/ubezpieczenie-oc

Kara za brak ubezpieczenia OC wynosi, w zależności od rodzaju pojazdu, wielokrotność najniższej pensji krajowej brutto. I tak właściciel pojazdu osobowego, który nie zapłacił za ubezpieczenie OC, zapłaci trzykrotność tej kwoty. Właściciel samochodu ciężarowego już pięciokrotność. To wcale nie małe sumy.

Jeszcze inną karą, która może spotkać osobę bez ważnego OC, jest doprowadzenie do szkody, a później konieczność zapłacenia odszkodowania. Maksymalne sumy odszkodowań w tej chwili dochodzą do miliona złotych. Stracić panowanie nad kierownicą można stracić w przeciągu sekundy. Nie zawsze jesteśmy wyspani, skupieni lub po prostu coś nas rozproszy. Kosztem takiej sytuacji może być czyjeś zdrowie lub życie. Nawet uszkodzenie czyjegoś samochodu może oznaczać spore problemy – po pierwsze policja na pewno każe nam zapłacić za brak OC, następnie dostaniemy mandat za wykroczenie drogowe, nie mówiąc o tym, że z własnej kieszeni będziemy musieli naprawić szkodę. Taka sytuacja może oznaczać wydatek nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. A koszt polisy OC za rok to mniej niż tysiąc złotych często. Zastanówmy się. Co jest dla nas naprawdę korzystne?

 

Płaćmy za ubezpieczenie OC, tym bardziej, że UFG zapowiada zaostrzenie kar i większe śledzenie winnych. Nie dajmy się złapać, działajmy prewencyjnie i kupujmy tanie OC.