Większość kierowców strzeże kwestii związanych z OC jak oka w głowie, ponieważ zdaje sobie sprawę z przykrych konsekwencji braku ubezpieczenia. Nie każdy wie jednak, że osobną polisę należy również wykupić dla przyczepy samochodowej. Sprawdź, jak kształtują się ceny takiego ubezpieczenia i gdzie najlepiej podpisać umowę!
OC przyczepy samochodowej – czy to konieczne?
Obowiązkowe ubezpieczenie OC zazwyczaj kojarzy się z pojazdami, które mogą samodzielnie poruszać się po drogach, ponieważ są wyposażone w silnik. Przyczepy nie należą co prawda do tej grupy, ale są wyraźnie wymienione w ustawie dotyczącej obowiązkowych ubezpieczeń jako pojazd mechaniczny. Definicja pojazdu zawarta w innych aktach prawnych również potwierdza tę tezę, wskazując, że pojazd nie musi mieć napędu. Z tego powodu obowiązek opłacania OC dotyczy również przyczepy. Warto przy tym pamiętać, że ubezpieczenie musi być opłacane dla wszystkich zarejestrowanych pojazdów – niezależnie od tego, czy są użytkowane i sprawne, czy też nie.
W niektórych przypadkach koszt likwidacji szkód wywołanych z udziałem przyczepy będzie pokrywany z OC samochodu. Jest ona bowiem traktowana jako część pojazdu silnikowego, gdy:
- zdarzenie nastąpiło, kiedy przyczepa była z nim złączona,
- zdarzenie nastąpiło, kiedy przyczepa wciąż się toczyła po odłączeniu się od ciągnącego ją pojazdu silnikowego.
Natomiast OC przyczepy pokrywa koszty likwidacji szkód wywołanych:
- podczas ręcznego przestawiania przyczepy,
- gdy przyczepa zatrzymała się po odłączeniu się od pojazdu silnikowego,
- gdy przyczepa stoczy się z miejsca postoju.
Ile kosztuje OC przyczepy?
Cena ubezpieczenia przyczepy może być zróżnicowana, podobnie jak w przypadku OC samochodu. Zazwyczaj jest jednak niewysoka. Najczęściej używane przez kierowców samochodów osobowych przyczepy lekkie do 750 kg można objąć obowiązkową ochroną już za kilkadziesiąt złotych rocznie. Dokładny koszt polisy zależy jednak od oferującej ją firmy, a także takich czynników jak:
- marka i typ przyczepy,
- rok jej produkcji,
- data pierwszej rejestracji,
- numer rejestracyjny,
- informacje dotyczące użytkowania za granicą,
- historia ubezpieczenia właściciela,
- data wydania jego prawa jazdy,
- miejsce zamieszkania,
- data urodzenia.
Nie wszystkie z nich są jednak zawsze brane pod uwagę w przypadku ubezpieczenia lekkich przyczep. Niektóre z towarzystw stosują takie same stawki niezależnie od wieku kierowcy czy jego miejsca zamieszkania. Decydując się na ubezpieczenie przyczepy samochodowej, zawsze warto poprosić o specjalnie wykonaną kalkulację składek, by upewnić się co do ich wysokości i móc porównać ofertę danej firmy z innymi możliwościami dostępnymi na rynku.
Gdzie ubezpieczyć przyczepę?
Ubezpieczenie przyczepy jest możliwe w większości towarzystw oferujących OC. Mało ubezpieczalni dysponuje jednak specjalnymi kalkulatorami składek dla tego typu polis, ponieważ są one stosunkowo rzadko poszukiwane. Dlatego zazwyczaj należy się zwrócić z prośbą do wybranej firmy o wyliczenie wysokości składki. To, gdzie wykupisz ubezpieczenie przyczepy samochodowej, zależy tylko od Ciebie. Możesz bez obaw wybrać najtańszą ofertę, ponieważ zakres ubezpieczenia jest w każdym przypadku taki sam.
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wybór polisy w firmie, w której masz wykupione OC samochodu. Tym sposobem można również liczyć na korzystne zniżki. Jeśli korzystasz z AC, NNW lub Assistance, warto też rozważyć rozszerzenie tych pakietów na przyczepę.
Brak OC przyczepy – czy grozi Ci kara?
Należy wiedzieć, że za brak OC przyczepy grożą sankcje finansowe, podobnie jak w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia za każdy inny pojazd. Może on skutkować:
- wezwaniem do zapłaty kary wynoszącej maksymalnie równowartość 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę (780 zł według danych za 2020 rok),
- mandatem karnym w przypadku kontroli przez policję lub inne służby,
- koniecznością pokrycia kosztów likwidacji szkód materialnych i osobowych powstałych w wyniku kolizji lub wypadku spowodowanego z udziałem nieobjętej OC przyczepy.
Koszty mogą być wówczas wielokrotnie wyższe niż roczna składka ubezpieczenia, dlatego na pewno warto dopilnować, by polisa za przyczepę zawsze była opłacona na czas.