Każdy właściciel samochodu staje przed dylematem wykupienia ubezpieczenia AC. Zważywszy na fakt, że polisa ta nie należy do najtańszych, chcemy być pewni, że dobrze zainwestujemy nasze pieniądze. Jaki zakres posiada ubezpieczenie AC?
Koszt kupna samochodu sięga od kilku do kilkuset tysięcy, w zależności od zasobności portfela potencjalnego właściciela. Nie są to więc małe pieniądze, niektórzy, aby stać się posiadaczem czterech kółek, muszą zaciągnąć w tym celu kredyt w banku. Następnie jesteśmy zobowiązani, jako uczestnicy ruchu drogowego, wykupić ubezpieczenie OC pojazdu, które należy do obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. AC jest natomiast opcjonalne, nie należy jednak do najtańszych ubezpieczeń. Jaki zakres posiada to ubezpieczenie? Czy warto je wykupić?
Od czego zależy wysokość składki?
Jak już zostało wspomniane wyżej, ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe, wyłącznie od nas zależy decyzja o jego wykupieniu. Skierowane jest ono szczególnie do właścicieli nowych, drogich i kredytowanych samochodów, których kradzież bądź uszkodzenie spowoduje poważne nadwyrężenie niejednego domowego budżetu. Umowę zawieramy zwyczajowo na okres 12 miesięcy. Wysokość składki ubezpieczeniowej nie jest jednakowa dla wszystkich pojazdów, zależy ona bowiem od określonych czynników, które towarzystwo ubezpieczeniowe ustala samodzielnie. Do najczęstszych czynników należą min.: wartość rynkowa pojazdu, marka i model pojazdu. Równie istotne są także dane dotyczące przebiegu, roku produkcji, stanu technicznego oraz dodatkowego wyposażenia.
Możliwość opłacenia składki ubezpieczeniowej jest różnoraka i wpływa ona ostatecznie na jej wysokość. Możemy ją bowiem zapłacić jednorazowo lub w ratach, co wiąże się z podwyższeniem kosztów. Towarzystwa ubezpieczeniowe kuszą potencjalnych klientów rozmaitymi zniżkami, które uzależnione są od takich czynników jak min.: wiek, staż kierowcy, bezwypadkowa jazda oraz odpowiednie zabezpieczenie samochodu. Jeśli cechuje nas lojalność i ubezpieczamy się od kilku lat u tego samego ubezpieczyciela lub jednocześnie nabywamy cały pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych, możemy wówczas liczyć na satysfakcjonujący nas rabat.
Jaki zakres posiada polisa AC?
Zanim jednak zdecydujemy się na podpisanie jakiejkolwiek polisy, zorientujmy się w sytuacji na rynku ubezpieczeń i porównajmy kilka ofert. Wykupienie ubezpieczenia AC to niejako inwestycja na przyszłość, warto zatem posiadać takie, które zaspokoi nasze oczekiwania względem ochrony samochodu. Ubezpieczenie AC obejmuje swoim zakresem rozmaite sytuacje, w zależności od wybranego wariantu. Najczęściej są to takie zdarzenia, jak:
– kradzież pojazdu, części lub elementów wyposażenia,
– akty wandalizmu,
– zniszczenia spowodowane zdarzeniami losowymi, np. powódź, zatopienie, uderzenia pioruna, pożar, grad,
ulewny deszcz, huragan, osuwanie lub zapadanie się ziemi,
– działanie czynnika termicznego lub chemicznego z zewnątrz pojazdu,
– zderzenie z innym pojazdem bądź osobami, zwierzętami lub przedmiotami.
Zakres tego ubezpieczenia jest więc bardzo szeroki, a co ważniejsze chroni interesy właściciela pojazdu, a nie jak w wypadku OC – poszkodowanego. Jeśli bowiem dojdzie do kolizji drogowej z naszej winy, która doprowadzi do uszkodzenia oba pojazdy, to nasze OC pokryje wyłącznie straty poszkodowanego. W takiej sytuacji posiadacz AC jest w komfortowym położeniu, gdyż uzyska odszkodowanie na naprawę samochodu od swojego ubezpieczyciela.
Uzyskanie odszkodowania
Najistotniejszym celem wykupienia jakiejkolwiek polisy, jest uzyskanie odszkodowania. Aby szybko i bezproblemowo je otrzymać, należy przestrzegać określonych procedur. Należą do nich min.: powiadomienie o zaistniałym zdarzeniu policji oraz udzielenie pełnych informacji towarzystwu ubezpieczeniowemu. Najważniejsze, aby owo zgłoszenie nastąpiło w określonym przez ubezpieczyciela terminie, warunkuje to bowiem wypłacenie odszkodowania.
O czym jeszcze warto pamiętać
Z przyczyn oczywistych należy pamiętać o dokładnym przeczytaniu umowy, nim ją podpiszemy. Zanim to uczynimy zastanówmy się dokładnie, czego potrzebujemy i wybierzmy odpowiedni wariant. Sprawdźmy również dane dotyczące sumy ubezpieczenia oraz udziałów własnych firmy ubezpieczeniowej, które są potrącane z naszego ubezpieczenia. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają również konkretnej ilości i rodzaju zabezpieczeń przeciwwłamaniowych, których montaż warunkuje później wypłatę odszkodowania.
Czasami firma ubezpieczeniowa oferuje klientowi w formie gratisu dodatkowe ubezpieczenie assistance, zorientujmy się zatem czy nas też to obowiązuje.
Przeczytajmy również OWU, a w szczególności akapity dotyczące wyłączeń, czyli sytuacji, w których ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności, a my tym samym nie otrzymamy odszkodowania.