Gradobicie, burza - samochód

Usuwanie wgnieceń po gradobiciu – ile kosztuje? Co z odszkodowaniem?

Większość kierowców parkuje swoje samochody pod gołym niebem, a to oznacza, że są one narażone na działanie szkodliwych zjawisk atmosferycznych. O ile uderzenie pioruna czy osunięcie się ziemi w wyniku ulewy nie zdarzają się zbyt często, o tyle gradobicia są charakterystyczne dla letnich miesięcy. Niestety w ich wyniku na karoserii mogą pojawić się nieestetyczne wgniecenia. Ile trzeba zapłacić za ich usunięcie?

Usuwanie wgnieceń po gradobiciu

Wgniecenia po gradobiciu są usterkami, które nie wpływa na stan techniczny pojazdu, jednak mimo to, wielu kierowców poważnie się ich obawia. Takie uszkodzenia przede wszystkim wyglądają nieestetycznie, a ponadto obniżają wartość pojazdu. Sprzedanie takiego auta kolejnemu właścicielowi zawsze wiąże się z koniecznością obniżenia ceny.

Nie każdy może parkować samochód w garażu. Przykrywanie karoserii kocem na wypadek nadejścia burzy także nie wydaje się najbardziej komfortowym rozwiązaniem. Dlatego sporo kierowców zgłasza się do warsztatów blacharskich z pytaniem o cenę usuwania wgnieceń po gradobiciu. Na jakie koszty trzeba się przygotować? Na to pytanie odpowiedź oczywiście brzmi „to zależy”.

Warto jednak przyjrzeć się czynnikom, które wpływają na koszt wykonania takiej usługi. Kolejną kwestią, o której warto pomyśleć, jest wykupienie ubezpieczenia od skutków zjawisk pogodowych. Gradobicie jest standardowym ryzykiem, które takie polisy obejmują.

Usuwanie wgnieceń po gradobiciu – ceny

Koszt usunięcia wgnieceń po gradobiciu zależy od wielu czynników. Wśród takich, które są zależne od zleceniodawcy można wskazać:

  • cennik danego warsztatu,
  • koszt wybranych materiałów,
  • miejscowość, w której będzie wykonywana naprawa (zwykle im większe miasto, tym drożej, choć nie zawsze).

Dlatego, jeśli spodziewasz się, że taka usługa może Cię sporo kosztować, bo uszkodzenia są poważne, warto poszukać zakładu, którego cennik jest dla ciebie najbardziej korzystny. Pamiętaj jednak, że cena to nie wszystko. Chodzi przede wszystkim o jakość wykonanej usługi oraz efekt końcowy, czyli estetyka.

Grad

Czynniki, które bierze pod uwagę wykonawca podczas ustalania ceny usuwania wgnieceń po gradobiciu, to między innymi:

  • liczba wgnieceń,
  • ich wielkość, głębokość i ostrość,
  • grubość blachy,
  • rodzaj blachy,
  • stan lakieru,
  • umiejscowienie uszkodzeń,
  • możliwość dostania się do uszkodzonych miejsc od wewnątrz (od tego zależy sposób przeprowadzania naprawy).

Można zatem przyjąć ogólnie, że cena usunięcia wgnieceń po gradobiciu zależy od skali zniszczeń, ale nie tylko. Takie uszkodzenia zwykle powstają na dachu i masce samochodu. Od ich umiejscowienia także zatem zależy koszt. Jest to związane przede wszystkim z ilością czasu, jaką fachowiec musi poświęcić na naprawę.

Warto zdawać sobie sprawę, że cena nie zawsze jest wprost proporcjonalnie uzależniona od liczby wgnieceń. Jeśli jest ich dużo i są drobne, może nawet okazać się niższa niż naprawa jednego poważnego uszkodzenia. Zawsze zatem warto pytać o szczegóły.

Metody usuwania wgnieceń

Cena usuwania wgnieceń po gradobiciu zależy także od metod naprawczych, które wykorzystuje dany warsztat. Jednym z rekomendowanych sposobów na pozbycie się nieestetycznych uszkodzeń blachy jest PDR (Paintless Dent Repair). Jak wskazuje angielska nazwa, nie wymaga on ponownego lakierowania, dlatego jest najbardziej ceniona przez kierowców. Jej minusem jest możliwość stosowania wyłącznie tam, gdzie warstwa lakiernicza nie została naruszona. Jeśli popękała, trzeba zastosować inny sposób naprawy.

Omówiony wyżej proces jest stosowany stosunkowo od niedawna. Wcześniej wykorzystywano metodę tradycyjną, czyli szpachlowanie i lakierowanie, ewentualnie wyciąganie wgnieceń na klej przy użyciu narzędzia blacharskiego w kształcie grzybka. Niestety efekty takich działań nie zawsze zapewniają wysoką estetykę. Jeśli więc jeździsz samochodem nowym lub wysokiej klasy, lepiej wybrać nowoczesne metody, bez konieczności lakierowania.

Planując oddanie samochodu do naprawy, spytaj, jakie sposoby usuwania szkód fachowcy mogą Ci zaoferować.

Wgniecenia po gradobiciu a ubezpieczenie

Na szczęście nie zawsze kierowca jest zmuszony do pokrywania kosztu naprawy wgnieceń we własnym zakresie. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość wykupu polisy chroniącej przed takim ryzykiem, a co więcej, takie ubezpieczenia są dostępne w wielu wariantach.

Podstawowym pakietem jest autocasco, które obejmuje szeroki zakres ochrony pojazdu. Taka polisa działa zarówno w wypadku kradzieży auta, jego uszkodzenia na parkingu, jak i powstania zniszczeń w wyniku działania sił natury. Jeśli zatem wykupiłeś AC, ubezpieczyciel pokryje koszt usuwania wgnieceń po gradobiciu.

Warto jednak zawsze upewnić się, że dany wariant polisy obejmuje także szkody wywołane gradem. Ofert jest sporo, w tym także AC w wersji mini (tzw. minicasco), dlatego ich zakres może się różnić pod względem gwarantowanej ochrony.

Warto jednak sprawdzić, jak dokładnie wyglądają warunki, na jakich działa Twoja polisa. W niektórych przypadkach możesz skorzystać z naprawy bezgotówkowej. Polega to na tym, że odstawiasz auto do jednego z warsztatów współpracujących z towarzystwem ubezpieczeniowym i nie martwisz się kosztami.

Często jednak uzyskanie rekompensaty wymaga pokrycia kosztów samemu, a następnie przedstawienia kosztorysu lub faktury ubezpieczycielowi, który zwróci poniesione wydatki. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z doradcą, aby uzyskać potrzebne informacje.

Niezależnie od tego, jaki wariant wybierzesz, zakup AC jest zdecydowanie polecanym rozwiązaniem. Gradobicia zdarzają się często, a szkody które wywołują mogą kierowców słono kosztować.