Jak wybrać sumę ubezpieczenia na życie?

W momencie kupowania ubezpieczenia na życie, musimy zdecydować się na wysokość sumy ubezpieczeniowej. Niestety, wbrew pozorom, nie jest to prosta decyzja, a wręcz przeciwnie, może nam sprawić trochę kłopotu. Dlaczego sprawa jest aż tak skomplikowana? Pewnie dlatego, że nie umiemy wycenić swojego życia. Nie jesteśmy w stanie oszacowac jego wartości, wyrazić w żadnej walucie. Dla niektórych taka próba rachunku wartości życia jest szokująca.

Musimy zdać sobie sprawę, że ubezpieczenie na życie tak naprawdę nas dotyczy najmniej. Dzięki niemu, przede wszystkim, zabezpieczamy swoich bliskich. To właśnie oni, w przypadku naszej śmierci, otrzymają z polisy ubezpieczenia na życie należne im odszkodowanie.

W związku z tym, suma ubezpieczeniowa powinna być jakimś odzwierciedleniem naszych zarabków. Polisa ma zapewnić naszym bliskim potrzebne środki finansowe, gdy nas już zabraknie. Musi pozwolić żyć im na podobnym poziomie, bez potrzeby zaciągania dodatkowych kredytów. Nie chcemy przecież, aby naszym bliskim obniżył się standard życia. W związku z tym, wybór odpowiedniej wysokości sumy ubezpieczeniowej jest bardzo ważny.

Przede wszystkim musimy uwzględnić takie czynniki, jak:

”    Kto jest głównym żywicielem rodziny?
”    Jaka jest teraźniejsza wysokość zarobków?
”    Jaki jest dotychczasowy poziom oszczędności?
”    Czy ubezpieczony spłaca obecnie jakiś kredyt?
”    Czy ubezpieczony w najbliższym czasie zamierza zaciągnąć kredyt?
”    Ile środków pieniężnych ubezpieczony chce przeznaczyć na edukację dzieci?
”    Jakie inwestycje w najbliższym czasie planuje ubezpieczony (zakup nieruchomości, zakup samochodu, remont domu/mieszkania)?
”    Z jakiego źródła rodzina weźmie pieniądze na pokrycie kosztów pogrzebu?
”    Czy ubezpieczony ma zamiar przekazać rodzinie spadek, a jeżeli tak – to jak wysoki
”    Czy po smierci bliscy będą potrzebowali wsparcia finansowego, a jeżeli tak – to przez jak długi okres?

Jeżeli już odpowiedzieliśmy na te pytania, a na pewno nie było to łatwe, przed nami nie lada wyczyn. Obliczenie sumy ubezpieczeniowej ubezpieczenia na życie na tym etapie wcale nie jest łatwiejsze, choć pozornie tak to wygląda. Teraz powinniśmy skorzystać z dobrodziejstw matematyki finansowej. Niestety, to przekracza możliwości wielu z nas. Nie musimy jednak się tym przejmować, bo od czego są eksperci. To oni na podstawie naszych danych powinni sporządzić dokładną analizę finansową, która da nam jasny ogląd na sprawę. Pamiętajmy jednak, że to, iż teraz zarabiamy dużo, nie oznacza, że tak bedzie zawsze. Sytuacja finansowa każdego z nas zmienia się niustannie. Podobnie rzecz się ma z naszymi potrzebami. One także ulegają różnym przekształceniom. Dlatego raz wybrana suma ubezpieczeniowa, zwykle podlega weryfikacji, nawet kilkukrotnie w ciągu naszego życia. Musimy sobie zdać z tego sprawę, po to, żebyśmy mogli ciągle weryfikować ją i dostosowywać do naszych aktualnych potrzeb i sytuacji finansowej. Ważne jest, aby wybrać optymalnie, tzn. tak, aby zawsze zabezpieczać swoich bliskim, a jednocześnie nie przepłacać za ubezpieczenie.

Internet jako żródło wiedzy prawie o wszystkim, na pewno nam w tym pomoże. Bez problemu znajdziemy portale, dzięki którym obliczymy najkorzystniejszą dla nas, na dany moment, sumę ubezpieczeniową, a także porównamy oferty rożnych firm ubezpieczeniowych. W ogóle, zanim podpiszemy umowę na ubezpieczenie na życie z jakimś towarzystwem ubezpieczeniowym, warto trochę poznać rynek. Internet jest niewątpliwie narzędziem, dzięki któremu zrobimy to najszybciej. Możemy bardzo łatwo i szybko porównywać oferty konkretnych firm. Możliwe jest także kupienie polisy na stronie www. Dzięki temu, na pewno oszczędzimy chociażby na prowizji, jaką pobiera agent. Warto także sprawdzić sytuację finansową towarzystwa i jego udział w rynku, żebysmy mieli pewność, że gdy przyjdzie do wypłaty odszkodowania, firma będzie miała potrzebne do tego środki.