Jak zabezpieczyć swój samochód przed kradzieżą?

Każdy właściciel samochodu obawia się jego kradzieży. Sytuacja wygląda dużo gorzej, gdy posiadamy auto, za które płacimy jeszcze raty do banku. Wówczas jego kradzież może nas wpędzić w poważne kłopoty finansowe. Jak skutecznie zabezpieczyć swój pojazd przed kradzieżą?

Wielu z nas doświadczyło w swoim życiu sytuacji kradzieży. Zginęły nam dokumenty, portfel, torebka czy rower sprzed uczelni. Gorzej wygląda sytuacja, gdy zrabowane nam przedmioty są o dużej wartości, wówczas posiadamy poważne kłopoty finansowe. Trudno się ustrzec przed złodziejem, nie wiemy gdzie, ani kiedy nas zaskoczy. Jedyne, co możemy zrobić, to w przypadku mieszkania, samochodu czy innych wartościowych rzeczy, po prostu je ubezpieczyć. Artykuł ten będzie poświęcony ubezpieczeniu AC samochodu, które chroni go m.in. przed kradzieżą.

Informacje ogólne

Ubezpieczenie samochodowe AC możemy zawrzeć przez Internet, telefon lub bezpośrednio udać się do przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego. Umowę podpisujemy zazwyczaj na 12 miesięcy, chociaż możliwe są również tzw. umowy krótkoterminowe. Po uprzednim przeczytaniu OWU oraz zapoznaniu się z dostępną ofertą różnych firm ubezpieczeniowych, możemy przystąpić do podpisania umowy. Zanim jednak do tego dojdzie, warto zapoznać się z poniższymi informacjami, które uświadomią nam, co konkretnie zawiera taka polisa i jakie mamy obowiązki, z tytułu jej posiadania.  

Po pierwsze AC

Ubezpieczenie AC chroni nasz pojazd m.in. na wypadek kradzieży. Dostępne są bowiem warianty tego ubezpieczenia, które obejmują wyłącznie kradzież lub kradzież ze zdarzeniami innymi np. gradobicie czy zderzenie ze zwierzęciem. Podpisując taką umowę jesteśmy zobowiązani do spełnienia określonych warunków. Jeśli tego nie dokonamy, wówczas nie uzyskamy w przypadku zaistnienia sytuacji kradzieży, żadnego odszkodowania. Do owych warunków należy przede wszystkim zamontowanie zabezpieczeń mechanicznych i elektronicznych.  Ubezpieczony pojazd musi być należycie zabezpieczony. Towarzystwo ubezpieczeniowe podaje konkretną ilość i rodzaj zabezpieczeń, jakie musi ubezpieczony przedmiot posiadać. Zależy to oczywiście od wartości naszego samochodu. Jeśli dojdzie do kradzieży, a my nie zamontowaliśmy wymaganych zabezpieczeń, będzie to stanowić podstawę do niewypłacenia odszkodowania.

 

Firma ubezpieczeniowa nie dopuszcza również sytuacji, w której pozostawiamy pojazd na parkingu i nie zamykamy drzwi  na klucz. Bowiem zarówno klucze, jak  i dokumenty pojazdu muszą być odpowiednio zabezpieczone poza pojazdem, a ich okazanie w przypadku kradzieży jest wymogiem do otrzymania odszkodowania. Jeżeli zginął nam jeden kluczyk, a my nie wymieniliśmy po tym zajściu zamków, towarzystwo ubezpieczeniowe również nie wypłaci nam rekompensaty. Podobna sytuacja dotyczy obowiązkowej naprawy lub wymianie uszkodzonych urządzeń zabezpieczających. Jeśli będziemy z tym zwlekać i pojazd zostanie ukradziony, towarzystwo nie wypłaci nam nic z ubezpieczenia. Wykupując stosowne ubezpieczenie AC należy pamiętać, że aby otrzymać odszkodowanie, trzeba przestrzegać określonych w umowie warunków. W innym razie nie otrzymamy żadnej rekompensaty od ubezpieczyciela.

Co możemy zrobić sami?

Poza wykupionym ubezpieczeniem musimy kierować się zwykłą przezornością. Nie zostawiać samochodu na niestrzeżonym parkingu ani w innych niebezpiecznych miejscach. Nigdy też nie zostawiajmy kluczyków w stacyjce, nawet jeśli wychodzimy tylko na minutę. Ponadto warto przed kupnem samochodu zorientować się w statystykach, które marki samochodów padają najczęściej łupem złodziei i unikać ich kupowania.

Posiadanie ubezpieczenia AC nie zwalnia nas z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszego samochodu. Musimy przestrzegać określonych przez towarzystwo warunków, gdyż możemy w wyniku ich braku, nie otrzymać odszkodowania.