Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Każdy właściciel musi je posiadać, natomiast jego brak skutkuje karami pieniężnymi. O czym powinniśmy wiedzieć wykupując to ubezpieczenie?
Każdy posiadacz samochodu nabywając go staje przed wyborem towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym musi wykupić OC pojazdu. Artykuł ten ma na celu przybliżenie podstawowych informacji o tego rodzaju ubezpieczeniu. Od czego zależy wysokość składki? Kogo chroni taka polisa? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć można w dalszej części artykułu.
Od czego zależy wysokość składki?
Ubezpieczenie OC pojazdu należy do podstawowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Na mocy ustawy o działalności ubezpieczeniowej, każdy posiadacz samochodu musi wykupić polisę OC. Bez znaczenia, czy auto jest często wykorzystywane, czy może stoi od kilku miesięcy w naszym garażu, to i tak musimy posiadać ten dokument. Ubezpieczenie OC obejmuje swoją ochroną wszystkich poszkodowanych w wypadkach drogowych. Nieważna jest natomiast sytuacja wypadku, może do niej bowiem dojść kiedy jedziemy, wsiadamy bądź wysiadamy z samochodu.
Ubezpieczenie OC wymaga także ściśle określonych norm prawnych, w związku z tym warunki tego ubezpieczenia reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 marca 2000 r. Umowę taką zawieramy na okres jednego roku z wybraną przez nas firmą ubezpieczeniową. Należy również pamiętać, że w przypadku tego ubezpieczenia brak wypowiedzenia umowy w ustalonym terminie skutkuje automatycznym przedłużeniem jej na rok kolejny. Zatem, jeśli chcemy zmienić ubezpieczyciela, musimy to zrobić najpóźniej jeden dzień przed wygaśnięciem umowy.
Na wysokość składki mają wpływ różne czynniki, towarzystwa ubezpieczeniowe określają je samodzielnie, dlatego możliwe są różnice rzędu nawet kilkuset złotych. Należą do nich m.in.: rok produkcji samochodu – im starszy samochód tym wyższa składka OC. Wpływ na sumę składki ma również: pojemność silnika, wiek klienta – im młodszy kierowca, tym wyższa składka oraz okres posiadania prawa jazdy. Niekiedy wysokość składki uzależniona jest także od strefy regionalnej, w której zarejestrowany jest pojazd. W dużych miastach ruch komunikacyjny jest dużo większy, wiąże się to z częstszymi kolizjami drogowymi. Natomiast w mniejszych miasteczkach bądź na wsi sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Dlatego właściciel samochodu we Wrocławiu zapłaci dużo wyższą składkę ubezpieczenia OC niż ten np. w Łazach koło Mielna.
Zniżki i zwyżki
Towarzystwa ubezpieczeniowe samodzielnie ustalają rodzaj i zakres swoich zniżek. Uwzględniane są wszystkie możliwe zniżki min. za : przebieg ubezpieczenia, bezszkodową jazdę, kontynuację ubezpieczenia oraz formę płatności. Mianowicie, jeżeli zdecydujemy się zapłacić jednorazowo, a nie w ratach, otrzymamy dodatkową zniżkę. Towarzystwa ubezpieczeniowe reklamują się, iż możliwe jest przepisanie zniżki poprzednich ubezpieczycieli. Sytuacja ta jest szczególnie atrakcyjna dla osób, które dotąd nie zmieniały ubezpieczyciela, mimo iż byli z niego niezadowoleni, gdyż szkoda im było wypracowanych dotąd zniżek. Firmy ubezpieczeniowe udzielają najczęściej zniżek za bezszkodową jazdę – max. do 60%. Kolejne zniżki obejmują min.: kontynuację ubezpieczenia u tego samego ubezpieczyciela, jednorazową opłatę składki za cały rok. Inwalidom i kombatantom wojennym przysługuje 50% zniżki.
Co grozi za brak OC?
Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe, dlatego jego brak skutkuje odpowiednią karą pieniężną na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Najczęstsze kary dla właściciela pojazdu, który nie posiada ważnego ubezpieczenia OC to kilka tysięcy złotych kary, mandat, a nawet opłata za odholowanie auta.
Ubezpieczenie OC pojazdu trzeba wykupić, jego brak może przysporzyć nam strat finansowych. Zanim jednak podpiszemy umowę, zorientujmy się na rynku ubezpieczeniowym i wybierzmy tą najbardziej dla nas atrakcyjną.