Zwykle ubezpieczenie pojazdu kojarzy nam się z kierowcą, który posiada ważne prawo jazdy. Istnieją jednak przykłady, gdy właścicielem auta jest np. osoba bez prawa jazdy, która po prostu odziedziczyła go w spadku lub dostała w prezencie. Co w takim przypadku z obowiązkowym OC? Jak wygląda kwestia autocasco? W tym tekście omówimy większość kwestii związanych z tematem jakim jest ubezpieczenie bez prawa jazdy.
OC bez prawa jazdy nie jest popularną i często wybieraną opcją – należy jednak podkreślić, że nie ma przeciwskazań aby ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy nie było możliwe u każdego z towarzystw ubezpieczeniowych.
Czu można wykupić OC bez prawa jazdy?
Oczywiście, jest to możliwe. Właściciele tego typu pojazdów traktowani są jednak przed ubezpieczycieli różnie – niektórzy żądają wskazania głównego kierowcy, inni obliczają składki na podstawie wieku właściciela, a jeszcze inni uważają ich za niedoświadczonych posiadaczy pojazdu – bez naliczonych zniżek.
Co do zasady jednak w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym powinniśmy mieć możliwość ubezpieczenia OC bez prawa jazdy. W takich sytuacjach właściciel nie ma jednak możliwości prowadzenia pojazdu – o czym zresztą wspomnimy jeszcze później.
Kiedy ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy jest rozwiązaniem?
Są przypadki, gdy posiadanie prawa jazdy nie powinno być główną cechą ubezpieczenia auta. Jakie? Przede wszystkim, gdy osoba mająca samochód straciła uprawnienia do ich prowadzenia ze względu na popełnione wykroczenia drogowe lub stan zdrowia. Taki człowiek może nie chcieć oddawać swojego majątku na rzecz innych i z tego względu ubezpiecza auto samodzielnie.
Druga grupa to osoby, które otrzymały auto w spadku lub w darowiźnie. Być może są dopiero w trakcie robienia prawa jazdy, a pamiętajmy, że ubezpieczenie samochodowe jest w Polsce obowiązkowe. Z tego względu muszą one wykupić polisę bez posiadania prawa jazdy i bez wpisywania innej osoby w dowód rejestracyjny.
Ubezpieczenie auta bez prawa jazdy może, ale nie musi być droższe. Warto zorientować się w ofertach przygotowanych przez różnych ubezpieczycieli. Uwaga – niektóre TU uniemożliwiają internetowy zakup polisy, jeżeli właściciel pojazdu nie posiada prawa jazdy. W przypadku, gdy właścicieli jest dwóch i drugi posiada uprawnienia – taka opcja jest możliwa.
Co grozi za jazdę bez uprawnień?
Teraz przejdźmy do hipotetycznej sytuacji, że ubezpieczający pojazd właściciel bez prawa jazdy podróżuje swoim pojazdem i popełni kolizję lub wypadek. Jak w takiej sytuacji zachowa się TU, które przecież zdawało sobie sprawę z braku prawa jazdy właściciela? Otóż w polisie jest wyraźnie zawarta informacja, że ubezpieczający nie może jeździć pojazdem, jeżeli nie ma ku temu uprawnień. Oczywiście ubezpieczyciel wypłaci środki na rzecz poszkodowanych, jednak później będzie domagał się zwrotu pieniędzy od właściciela polisy. Podróżowanie bez prawa jazdy zdecydowanie się więc nie opłaca i lepiej po prostu zrobić dodatkowe uprawnienia, aby móc jeździć swoim autem!