Jakie dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne warto posiadać? Cz. 2

OC pojazdu to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które zobowiązany jest posiadać każdy właściciel samochodu. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują rozmaite dodatkowe ubezpieczenia, Takie jak NNW czy Assistance. Jaki jest zakres ochrony tych ubezpieczeń, dlaczego warto je posiadać?

Ubezpieczenie NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków)

Kolejną propozycją firm ubezpieczeniowych, w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jest NNW  Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Warto  mieć świadomość, że podróżując samochodem jesteśmy narażeni na ryzyko utraty zdrowia bądź życia. W pierwszym wypadku towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nam odszkodowanie, dzięki któremu mamy szansę na szybki powrót do zdrowia (opłacając m.in. rehabilitację). Natomiast w przypadku drugim, mianowicie utraty życia, zabezpieczymy nasza rodzinę, która dostanie odszkodowanie z tytułu naszej śmierci. Można zatem rzec, że ta polisa jest pewnego  rodzaju inwestycją na przyszłość, która pozwoli chronić nasze zdrowie i rodzinę, w momencie zaistnienia nieszczęśliwego wypadku. Warto zawczasu pomyśleć o takim ubezpieczeniu.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują dwie wersje ubezpieczenia NNW. Pierwsza przypisana jest bezpośrednio do kierowcy. Nie ma znaczenia, jakim pojazdem będziemy podróżować (prywatnym czy służbowym). Podlegamy ochronie i w momencie wypadku, możemy oczekiwać odszkodowania. Natomiast druga opcja to NNW przypisane do samochodu. Ktokolwiek będzie prowadził nasz pojazd i dojdzie do kolizji drogowej, otrzyma odszkodowanie, o ile posiada oczywiście uprawnienia do kierowania pojazdem, czyli prawo jazdy.
Warto również pamiętać, że suma wypłacona przez ubezpieczyciela zależna jest od stopnia uszczerbku na zdrowiu, który wyrażony jest w procentach. Przykładowo, jeśli posiadamy NNW opiewające na 100 000 PLN i nasz uszczerbek na zdrowiu zostanie oszacowany na 14%, otrzymamy wówczas dokładnie 14 000 PLN. Dane procentowe różnią się u poszczególnych ubezpieczycieli.

Assistance

Assistance jest najczęściej dodawany jako gratis do polisy OC i AC, jego zakres jest wówczas stosownie okrojony. Tymczasem obejmuje ono swoją ochroną rozmaite sytuacje, do których dochodzi tuż po kolizji drogowej. Warto zatem szczegółowo się z nim zapoznać, a następnie rozważyć decyzję, czy opłaca nam się wykupić dodatkowo ubezpieczenie Assistance.
Wypadek drogowy jest traumatycznym przeżyciem dla każdego. Zastanawiamy się, jak wezwać pomoc i kogo powiadomić, a także, w jaki sposób przetransportować samochód do mechanika. W takim wypadku nieocenione jest posiadanie Assistance.

Usługa Assistance obejmuje swoim zakresem takie sytuacje, jak:

1.    holowanie samochodu do określonej ceny,
2.    transport kierowcy i pasażerów z miejsca wypadku,
3.    nocleg dla kierowcy i osób podróżujących wraz z nim do określonej ilości dni,  
4.    parkowanie samochodu na parkingu strzeżonym do określonej ceny,
5.    transport osób podróżujących we wskazane miejsce, w przypadku hospitalizacji lub śmierci kierowcy,
6.    naprawa pojazdu na miejscu wypadku do określonej ceny,
7.    udzielenie informacji o najbliższych warsztatach naprawczych,  
8.    otwarcie samochodu w przypadku zgubienia lub zatrzaśnięcia kluczyków,
9.    dostarczenie paliwa w razie jego wyczerpania na drodze.

Również, gdy w wypadku ucierpieli ludzie, to Assistance obejmuje swoim zakresem sytuacje związane z organizacją opieki medycznej. Należą do nich, m.in.:

1.    transport do szpitala lub miejsca zamieszkania,
2.    hospitalizacja kierowcy lub pasażerów,
3.    pobyt przez określoną ilość dni osób towarzyszących w hotelu,
4.    transport zwłok we wskazane miejsce.

Ze względu na szeroki zakres tej usługi, warto się gruntownie zastanowić nad jej wykupieniem.