Jakie dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne warto posiadać? Cz.1

Właściciel samochodu, na mocy prawa, musi wykupić ubezpieczenie OC pojazdu. Polisa ubezpieczeniowa OC chroni interesy potencjalnych poszkodowanych przez nas w kolizjach drogowych. Jakie są pozostałe ubezpieczenia komunikacyjne, jaki zakres ochrony posiadają? Które spośród nich warto posiadać?

 

Ubezpieczenia komunikacyjne należą do najczęściej kupowanych w naszym społeczeństwie, oczywiście nie bez znaczenia jest fakt, że jedno z nich, mianowicie OC jest obowiązkowe. Na naszych drogach przybywa pojazdów, a w związku z tym także kolizji i wypadków drogowych. W ich wyniku nie tylko dochodzi do uszkodzenia pojazdu, którego naprawa może mocno nadszarpnąć nasz budżet, ale również do utraty zdrowia, a czasem niestety nawet życia. Warto pamiętać, że jako uczestnicy ruchu drogowego jesteśmy odpowiedzialni za potencjalne wypadki drogowe, które możemy spowodować. Warto więc posiadać ubezpieczenie, dzięki któremu uzyskamy środki finansowe na leczenie i powrót do zdrowia, naprawienie samochodu czy kupno nowego w przypadku kradzieży. Dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne mają rozmaite zakresy odpowiedzialności, warto więc zapoznać się z nimi gruntownie. Nieobowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne, to m.in. AC, NNW oraz Assistance i tylko do nas należy decyzja o ich wykupieniu.

Ubezpieczenie AC, czyli Autocasco

Pierwszą propozycją na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych jest ubezpieczenie Autocasco, zwane potocznie AC. Należy do ubezpieczeń opcjonalnych, które może, ale nie musi, wykupić właściciel pojazdu mechanicznego. Standardową umowę zawiera się na okres 12 miesięcy. Często firmy ubezpieczeniowe w ramach indywidualnego traktowania klientów i zwracania się ku ich potrzebom, pozwalają na skrócenie tego czasu. Trzeba pamiętać, że inaczej niż w przypadku OC, umowa ubezpieczenia AC nie jest przedłużana automatycznie, więc jeżeli nie opłacimy kolejnej składki, umowa straci ważność. AC w odróżnieniu od OC chroni nasze interesy, a nie poszkodowanego. Ubezpieczenie AC pozwala na wypłacenie odszkodowania właścicielowi pojazdu w momencie kolizji drogowej, gdy kierujący pojazdem był sprawcą zdarzenia lub gdy sprawca zbiegł z miejsca wypadku. Odszkodowanie otrzymamy również kiedy dojdzie do zderzenia z drzewem, zwierzęciem czy budynkiem. AC obejmuje swoim zakresem sytuacje działania sił natury takich, jak huragan, powódź, grad, w wyniku których doszło do uszkodzenia bądź zniszczenia samochodu. Najważniejsze jednak jest to, że z ubezpieczenia AC otrzymamy odszkodowanie w przypadku kradzieży auta lub jego części. Coraz więcej samochodów ginie nie tylko z wielkich parkingów przy centrach handlowych, ale również z prywatnych posesji, a nawet garaży.

Kiedy nie dostaniemy odszkodowania?

Warto pamiętać, że nie zawsze otrzymamy odszkodowanie. Ogólne Warunki Ubezpieczeń definiują wykluczenia, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel zwalnia się od odpowiedzialności. Nie dostaniemy odszkodowania, jeżeli w momencie wypadku kierowaliśmy pojazdem pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Podobnie w sytuacji, gdy po kradzieży okaże się, że nie posiadamy wszystkich dokumentów czy kompletu kluczyków. Każdy ubezpieczyciel posiada swój regulamin, z którym warto się zapoznać przed podpisaniem polisy AC, żeby później nie być rozczarowanym, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci nam odszkodowania.

Podobnie jak w przypadku innych ubezpieczeń komunikacyjnych, powinniśmy poświecić trochę czasu na wybór dobrej oferty i ubezpieczyciela. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują całą gamę wariantów ubezpieczenia AC. Można zatem wykupić rozmaite pakiety ubezpieczenia, od konkretnych zdarzeń (np. tylko od kradzieży lub działania żywiołów). Należy zatem dokładnie się zastanowić, jakie są nasze oczekiwania względem takiego ubezpieczenia i od czego chcemy ubezpieczyć nasz pojazd. Pamiętajmy również, że wykupując wszystkie potrzebne nam ubezpieczenia w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym, możemy liczyć na rabat. Podobna sytuacja dotyczy stałych klientów, którzy od lat są lojalni wobec jednej firmy.  

Zanim podpiszemy umowę ubezpieczenia AC, po pierwsze zapoznajmy się z wszystkimi regulaminami obowiązującymi w danej firmie, a po drugie zastanówmy się, od jakich zdarzeń chcemy ubezpieczyć nasz pojazd. Bo od nas też zależy zakres ubezpieczenia.