Pożyczanie samochodu bliskiej osobie, jest praktyką, nad którą nawet się nie zastanawiamy. W końcu tak wiele osób pożycza swój samochód przyjacielowi, gdy jego pojazd odmówi posłuszeństwa. Rzadko kiedy zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że pożyczenie samochodu może rodzić poważne konsekwencje. Nie chodzi oczywiście o poruszanie się po drodze pożyczonym samochodem.
Jeśli mamy odpowiednie uprawnienia możemy to robić bez najmniejszych obaw. Gorzej, jednak gdy kierujący pożyczonym pojazdem spowoduje zdarzenie, kolizję lub wypadek. Dopiero wtedy zadajemy sobie pytania dotyczące odpowiedzialności za zdarzenie. Odpowiedzi na wiele z nich mogą nas naprawdę zaskoczyć.
Kolizja pożyczonym samochodem – co na to przepisy?
Według artykułu 35 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych ubezpieczenie OC właścicieli pojazdów obejmuje odpowiedzialność cywilną każdej osoby, która kierując pojazdem, wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu. Ważnym przepisem jest także ten mówiący o tym, że ubezpieczenie OC przypisane jest nie do właściciela pojazdu, a do samego samochodu. W praktyce oznacza to, że jeśli Twój przyjaciel spowoduje kolizję pożyczonym do Ciebie samochodem, To Twój ubezpieczyciel zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania osobom poszkodowanym. Wydaje się, że kolizja w takim przypadku nie jest żadnym problemem. Ubezpieczyciel pokrywa koszty i po sprawie? Niezupełnie.
Kolizja pożyczonym samochodem OC – jakie konsekwencje?
Jeśli Twój pojazd bierze udział w kolizji, a co gorsze kierującą nim osoba jest sprawcą zdarzenia, konsekwencje poniesiesz również Ty. Jak to możliwe, skoro nawet nie było Cię na miejscu zdarzenia? Ustaliliśmy już, że ubezpieczeniem OC objęty jest pojazd, a nie jego właściciel. W związku z tym, gdy Twój samochód wyrządził szkodę innym użytkownikom ruchu drogowego, zdarzenie to zostaje odnotowane zarówno w historii sprawcy zdarzenia, jak i Twojej.
Kto traci zniżki w wyniku kolizji pożyczonym samochodem?
Decydując się na pożyczenie swojego auta przyjacielowi, musisz liczyć się więc z tym, że istnieje prawdopodobieństwo utracenia wypracowanych przez lata zniżek. Nie brzmi zbyt dobrze prawda? Zanim więc zdecydujesz się na pożyczenie swojego samochodu, przemyśl jeszcze raz tę decyzję. A już na pewno nie oddawaj pojazdu osobie, której jazda pozostawia wiele do życzenia pod względem bezpieczeństwa.
Kiedy ubezpieczyciel może żądać zwrotu wypłaconych środków?
Jeśli nie zaniechałeś obowiązku wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC, możesz być spokojny o wypłatę odszkodowania. Twój ubezpieczyciel wypłaci środki osobom poszkodowanym. Są jednak sytuacje, w których może żądać zwrotu poniesionych kosztów. Zjawisko to określane jest terminem regresu ubezpieczenia.
Do regresu ubezpieczenia może dojść kiedy sprawca:
- Uciekł z miejsca zdarzenia,
- W momencie zdarzenia drogowego był pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających,
- Nie posiadał odpowiednich uprawnień.
Co najgorsze, ubezpieczyciel wystąpi o zwrot środków nie do sprawcy zdarzenia, a właśnie do Ciebie. Wówczas możesz dogadać się ze sprawcą i ustalić, że to on pokryje wszystkie koszta, skoro w pełni odpowiada za wyrządzone szkody. Gorzej, kiedy nie przystani on na Twoją propozycję.
Choć wydawać może się dziwnym poproszenie znajomego o pokazanie prawa jazdy, może uchronić Cię przed poważnymi konsekwencjami finansowymi. W tej sytuacji zdecydowanie warto być ostrożnym.
Kolizja pożyczonym samochodem AC – co musisz wiedzieć?
Twój znajomy pożyczonym od Ciebie pojazdem spowodował kolizję i niestety nie chroni Cię żadne dobrowolne ubezpieczenie? Niestety w takim przypadku odpowiedzialność tak naprawdę leży po Twojej stronie. Jeśli jednak uważasz na to, komu pożyczasz swoją własność, z pewnością dogadasz się w tej kwestii i to osoba poruszająca się Twoim pojazdem pokryje koszty naprawy.
Jeśli jednak miałeś wykupione Autocasco, ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty związane z naprawą. Bez znaczenia będzie dla niego czy to Ty, czy może Twój znajomy prowadził pojazd. Dużo ważniejsze znaczenie będzie jednak miało to czy do zdarzenia nie doszło z powodu nietrzeźwości kierowcy lub braku odpowiednich uprawnień. Ubezpieczyciel nieprzychylnie spojrzy również na wypłatę odszkodowania w sytuacji, gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. W każdym z tych przypadków może odmówić wypłaty odszkodowania.
Kolizja pożyczonym autem bez ubezpieczenia OC
Powyższe przykłady nie uwzględniały sytuacji, w której pożyczony pojazd nie miał ważnego ubezpieczenia. Polisa OC jest obowiązkowa, a jej brak rodzi poważne konsekwencje. Już jeden dzień zwłoki oznacza poważne konsekwencje finansowe. Z pewnością domyślasz się więc, że przy kolizji pożyczonym samochodem bez OC konsekwencje będą jeszcze dotkliwsze. Właściciel takiego pojazdu będzie musiał:
- zapłacić karę za brak OC,
- opłacić mandat,
- ponieść koszty wyrządzonych szkód.
Choć samochód, którym kierował sprawca wypadku, nie miał polisy OC, nie oznacza to, że osoby poszkodowane zostaną bez wypłaconego odszkodowania. W takim razie wszystkie koszty pokrywa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjnym. Nie jest to jednak pozytywna informacja dla samego właściciela pojazdu. Będzie on bowiem zobowiązany do zwrócenia pełnej kwoty, którą UFG wypłacił poszkodowanego. Zapewniamy, że nie są to małe pieniądze.
Jeśli to Twój samochód odmówił posłuszeństwa i chcesz pożyczyć samochód od znajomego, koniecznie upewnij się, że pojazd ma ubezpieczenie OC. Jeśli nie, o pomyśle z pożyczeniem kategorycznie zapomnij. Choć konsekwencje w takim przypadku ponosi właściciel pojazdu, liczba problemów, jakie na Ciebie spadną, także nie będzie mała, choć nie będą to na pewno problemy związane z karami finansowymi.
Zarówno pożyczanie znajomemu i od znajomego pojazdu powinno być dobrze przemyślane. Szczególnie przy tej pierwszej opcji powinniśmy być ostrożni, aby nie narazić się na odnotowanie kolizji drogowej w naszej historii ubezpieczenia. A co gorsza nie narazić się na problemy finansowe, które mogą wynikać z regresu ubezpieczenia.