Jakie ubezpieczenia komunikacyjne są dostępne na rynku?

Każdy właściciel samochodu nabywając go staje przed decyzją wykupienia określonego ubezpieczenia komunikacyjnego. Niektóre są obowiązkowe, inne dodatkowe. Które warto wykupić? Jakie mamy możliwości? Jakie ubezpieczenia komunikacyjne dostępne są na rynku?

Ubezpieczenia komunikacyjne należą do najbardziej popularnych, wynika to zapewne z faktu, iż OC należy do obowiązkowego ubezpieczenia, a wykupując je najczęściej decydujemy się na kompleksową ochronę zawierającą także AC, NNW oraz assistance. Jaki zakres mają te ubezpieczenia? Dlaczego warto posiadać wszystkie?

Jakie są rodzaje polis komunikacyjnych?

Obecnie na rynku obserwuje się powstawanie coraz większej ilości towarzystw ubezpieczeniowych, a każde z nich proponuje szeroka gamę ubezpieczeń komunikacyjnych. Pośród nich odnaleźć możemy zarówno warianty podstawowe, na które stać przeciętnego kierowcę, jak również poszerzone, które zadowolą niemalże każdego wymagającego klienta. Firmy ubezpieczeniowe dostosowują się do naszych oczekiwań, dlatego należy przede wszystkim pamiętać, aby je zakomunikować sprzedawcy, a na pewno uzyskamy to, czego wymagamy. Zanim jednak podpiszemy jakąkolwiek umowę, szczegółowo ją przeczytajmy.
Podstawowe ubezpieczenia komunikacyjne dzielą się na ubezpieczenie: OC, AC, NNW oraz assistance. Najbardziej opłacalne jest wykupienie całego pakietu, wówczas towarzystwo zaproponuje nam atrakcyjną ofertę finansową. Jeśli jednak nie posiadamy wystarczających środków finansowych, wówczas wykupujemy wyłącznie OC, gdyż jest ono ubezpieczeniem obowiązkowym i każdy właściciel samochodu musi je posiadać.

Czym jest OC?

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym i bez względu na to, czy nasze auto stoi od miesięcy w garażu, czy wciąż jest eksploatowane, to musimy posiadać to ubezpieczenie. Chroni ono innych uczestników ruchu drogowego, którzy ucierpieli w wypadku spowodowanym z naszej winy. Dla przykładu: gdy dojdzie do sytuacji, w której wymusimy pierwszeństwo i spowodujemy wypadek, doprowadzając do uszkodzenia inny pojazd, wtedy nasze towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty naprawy tamtego samochodu. Natomiast umowę ubezpieczeniową podpisujemy na 12 miesięcy, a brak wcześniejszego wypowiedzenia skutkuje przedłużeniem o kolejny rok.

Co obejmuje ochroną AC?

AC to kolejne ubezpieczenie komunikacyjne, nie jest ono jednak obowiązkowe i wyłącznie do nas należy decyzja o jego wykupieniu. Polisa ta jest szczególnie atrakcyjna dla właścicieli drogich i nowych samochodów oraz tych kredytowanych przez bank. Obejmuje ona bowiem swoim zakresem sytuacje związane z kradzieżą, uszkodzeniem auta przez nieprzewidziane zdarzenia, tj. grad, ulewny deszcz, upadek drzewa bądź innych przedmiotów. Jej wysokość uzależniona jest m.in. od: wartości rynkowej samochodu, marki oraz wieku. Zatem, jeśli posiadamy luksusowy pojazd,  bądź wzięliśmy samochód na raty, wówczas warto się gruntownie zastanowić nad wykupieniem AC.

Dlaczego warto wykupić NNW?

Kolejnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które możemy wykupić jest NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków). Polisa ta obejmuje swoją ochroną rozmaite nieszczęśliwe wypadki lub śmierć ubezpieczonego w czasie podróży samochodem. Ubezpieczeniem tym objęci są zarówno kierowca, jak i jego pasażerowie. Natomiast sumę, na którą się ubezpieczamy wybieramy sami, i to głównie od niej zależy wysokość naszej składki ubezpieczeniowej. Dla przykładu, jeżeli ubezpieczymy się  na 50 000 zł i utracimy zdrowie w 10%, wówczas otrzymamy rekompensatę w wysokości 5 000 zł.

Na czym polega assistance?

Ostatnim dodatkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest assistance, które często dodawane jest jako gratis do podstawowego ubezpieczenia OC lub AC. Obejmuje ono swoją ochroną takie sytuacje, jak: holowanie do określonej kwoty, naprawę samochodu na miejscu zdarzenia do określonej kwoty, przewóz kierowcy i pasażerów z miejsca wypadku, złomowanie pojazdu, parkowanie pojazdu na parkingu strzeżonym do określonej kwoty.