Coraz więcej słyszymy o wypadkach drogowych, często sami zastanawiamy się, co byśmy zrobili w takiej sytuacji. Kogo należy powiadomić, kiedy nie mamy jak wrócić do domu? Jakie ubezpieczenie zapewni nam ochronę tuż po wypadku?
Najczęściej wykupując ubezpieczenie komunikacyjne OC myślimy o odszkodowaniu za naprawę auta, kiedy dojdzie do jakiejkolwiek stłuczki. Tymczasem rzadko kto z nas zastanawia się, co z nami będzie po wypadku, gdy jesteśmy daleko od domu i nie mamy gdzie przenocować albo zatrzasnęliśmy kluczki w samochodzie, a drugie ma małżonek, który jest w podroży służbowej. Czy jest ubezpieczenie, które ochroni nas w przypadku takich zdarzeń?
Dane podstawowe o assistance
Ubezpieczenie assistance możemy otrzymać jako gratis do OC lub AC albo wykupić je samodzielnie. Assistance zawieramy na 12 miesięcy i możemy tego dokonać osobiście u przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego, telefonicznie bądź przez Internet. Ubezpieczenie to obejmuje ochroną wszystkie problemy związane z sytuacją po wypadku. Wypadek jest dla każdego traumatycznym przeżyciem, nie myślimy wtedy logicznie, gdyż jesteśmy w szoku. Rozmaite pytania krążą po naszej głowie – jak wezwać pomoc? Kogo powiadomić? W jaki sposób przetransportować samochód do mechanika? Denerwujemy się jeszcze bardziej, cierpi nasze zdrowie i psychika. Tymczasem wykupując assistance, jesteśmy zwolnieni od tego rodzaju problemów, gdyż ubezpieczyciel przejmuje na siebie całą odpowiedzialność.
Przed podpisaniem umowy pamiętajmy jednak o szczegółowym przeczytaniu w OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) rozdziału o tzw. „wyłączeniach”. Są to bowiem sytuacje, w których ubezpieczyciel wyłącza się od odpowiedzialności, wówczas nie przysługuje nam żadna rekompensata.
Co obejmuje ochroną assistance?
Towarzystwa ubezpieczeniowe prezentują swoim klientom rozmaite oferty w tym zakresie. Proponowany zakres odpowiedzialności jest zatem różny w zależności od danego ubezpieczyciela. Najczęściej jednak ubezpieczenie to obejmuje swoim zakresem takie sytuacje, jak transport kierowcy i pasażerów z miejsca wypadku, holowanie samochodu do określonej ceny oraz złomowanie pojazdu. Na rekompensatę finansową możemy także liczyć w przypadku parkowania samochodu na parkingu strzeżonym do określonej ceny, naprawy pojazdu na miejscu wypadku do określonej ceny. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach assistance proponują także nocleg dla kierowcy i osób podróżujących wraz z nim do określonej ilości dni oraz transport osób podróżujących we wskazane miejsce, w przypadku hospitalizacji lub śmierci kierowcy. Ubezpieczenie to uwzględnia również takie nieprzewidziane sytuacje jak otwarcie samochodu w przypadku zgubienia lub zatrzaśnięcia kluczyków oraz dostarczenie paliwa w razie jego wyczerpania na drodze. Udzielenie informacji o najbliższych warsztatach naprawczych również należy do podstawowych zadań naszego ubezpieczyciela.
Niestety, w niektórych wypadkach mogą ucierpieć również osoby nam towarzyszące, warto zatem, aby wybrana przez nas polisa obejmowała swoim zakresem także sytuacje związane z organizacją opieki medycznej. Zazwyczaj pomoc ta dotyczy m.in.: hospitalizacji kierowcy lub pasażerów, transportu do szpitala lub miejsca zamieszkania oraz transportu zwłok we wskazane miejsce. Niekiedy ubezpieczyciel w swojej ofercie proponuje także w ramach assistance zwrot kosztów za pobyt osób towarzyszących w hotelu przez określoną ilość dni.
Warto mieć assistance
Wypadki drogowe zdarzają się coraz częściej, trudno z góry założyć, że nam nigdy się nic takiego nie przydarzy, gdyż jest to zupełnie niezależne ani od naszej woli, ani od naszych umiejętności. Tymczasem posiadając samochód warto zarówno jego, jak i siebie zabezpieczyć od wszelkich możliwych negatywnych w skutki zdarzeń, wykupując stosowne ubezpieczenie. Potraktujmy to jako inwestycję na przyszłość, która na pewno się zwróci, w końcu chodzi o nasze zdrowie. Assistance zapewni nam ochronę po wypadku i tym samym pozwoli szybko wrócić do zdrowia, szczególnie tego psychicznego.