Czasem w wyniku kolizji albo poważnego wypadku twój samochód przez jakiś czas nie będzie nadawał się do użytku. Osobom, które jeżdżą samochodem do pracy, mają dzieci, które trzeba zawieźć do szkoły, a także tym, które mieszkają poza miastem, ciężko jest wyobrazić sobie nawet kilka dni bez auta. W takich przypadkach dobrze jest postarać się u ubezpieczyciela o auto zastępcze. Kiedy i na jakich warunkach może zostać udostępnione?
Ubezpieczenie AC – czym się charakteryzuje?
Polisa AC, czyli autocasco, to ubezpieczenie dobrowolne. Gwarantuje ono wypłatę odszkodowania, gdy uszkodzisz samochód z własnej winy oraz gdy auto zostanie skradzione, zniszczone na skutek działania sił natury albo w akcie wandalizmu przez tzw. nieznanych sprawców. Ten rodzaj ubezpieczenia nie jest przymusowy, dlatego każde towarzystwo ubezpieczeniowe może ustalić własny zakres ochrony. To zupełnie inaczej niż w przypadku OC, którego obowiązek posiadania jest uregulowany prawnie i wszędzie jego zakres jest taki sam. Ubezpieczenie AC bardzo często kupuje się w pakiecie z OC, by rozszerzyć zakres ochrony.
Samochód zastępczy z AC
Jedną z opcji ochrony, którą zapewnia ubezpieczenie autocasco, jest auto zastępcze na czas naprawy. Oznacza to tyle, że na czas naprawy twojego samochodu, możesz otrzymać inny, sprawny pojazd. W zależności od opłaconego wariantu może to być auto na 3 dni, na 7 albo i na dłużej. Niestety nie zawsze taka usługa znajduje się z podstawowym pakiecie AC. Niewątpliwie jest jednak bardzo przydatna, warto zorientować się zatem, gdzie można korzystnie ją nabyć.
Jakie są opcje skorzystania z auta zastępczego? To zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wśród ofert są między innymi takie:
- opłacenie rozszerzenia pakietu, które zagwarantuje otrzymanie auta zastępczego;
- udostępnienie auta przez zakład naprawczy, współpracujący z ubezpieczycielem;
- udostępnienie auta zastępczego, jeśli naprawa odbywać się będzie w warsztacie należącym do ubezpieczyciela;
- auto zastępcze jako część pakietu podstawowego, ale tylko na określony czas (np. 3 dni).
Decydując się na polisę AC u konkretnego ubezpieczyciela, warto sprawdzić, jakie są warunki otrzymania samochodu zastępczego, ponieważ jest to naprawdę duże udogodnienie w razie wypadku.
Kiedy możesz starać się o samochód zastępczy?
Jako że autocasco to ubezpieczenie dobrowolne, ubezpieczyciel może odmówić sprzedaży polisy dla auta – chociażby ze względu na jego stan albo wiek. Często samochody mające więcej niż 10 lat nie są chętnie ubezpieczane, gdyż w ich przypadku wzrasta ryzyko usterki.
Podobnie jest z samochodem zastępczym – to od towarzystwa ubezpieczeniowego zależy, kiedy i pod jakimi warunkami je otrzymasz. Mimo że ochrona autocasco działa w 3 przypadkach, samochód zastępczy z AC najczęściej otrzymasz tylko wtedy, gdy wystąpi uszkodzenie pojazdu wymagające naprawy. Zniszczenie samochodu w akcie wandalizmu albo pod wpływem sił natury (np. spadające drzewo) oraz kradzież najczęściej nie są brane przez ubezpieczycieli pod uwagę jako okoliczności, w których należy ci się auto zastępcze.
Dokładne zasady przyznawania samochodów zastępczych zawsze są opisane w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia. To tam znajdują się zapisy, które precyzują, w jakich okolicznościach i na jak długo możesz otrzymać takie wsparcie. Zawsze warto się z nimi zapoznać, gdyż czasem auto zastępcze jest wymienione w pakiecie, a gdy zapoznasz się ze szczegółowym regulaminem, okazuje się, że możesz je dostać tylko na 3 dni.
Jak wygląda otrzymanie auta zastępczego?
Kupiłeś polisę, na podstawie której należy ci się pomoc w postaci innego samochodu? Auto zastępcze na czas naprawy z AC otrzymasz od razu w dniu, w którym doszło do kolizji. Będziesz mógł się nim poruszać aż do momentu, kiedy twój samochód zostanie naprawiony. Z reguły schemat postępowania, aby dopełnić formalności, wygląda następująco:
- telefonicznie lub mailowo informujesz ubezpieczyciela o wystąpieniu szkody;
- ustalasz warunki, na podstawie których zostaje ci przyznany samochód zastępczy;
- ubezpieczyciel wskazuje wypożyczalnię, z którą podpisujesz umowę na wypożyczenie;
- ustalasz z wypożyczalnią odbiór auta lub dostarczenie go we wskazane miejsce.
Po dopełnieniu tych krótkich formalności możesz zacząć użytkowanie auta. W przypadku polisy AC twój nowy, tymczasowy samochód powinien być zbliżony klasą do tego, którym jeździsz na co dzień.
Auto zastępcze – zasady użytkowania
Samochód zastępczy to bardzo duże udogodnienie, jeśli z powodu usterki nie możesz jeździć swoim. Jest kilka zasad, które obowiązują podczas korzystania z takiej formy pomocy.
- Koszty eksploatacji – wydatki typu paliwo czy myjnię musisz pokryć sam.
- Ubezpieczenie – samochód będzie miał polisę OC, ale niekoniecznie autocasco. Sprawdź to, zanim wsiądziesz do auta.
- Odległości – autem zastępczym będziesz mógł jeździć po całej Polsce, ale nie każdy ubezpieczyciel zezwala na wyjazdy zagraniczne.
- Kaucja – niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wypożyczają samochód zastępczy, ale pod warunkiem wpłacenia depozytu. Pieniądze wracają do ciebie, gdy oddasz auto w nienaruszonym stanie.
Niewątpliwie warto dokupić do podstawowego pakietu polisę autocasco – samochód zastępczy, która często znajduje się w rozszerzonym wariancie AC i pomoże ci podczas nagłej utraty własnego auta. To rozwiązanie, które gwarantuje ci bezpieczeństwo i spokój, nawet gdy z własnej winy uszkodzisz swój samochód. Zanim kupisz konkretne ubezpieczenie, rozejrzyj się, co oferują poszczególne towarzystwa i koniecznie przeczytaj ogólne warunki ubezpieczenia.